https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/dyje-je-letos-pro-vodaky-atraktivni-i-ve-vsednich-dnech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dyje je letos pro vodáky atraktivní i ve všedních dnech

12.8.2020 01:20 | ZNOJMO (ČTK)
Kolik lidí se na téměř celoročně sjízdnou Dyji vydá, určuje také výška hladiny. "Nyní je vody dost a vzhledem k dešťům a odpouštění Vranovské přehrady chvilkami až moc," řekl Modráček. Ilustrační obrázek
Kolik lidí se na téměř celoročně sjízdnou Dyji vydá, určuje také výška hladiny. "Nyní je vody dost a vzhledem k dešťům a odpouštění Vranovské přehrady chvilkami až moc," řekl Modráček. Ilustrační obrázek
Zájem o splouvání Dyje je srovnatelný s loňskem, proti minulé sezoně se ale vodáci na jihomoravskou řeku častěji vydávají ve všední dny. Vody je letos nadprůměrně, zlepšuje se také zázemí pro vodáky. Třeba na tábořišti v Hrádku je od letoška k dispozici pitná voda, parkoviště a stánek s občerstvením. ČTK to sdělili oslovení provozovatelé znojemských půjčoven lodí.
 

"Minulé roky se lodě půjčovaly převážně o víkendech, letos je větší zájem i přes týden," řekl provozovatel půjčovny Na Dyji Ivo Modráček. Průměrně je ve všední den na řece kolem 80 vodáků, o víkendu až dvě stovky.

Začátek sezony poznamenala pandemie koronaviru. "Covidová situace provoz určitě výrazně ovlivnila hlavně v květnu a červnu, kdy jsme nemohli pořádat školní kurzy a kurzy na divoké vodě v Rakousku," sdělil ČTK vedoucí Vodáckého centra Znojmo David Gros.

Nyní bývají všechny lodě obou půjčoven na víkendy dlouho dopředu zarezervované. "Všechny lodě jsou rezervované zvláště v sobotu a bývá tomu tak vždy na tři týdny dopředu. To se proti loňsku nezměnilo," uvedl Gros.

Lidé si nejčastěji půjčují dvoumístné kánoe Vydry nebo třímístné Samby, které jsou vhodné pro rodinu s malými dětmi. "Nepůjčujeme rafty, všeobecně budí u vodáků falešný pocit bezpečí a přitahují na vodu nevodáky, kteří plavbu pojmou jako velkou party pod vlivem alkoholu. Takové lidi na Dyji nechceme," řekl Gros.

Kolik lidí se na téměř celoročně sjízdnou Dyji vydá, určuje také výška hladiny. "Nyní je vody dost a vzhledem k dešťům a odpouštění Vranovské přehrady chvilkami až moc," řekl Modráček. "Některé dny jsou průtoky zvýšené natolik, že na řeku nepouštíme nezkušené posádky nebo posádky s malými dětmi," dodal Gros. Za příznivých podmínek vyráží vodáci nejčastěji na třídenní etapu ze Znojma do Hevlína.

Na Dyji před třemi lety znatelně vylepšili vodáckou infrastrukturu. Letos se rozsáhlých úprav dočkalo tábořiště v Hrádku. "Vybudovali jsme parkoviště, dovedli pitnou vodu a začátkem července jsme otevřeli i stánek přímo na tábořišti," řekl Gros. Dodal, že příští rok by centrum rádo vylepšilo podmínky pro táboření v Hevlíně.


reklama

 
Tereza Švecová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

12.8.2020 10:51
Jsem přesvědčen, že přírodě kolem Dyje by prospělo, kdyby se jí těch 80, ve všední den a 200 pseudovodáků v neděli, velkým obloukem vyhnuli. Tedy té Dyji.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.8.2020 12:21 Reaguje na Jiří Daneš
80 za den ... řekněme, že jedou piánko, je to Dyje a prázdky, takže okno splouvání je tak 10-18, tj. 8 h. Kajak na Dyji ... to asi moc ne, takže průměrně 4 lodě za hodinu. No to je fakt hukot, to musí být pro tu Dyji fakt hrůza.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.8.2020 14:10 Reaguje na Jiří Daneš
No o tom není pochyb... tak jako každé jiné řece...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.8.2020 14:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vlastně je nejlíp, když lidi sedí na prdeli doma ... jen by neměli moc svítit, topit, nesplachovat:-), mít vše vypnuté a ideálně moc nejíst.

Vy si fakt už dejte mokrej hadr na hlavu.

Jedna věc je Vltava v prázdninové palbě, a druhá nějakých 20 kanoí za den.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.8.2020 16:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejde o těch 20 kánoí za den,ale o ten brdel, co posobě na březích nechávají. Mám tam známé a ti o 20 kánoích nemluví, ale otm bordelu ano.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.8.2020 11:02 Reaguje na Jiří Daneš
Tak to jsou ale dvě věci ... v tom, že by po člověku nemělo v přírodě zůstat prakticky nic (přece jen se někdy vyčůrat potřebuju:-) samozřejmě souhlas. Ale to platí pro všechny a všude, jak se při tom kdo pohybuje i kde je jedno.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist