https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/australie-planuje-usmrtit-holuba-ktery-pricestoval-z-ameriky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Austrálie plánuje usmrtit holuba, který překonal cestu 13 000 kilometrů z Ameriky

14.1.2021 17:33 | CANBERRA (ČTK)
Dosud nejdelší zaznamenaný holubí let patrně v roce 1931 podnikl pták, který vyrazil ze severofrancouzského Arrasu a za 24 dní dorazil do vietnamské metropole. Překonal při tom vzdálenost 11 600 kilometrů.
Dosud nejdelší zaznamenaný holubí let patrně v roce 1931 podnikl pták, který vyrazil ze severofrancouzského Arrasu a za 24 dní dorazil do vietnamské metropole. Překonal při tom vzdálenost 11 600 kilometrů.
Foto | rahen z / Flickr
Závodní holub patrně ze Spojených států přežil neuvěřitelnou, 13 000 kilometrů dlouhou cestu přes Tichý oceán a usadil se v Austrálii. Úřady izolovaného kontinentu však ptáka považují za rizikového kvůli nemocem a plánují ho usmrtit. Informovala o tom agentura AP.
 

Vyčerpaného holuba objevil na svém dvorku Kevin Celli-Bird z Melbourne 26. prosince. Když muž zjistil, že má holub na noze modrý kroužek, začal pátrat po majiteli, kterým by měl být muž z Montgomery v americké Alabamě. Pták se podle nálezce 29. října ztratil při závodu v západoamerickém státě Oregon. Majitele se Celli-Bird zatím neúspěšně pokusil kontaktovat.

I když odborníci holuba, kterého Celli-Bird pojmenoval Joe po zvoleném americkém prezidentovi, podezírají, že část cesty přes oceán absolvoval na nákladní lodi, domnělý výkon přilákal v Austrálii pozornost médií i veřejnosti. Zároveň však na nelegálního ptačího přistěhovalce upozornil i notoricky přísné úřady.

"Řekli, že pokud je z Ameriky, tak mají obavy z ptačích nemocí," popsal Celli-Bird rozhovor s úředníky. Ti nyní zvažují, že najmou profesionálního lovce, který by možného přenašeče nemocí odchytil. Co se holub po náročné cestě zotavil, je totiž téměř nemožné ho chytit.

Dosud nejdelší zaznamenaný holubí let patrně v roce 1931 podnikl pták, který vyrazil ze severofrancouzského Arrasu a za 24 dní dorazil do vietnamské metropole. Překonal při tom vzdálenost 11 600 kilometrů, uvádí s odkazem na webovou stránku pigeonpedia.com AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.1.2021 19:10
Co kdyby ho chytili a poslali letadlem zpátky majiteli?
Odpovědět
Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

14.1.2021 21:28
Ptactvo je též ovlivněno změněným geomagnetickým polem, co se týče orientace, i když si holub mohl odpočinout na nějaké lodi, jak se píše v článku. Také jsem pro to, aby se poslal k majiteli zpět dostupným letadlem. Na co je tedy značkování těchto holubů? Pro zábavu asi ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2021 21:33 Reaguje na Václav Kovalčík
Jak se poštovní holub orientuje? Geomagnetismus to asi nebude a nic jiného jsem nikdy neslyšel. Holubáři sami tvrdí, že to neví nikdo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.1.2021 07:06
Taky bych byl pro odchytit a poslat majiteli.
Jenže bohužel asi zdaleka nejjednodušší způsob, jak takového holuba, který létá volně a nikomu z lidí v Austrálii nedůvěřuje, "odchytit", je brokovnice.
V nejbližší budoucnosti budou moct ornitologové a všelijací ochránci přírody volně létající ptáky určitě snadno odchytávat pomocí upravených dronů, dnes ale taková technologie snad ještě vůbec nikde neexistuje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.1.2021 19:10
Pozdě. Pokud byl marod, tak už to rozšířil. Úředník však musí konat ze zákona
i bez přemýšlení. Vlastní rozum má na prd, tak jako všichni ouřadové světa.
Koukněte na reprízu seriálu "Ano pane ministře" a pochopíte, že nelze jinak.
Odpovědět

Milan Šmid

16.1.2021 20:22
ZELÉNI BL?ZNI ASI PATŘI DO AFRIKY NA PUSTÉ UZEMI ABY SI TAM ŽILI ECOLOGISKY PODLE SEBE !!!!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist