https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/jak-velke-sucho-je-po-minulem-tydnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak velké sucho je po minulém týdnu?

21.8.2019 00:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Intenzita sucha v povrchové vrtvě půdy do 40 cm byla díky deštivějšímu počasí zmírněna. Větší oblast s výrazným suchem je pozorována pouze v severních Čechách.
Intenzita sucha v povrchové vrtvě půdy do 40 cm byla díky deštivějšímu počasí zmírněna. Větší oblast s výrazným suchem je pozorována pouze v severních Čechách.
Poslední týden byl opět příznivý pro zmírnění sucha, jelikož přes nás přecházelo dost frontálních systémů a hlavně počátek týdne byl deštivý. V následujícím období bude nejvíce srážek počátkem tohoto týdne, poté nastane spíše srážkově chudší období a teploty o víkendu se dostanou k tropickým hodnotám. Informuje o tom portál Intersucho.cz.
 

Počasí v uplynulém týdnu nazývají hydrometeorologové dynamickým. Přineslo s sebou i srážky, nejvíce v pondělí. V dalších dnech se objevovaly alespoň přeháňky. Intenzita sucha v povrchové vrtvě půdy do 40 cm tak byla díky deštivějšímu počasí zmírněna. Větší oblast s výrazným suchem je pozorována pouze v severních Čechách.

Intenzita sucha v hlubší vrstvě půdy (40-100 cm) je stále vážná. V minulém týdnu ale došlo k malému zlepšení, kdy ubylo extrémního sucha. I nadále většinu republiky však zasahuje výrazné až extrémní sucho. Jižní Morava je méně zasažená suchem než Čechy a Slezsko.

V hlubší vrstvě vidí odborníci z portálu Intersucho dlouhodobě problém zejména v oblasti Lounska, Mostecka, Slezska, střední Moravy, Třeboňska a severních Čech. "Na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech," uvádějí.

Nejméně srážek spadlo v minulém týdnu na západě republiky, poté na Vysočině a ve východních Čechách. Naopak nejvíce srážek bylo zaznamenáno na severu Moravy a to až 40 mm/týden.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

21.8.2019 07:47
v západních Krkonoších a podkrkonoší se mezi místním prostým lidem šíří pověst, že srážkový stín posledních několika let byl vyvolán zatopením povrchového dolu a vytvořením Berzdorfského jezera (u Zhořelce), a že tedy prosí pouze z front a jen z některých, a letní odpolední bouřky z tepla jsou pryč. mohl by se k tomu vyjádřit někdo s nějakým odbornějším přístupem?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.8.2019 14:17 Reaguje na Lukas B.
Zatopením dolu podle mého určitě srážkový stín nevznikl. Srážkový stín vytvářejí většinou hory. Na straně hor odkud jdou srážkové oblačnosti bývá deštivo a na druhé straně hor (hlavně v podhůří a nížinách) bývá srážkový stín, protože na horách ony srážky spadnou.

Celé je to ale velice složité a roli tam může hrát spoustu věcí. Musel by jste najít nějaká reálná klimatologická data a někoho, kdo by to byl schopen pro danou oblast vyložit.

Každopádně tak jako všude v ČR je hlavním problémem totálně zničená krajina kde nefungují základní principy místního klimatu. Nefungující malý vodní cyklus atd.

Pokud s tím chcete něco dělat, tak požadujte zpřírodnění Vašeho okolí. Přirozené a stabilní lesy, mokřady, obnova niv potoků a řek, vytváření tůní, zlepšení kvality zemědělské půdy.... to vše není v pořádku a díky tomu nefunguje malý vodní cyklus (časté přeháňky z místního výparu).

Dalším důvodem také může být srážkový stín vytvořený nějakým městem (stoupavé proudy horkého vzduchu rozhání oblačnosti).
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.8.2019 08:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
děkuji za reakci, ale chtěl jsem názor někoho, kdo tomu rozumí (občas se tady takoví i v diskusích vyskytnou), obecné aktivistické řeči milovníka přírody si umím sesmolit sám.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

21.8.2019 21:54 Reaguje na Lukas B.
něco podobného se říká tady v západočeském Podkrušnohoří, kde v jarním
a letním období prakticky neprší a pokud přijde srážka, tak je to třeba jen na minutu a opravdu velice úsporný deštík o pár kapkách, kdy asfalt je pouze lehce kropenatý a za další minutu je úplně suchý.Až teď v srpnu trochu zapršelo, pěkně bez přívalu
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

21.8.2019 21:58 Reaguje na Lukas B.
ale chci říct, že právě ta suchá leta zhruba posledních deset let tady
v Karlovarském kraji se přičítají - tedy tak se mluví mezilidmi-napuštěnému Medardu, který je opravdu napuštěn asi deset let...
Pravděpodobně je to jen taková pověra, která se šíří mezi lidmi...Řekl bych, že na 90% na to nově napuštěné velké vodní plochy vliv nemají,
i když kdo ví....
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.8.2019 22:08 Reaguje na Lukas B.
Tomu vodnímu stínu klidně věřte, sam mám chalupu na Slapské přehradě a tam je vodní stín od jejího napuštění. Koukáte na spoustu vody a srážky žádné třeba měsíc. Odborníci pro to zřejmě namají vysvětlení, ale babička měla krásný příměr a často v suchém létě opakovala "holt voda vodu nepřitahuje".....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.8.2019 14:22
Proč vůbec vznikají takovéto články... každý ví že míň prší... potřeba je hlavně šířit informace ohledně příčin toho proč neprší, nebo prší nerovnoměrně.... a to je ZNIČENÁ KRAJINA PLNÁ NEPŘÍRODNÍCH A PRO KLIMA VELICE ŠKODLIVÝCH PLOCH, obrovských lánů holých (nezelených) polí, lesů totálně zničených nevhodným hospodařením atd...

A samozřejmě také změna globálního klimatického systému zapříčiněná člověkem...

TOTO JE ČLÁNEK ÚPLNĚ K NIČEMU.......
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.8.2019 17:48
Já bych to tak černě neviděl. Malý vodní cyklus pochopitelně funguje, ale nemůže si nikdo myslet, že zrovna to, co se u něj odpaří, taky u něj spadne. Problémem není ani tak množství srážek, jako jejich nerovnoměrnost. Střídají se dlouhá období sucha s kratšími, ale deštivějšími obdobími. Tomu, kdo na počasí není životně závislý, jako zemědělci, to maximálně vadí v tom, že na víkend nemůže vyjet na in-linech. Ale pro zemědělce je a bude to problém, protože voda musí pro určité plodiny přijít v určitou dobu, jinak nemá význam. Náhrada plodin není jednoduchá, protože ty teplomilné budou u nás vždy limitovány vpády arktického vzduchu v květnu.Že by na to měla vliv naše krajina, se mi nezdá. Ta pole v tomto rozsahu tady jsou minimálně 50 let, dá se říci se stejnou skladbou plodin a dříve srážky chodily pravidelně. Nechci se přít o to, zda na klima má člověk zásadní či marginální vliv, protože to stejně nikdo neví, pouze si myslím, že tak závažné změny, jako zpomalování Golfského proudu, sluneční cykly apod. těžko může ovlivnit člověk. Místně opravdu kopce nebo velkolomy dokážou ovlivnit lokální bouřky, fronty již nikoliv.
Odpovědět

Jan Škrdla

21.8.2019 22:36
Nic tak moc překvapivého to není.
Např. na Jižní Moravě je po suchém počátku jara srážek dostatek (květnem počínaje).
Díky tomu je v horních vrstvách půdy vody dostatek, ale v těch hloupějších se projevuje srážkový deficit posledních 5 let.
Znát je to na stromech, zejména na borovicích, které stejně hynou z důvodu dlouhodobého stresu. Mají menší množství jehlic a užší letokruhy (tím pádem méně vodivých pletiv). Kořenový systém je zřejmě taktéž oslabený.
Odpovědět
D

Daniel Křenek

26.8.2019 13:05
Obraťe se na doc Pokorného ze společnosti Enki o.p.s, kterou se problematkou krajiny dlouhodobě zabbývá https://www.enki.cz/cs/kontakty
Ještě více doporučuji přečíst si knihu, která se zabývá tématikou vody v krajině Je zpracována pro veřejnost takže se nejedná o doborný a nesrozumitelný text. Doc Pokorný je jejím spoluautorem. Název knihy je: Voda pro ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma. Když si knihu přečtete, běžte se pak podívat po svém okolí a mnohé věci budete vidět jiným pohledem a najdete i odpověď na Vaší otázku. Kniha se dá stáhnout na internetu. Stačí si do vyheldávače zadate její název. Doporučuji ji samozřejmě i dalším diskutujícím. Příjemné čtení.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist