https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/londynsky-soud-usvedcil-aktivisty-kteri-se-prilepili-k-van-goghovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Londýnský soud usvědčil aktivisty, kteří se přilepili k van Goghovi

23.11.2022 10:23 | LONDÝN (ČTK)
Dva klimatičtí aktivisté, kteří se na protest proti těžbě ropy přilepili k obrazu malíře Vincenta van Gogha, uznal londýnský soud vinnými. Čtyřiadvacetiletá aktivistka Emily Brocklebanková dnes dostala podmíněný trest 21 dní vězení s šestiměsíčním odkladem. Žena však podléhá šestitýdennímu zákazu vycházení, během něhož bude sledována s pomocí elektronického náramku. Výše trestu pro jejího 22letého kolegu zatím nebyla oznámena, uvedla agentura DPA.
 

Oba aktivisté z organizace Just Stop Oil se 30. června přilepili k rámu obrazu Kvetoucí broskvoně z roku 1889 v londýnské Courtauld Gallery. Způsobili tak škodu kolem 2000 liber (zhruba 56 400 Kč). Soudkyně Neeta Minhasová řekla, že rám z 18. století byl trvale poškozen. "Obraz má významnou historickou a uměleckou hodnotu a já považuji škodu za značnou," řekla Minhasová.

Organizace Just Stop Oil svou akci hájila, i když umění podle ní musí být chráněno. "Ale rozhodnutí naší vlády urychlit nové projekty pro fosilní paliva zničí naši celou kulturu a budoucnost mladých lidí, kteří přistoupili k těmto krokům," sdělila organizace. Dodala, že ve svém odporu, který označuje za nenásilný, bude pokračovat.

Aktivisté, zejména z hnutí Poslední generace, v poslední době protestují podobným způsobem proti - jak tvrdí - nedostatečnému boji vlád proti změně klimatu ve významných evropských galeriích. Útočili už na obrazy Moneta, Picassa, Raffaela či Vermeera.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

23.11.2022 12:03
Tentokrát byli zelení škodíci po právu aspoň trochu potrestáni.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

25.11.2022 19:37
...Dodala, že ve svém odporu, který označuje za nenásilný, bude pokračovat...
Takže pohrdání soudem a rozsudkem a vyhrožování
Nechat přilepenou pár dnů ve vlastních výkalech by ji napravilo hlavu. Stejně tak těm na silnicích.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist