https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/chovatele-ocekavaji-ze-stavy-hospodarskych-zvirat-se-budou-dale-snizovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat se budou dále snižovat

29.10.2024 00:20 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby. Vyplývá to z odpovědí svazů a odborníků, které ČTK oslovila. Pokles má podle nich následně vliv i na soběstačnost ČR v produkci zemědělských surovin, což způsobí vyšší dovozy ze zahraničí a navýšení cen masa. Podle Českého statistického úřadu poklesl počet farmářů, kteří se zabývají pouze živočišnou výrobou, z 913 podniků v roce 2000 na 445 v loňském roce.
 
Pokles je podle Českého svazu chovatelů masného skotu daný ekonomickou situací v Česku, ale také pokřiveným dotačním prostředím v EU. Chov se podle svazu nevyplácí a chybí prostor pro nárůst stavů. Drůbežáři pokles spojují s vysokými náklady za krmné směsi a energie v posledních letech.

Ředitel svazu Kamil Malát uvedl, že se na nepříznivé situaci podílí i český spotřebitel, který se při nákupu primárně rozhoduje podle ceny. "K udržování stavů hospodářských zvířat nepomáhá ani přebujelá byrokracie a další nařízení a omezení," řekl ČTK Malát.

Chovatelé ale neočekávají, že se situace v následujících letech zlepší. "Pro nárůst soběstačnosti by byla nutná významná změna v chování spotřebitelů a řetězců, což se v masivním měřítku asi očekávat nedá. Čísla z posledních let ukazují, že nelze očekávat nárůst stavů, spíše stagnaci," uvedl Malát.

Podle Českomoravské drůbežářské unie mohou o rozšiřování přemýšlet pouze velké podniky, které nejsou specializované, mají i rostlinou výrobu a produkují vlastní krmné směsi. Těch je ale minimum, tvrdí Gabriela Dlouhá, předsedkyně unie. Při porovnání loňského roku s rokem 2000 klesl v ČR počet drůbeže o 20 procent, unie očekává pokles o dalších 15 až 20 procent po roce 2026, kdy nebude možné chovat nosnice v obohacených klecích.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala pokles soběstačnosti znamená zvýšení dovozů. "Závislost na zahraničních trzích je zase spojená s kolísáním cen potravin v obchodech, než na jaké jsou zákazníci zvyklí," uvedl. "Vyšší podíl masa drůbeže z dovozu, kde nemůžeme ručit za kvalitu a bezpečnost produkce, je nyní možná za lákavé ceny, ale jakmile bude ještě více vytlačena tuzemská produkce a budeme závislí na dovozu, tak se ceny naopak zase zvýší," upozornila Dlouhá.

Zároveň snižování povede k útlumu šlechtění plemenných zvířat, řekl Doležal. V ČR je šlechtění na velmi vysoké úrovni a patří podle Maláta k evropské špičce. "Bohužel ani to nestačí k tomu, aby české chovy na tom byly ekonomicky lépe. Poslední roky se při zpeněžování produkce stírá rozdíl v ekonomice komerčního a plemenného stáda," řekl Malát.

Agrární analytik Petr Havel upozorňuje, že živočišná produkce přispívá ke zlepšení stavu krajiny, a to volnou pastvou, nutností pěstovat širší spektrum plodin pro krmné směsi, nebo hnojením statkovými hnojivy. "V praxi to znamená, že bude méně přírodních hnojiv jakožto přirozeného zdroje organické hmoty v půdě," uvedl Doležal.

Ministerstvo zemědělství (MZe) si pokles uvědomuje, v poslední době se ale podle úřadu ukazuje, že se situace v sektoru zlepšuje. Ve strategii resortu 2030+, na které MZe aktuálně pracuje, se zaměří na priority a návrhy opatření, jak těmto negativním trendům čelit, dodal úřad.

Podle statistiků stavy skotu, prasat i drůbeže klesají od 90. let minulého století. V intenzitě chovu hospodářských zvířat se ČR blíží evropskému průměru jen v chovu skotu. V Evropě zemědělci chovají průměrně zhruba 49 kusů na 100 hektarech půdy, v ČR je to 40,4 kusů. Výrazně pod průměrem je Česko v chovu ovcí, čeští zemědělci na 100 hektarech chovají průměrně pět ovcí, v EU 40 ovcí. Evropský průměr u prasat je téměř 146 na 100 hektarů, v ČR 61.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist