Delfíni a velryby "piští" radostí. Podobně jako děti
Sam Ridgway má se studiem chování delfínů a velryb bohaté zkušenosti. Během cvičení je často odměňoval chutnou rybou, a tito mořští savci na to reagovali pískotem. Ridgway to nejdříve považoval za signály pro další členy své skupiny o tom, že je na blízku potrava. Jednou ale jeho žena Jeanette poznamenala, že jí tyto zvuky připomínají výskot nadšených dětí. Nemohli by i tito savci dávat pískotem najevo své potěšení? Ridgwaye tato myšlenka už zaujala, ověřil ji a výsledky nyní publikoval v Journal of Experimental biology.
Lidé cvičící delfíny je za zvládnutí nového úkolu často odměňují zapískáním z píšťalky nebo bzučáku a chutnou pochoutkou v podobě ryby. Poté co zvířata cvik zvládnou, informují zvíře pouze píšťalkou o tom, že potravu dostane později. Delfíni a běluhy na to reagují také pískotem. Ridgway ale zjistil, že tito mořští savci pískají i v případě, kdy žádnou potravu v dohledné době nedostanou. Pískali tak i po té, co během dalšího z úkolů úspěšně vypnuli bzučák v hloubce několika stovek metrů. Jejich pískot v tomto případě už mohl těžko nějak souviset s potravou, dokonce ani se zvukem píšťalky jako odměny za úspěšně provedený úkol.
Ridgway svoje zjištění porovnával se studiemi z 50. let zabývajícími se uvolňováním dopaminu - chemické látky, která je u živočichů zodpovědná za pocit radosti – po elektrické stimulací odpovědných částí mozku. A po několika měsících usilovné analýzy zvukových záznamů je přesvědčen, že běluhy a delfíni svým pískáním opravdu vyjadřují radost.
reklama