https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/cinska-mesta-se-propadaji-kvuli-cerpani-vody-a-hmotnosti-budov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínská města se propadají kvůli čerpání vody a hmotnosti budov

21.4.2024 01:40 (ČTK)
S propadáním půdy se tato nejlidnatější země světa potýká už dlouho. Šanghaj i Tchien-ťin vykazovaly známky poklesu už ve 20. letech 20. století.
S propadáním půdy se tato nejlidnatější země světa potýká už dlouho. Šanghaj i Tchien-ťin vykazovaly známky poklesu už ve 20. letech 20. století.
Foto | Victor / Flickr
Téměř polovina velkých čínských měst se propadá kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Některá města se propadají velmi rychle - každé šesté tempem rychlejším než jeden centimetr za rok, uvedli vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
 

Vědci uvedli, že kvůli rychlé urbanizaci v posledních desetiletích nyní Čína v současnosti pro potřeby lidí spotřebovává mnohem více vody. S propadáním půdy se tato nejlidnatější země světa potýká už dlouho. Šanghaj i Tchien-ťin vykazovaly známky poklesu už ve 20. letech 20. století. Šanghaj se za poslední století propadla o více než tři metry.

Aby tým výzkumníků z několika čínských univerzit pochopil rozsah tohoto problému, prozkoumal 82 měst, včetně všech s více než dvěma miliony obyvatel. K měření vertikálních pohybů půdy po celé zemi použili data ze satelitů Sentinel-1.

Při pohledu na období od roku 2015 do roku 2022 se týmu podařilo zjistit, že 45 procent městských oblastí klesá o více než tři milimetry ročně. Přibližně 16 procent klesá rychleji než o deset milimetrů ročně, což vědci označují za rychlé tempo. V těchto rychle se propadajících oblastech žije 67 milionů lidí.

Rozsah poklesu je ovlivněn řadou faktorů, včetně geologie a hmotnosti budov. Hlavním prvkem je však podle autorů úbytek podzemní vody. To v podstatě znamená odběr vody pod městy nebo v jejich blízkosti pro potřeby místních obyvatel. Stejný problém už byl zaznamenán v několika velkých městských oblastech po celém světě, včetně amerického Houstonu, hlavního města Mexika či indické metropole Dillí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

21.4.2024 08:01
Ještě větší problém budou mít, až spodní voda úplně dojde, rovněž mohou vysychat řeky, co pak?
Vyřeší to elektroauta nebo raději na prvním místě budeme zadržovat vodu, budovat přehrady, nádrže, co je smyslplnější, logičtější? Že zahrádkář jako první volbu si dá pod okap sud a pak teprve ev. podpoří přírodu nákupem elektroauta, není to logická cesta?
Odpovědět
Pe

Petr

21.4.2024 09:39 Reaguje na Honza Honza
Dnešní zahrádkář už nepěstuje, zahradu vykácel a vydláždil, postavil dřevěnou pergolu, udělal hlubší vrt a při sekání dvoucentimetrové trávy nadává na vedro a sucho.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.4.2024 09:45
Vody je dostatek, někde i nadbytek. Stačí ji jen dostat na správná místa. Čína kvůli tomu buduje umělý kanál převádějící cca 44km3 vody ročně z jihu na sever. 2 minutové video:
https://youtu.be/WmYpQyL8_bY?si=L8z_ElnpUk0cZwGC
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.4.2024 14:55
všude je chlaba o dvou kůrkách. město na mořském pobřeží má obchodní příležitosti, o kterým se nám suchozemcům ani nesní. ovšem takové bohaté dříve přístavní město je téměř zpravidla na "naplaveném blátě" v deltě nějaké velké řeky, a skalní podloží aby jeden hledal se svíčkou v pravé poledne. k tomu je to všechno jen pár metrů nad hladinou moře. a jak stoupá cena pozemků, tak stoupá i počet pater, a počet podzemních podlaží, a to je spojeno s obrovským čerpáním vody. a když v tom "blátě" odčerpáte spodní vodu z čočky v průměru několik kilometrů o jednotky i desítky metrů tak se to nějak projeví.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.4.2024 20:04 Reaguje na Lukas B.
čili problém není globální, je svojí podstatou zcela lokální.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

23.4.2024 08:46
Z toho plyne, že je velmi žádoucí zajistit, aby lidé byli spokojení s životem mimo velké aglomerace. Čím vyšší koncentrace lidí na jednom místě, tím větší dopady na životní prostředí. Měli by si to uvědomit především evropští fanoušci Green dealu, který je v podstatě vymyšlený tak, že je výhodný a uskutečnitelný jen ve městech a navíc jen za dobrého počasí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.4.2024 10:21
Je dojemné, jak se Západ stará o všechna negativa v Číně, v Rusku, na Kubě,
v S. Koreji atd. a tu se města nepropadají, tu se nečerpá nadměrné množství
spodních vod a nehrozí zřícení budov? Každá velká stavba zatíží podloží více, než tomu bylo bez ní a záleží pouze na tom kolik a kde. Pokud to umí
někdo spočítat, že to podloží ustojí, tak je vše OK, pokud ne, tak je chyba u toho, kdo to špatně spočítal. Ještě, že věž v Pise neprojektovali Číňani,
protože by se nenakláněla, ale pouze klesala tak, že by z ní byla podzemní věž. Kdybychom dokázali postavit pouze stotisícinu toho, co postavila Čína,
tak se nemusíme dnes zabývat mosty, které padají, cestami, co se rozpadají
a železnicemi držícími pohromadě už pouze díky důkladnosti našich předků.
Odpovědět
PE

Petr Elias

23.4.2024 13:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Macháčku ty jsi opravdu .... to snad ani nejde popsat co jsi. :D

Článek o tom, jak tým Číňanů z univerzit v Číně popisuje problém týkající se čínských měst. Takže to jsou Číňané, kdo se stará o čínská negativa. :D

A hlavně že řveš, že tam není nic o Západu. A přitom tam máš napsané tohle: ,,Stejný problém už byl zaznamenán v několika velkých městských oblastech po celém světě, včetně amerického Houstonu, hlavního města Mexika či indické metropole Dillí.,,

Tobě by asi nejvíc prospěl výlet na nějaké okrasní psychiatrické zařízení.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.4.2024 08:44 Reaguje na Petr Elias
nonono.

k věci - propadají se města, a to buď v deltách velkých řek, na placatém pobřeží nebo v údolních nivách, případně na dnech vyschlých jezer. za to opravdu nemůže žádné oteplování, ale mizerné geotechnické podmínky v kombinaci často v kombinaci s čerpáním vody a srážením úrovně podzemní vody.
Odpovědět
PE

Petr Elias

24.4.2024 08:56 Reaguje na Lukas B.
Ale vždyť tu nikdo o oteplování nepíše. :D Upozornil jsem na to macháčkovo blábolení. :D
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist