https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/americka-epa-zasadne-omezuje-vyuzivani-fluorovanych-sklenikovych-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americká EPA zásadně omezuje využívání fluorovaných skleníkových plynů

24.9.2021 11:03 | WASHINGTON (ČTK)
Fluorované uhlovodíky se řadí mezi fluorované skleníkové plyny, označované také jako F-plyny, které mohou přispívat ke globálnímu oteplování až tisícinásobně více oproti stejnému množství oxidu uhličitého.
Fluorované uhlovodíky se řadí mezi fluorované skleníkové plyny, označované také jako F-plyny, které mohou přispívat ke globálnímu oteplování až tisícinásobně více oproti stejnému množství oxidu uhličitého.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila pravidlo pro dramatické omezení domácí produkce a spotřeby fluorovaných uhlovodíků, což jsou velmi silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci. Vládní činitelé hovoří o klíčovém kroku v boji proti klimatickým změnám, píše agentura AP.
 

Opatření ukotvuje cíl snížit americkou výrobu a spotřebu látek označovaných zkratkou HFC o 85 procent během příštích 15 let. Postup EPA zapadá do celosvětové snahy ukončit používání těchto nebezpečných plynů a navazuje na plán schválený loni v prosinci americkým Kongresem. Omezení má vstoupit v platnost ke konci příštího měsíce.

Fluorované uhlovodíky se řadí mezi fluorované skleníkové plyny, označované také jako F-plyny, které mohou přispívat ke globálnímu oteplování až tisícinásobně více oproti stejnému množství oxidu uhličitého. Tyto látky jsou zároveň chemicky poměrně stálé a v atmosféře přetrvávají i po několik desítek let, vysvětluje na svých internetových stránkách české Ministerstvo životního prostředí. Fluorované uhlovodíky do ovzduší často unikají skrze potrubí nebo z přístrojů, v nichž jsou stlačené.

Od nového pravidla EPA se podle poradkyně Bílého domu pro klimatické otázky Giny McCarthyové očekává omezení emisí HFC do roku 2050 o množství odpovídající 4,5 miliardám tun oxidu uhličitého. McCarthyová opatření označila za "vítězství v otázce klimatu a vítězství v otázce práce a americké konkurenceschopnosti".

Šéf EPA Michael Regan zase uvedl, že vyřazování fluorovaných uhlovodíků má podporu sdružení zastupujících zasažené sektory. AP podotýká, že podniky už dlouho přechází k používání alternativních chladících prostředků a prosazovaly zavedení federální normy, která by nahradila slepenec státních regulací.

Federální vláda nyní také oznámila, že podniká i kroky s cílem omezit dovoz plynů typu HFC. Jedním z nich je vytvoření pracovní skupiny, která by spolupracovala s různými složkami vlády ve snaze bojovat proti nelegálnímu obchodování s těmito silnými skleníkovými plyny. Na práci skupiny se mají podílet ministerstva vnitřní bezpečnosti, spravedlnosti, zahraničí i obrany.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

24.9.2021 12:02
Která součást atmosféry není skleníkový plyn a čím se CFC nahradí. Bohužel jsou náhrady v článku shrnuty pod pojmen alternativní, to je škoda. Zatím se používaly CO2, amoniak a alif.uhlovodiky, to jsou taky skleníkové plyny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist