https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ministerstvo-zivotniho-prostredi-nabidlo-ministerstvu-zemedelstvi-1-5-miliardy-kc-aby-mel-resort-penize-na-hrabose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo životního prostředí nabídlo ministerstvu zemědělství 1,5 miliardy Kč, aby měl resort peníze na hraboše

15.11.2019 00:30 | PRAHA (ČTK)
Kompenzace za škody způsobené hraboši může hradit podle kompetenčního zákona pouze ministerstvo zemědělství (MZe). / Ilustrační foto
Kompenzace za škody způsobené hraboši může hradit podle kompetenčního zákona pouze ministerstvo zemědělství (MZe). / Ilustrační foto
Kompenzace za škody způsobené hraboši může hradit podle kompetenčního zákona pouze ministerstvo zemědělství (MZe), sdělila včera mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Resort proto nabídl zemědělskému úřadu proplacení projektů zaměřených na péči o krajinu, které má připravené Státní pozemkový úřad, jenž spadá pod MZe. To by tak mohlo ušetřit až 1,5 miliardy korun, ze kterých by mohlo hlodavčí újmu zemědělcům hradit. Podle mluvčího MZe Vojtěcha Bílého úřad nabídku vítá, o dalších možnostech budou ministři jednat v příštím týdnu. Zda resort titul pro odškodnění zemědělců vypíše, zatím nezmínil.
 

"Jednoduše řečeno, ministerstvo životního prostředí (MŽP) převede v následujících měsících prostředky svého resortu do resortu MZe, ty poputují na ochranu a péči o krajinu. Z ušetřených peněz tak může MZe hradit škody zemědělcům," uvedla Roubíčková. Podle ní tento postup úřad navrhl už před několika měsíci.

Mluvčí zdůraznila, že nezáleží na MŽP, zda bude dovolená plošná aplikace jedu Stutox II, ale že jde o záležitost Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ústav to v létě povolil, po vlně kritiky ale ministerstvo zemědělství povolení pozastavilo.

Podmínky, za kterých se bude aplikace provádět, si pak stanoví právě zkušební ústav. "Tyto podmínky by především měly zohledňovat fakt, že zde existuje evropská i česká legislativa v oblasti ochrany přírody, a proto je nezbytné zapodmínkováním jakékoliv aplikace Stutoxu minimalizovat rizika pro přírodu, a ochránit tak zemědělce před střety s platnými zákony. Pokud totiž aplikací Stutoxu dojde k úhynu živočišných druhů, hrozí zemědělcům postihy dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Na to MŽP upozorňuje zemědělské svazy již od léta letošního roku, aby ochránilo zemědělce před zbytečnými pokutami," dodala mluvčí.

Podle Bílého ministerstvo životního prostředí nabídlo peníze na budování retenčních nádrží, poldrů nebo menších vodních nádrží. "Jakoukoli nabídku prostředků na řešení přemnoženého výskytu hrabošů vítáme, o možnostech bude ministr Miroslav Toman (ČSSD) příští týden jednat s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Problém není možné oddalovat, s problémy se zemědělci potýkají nyní a zřejmě se budou potýkat opět na jaře," řekl mluvčí.

Škody způsobené přemnoženými hraboši přesáhly podle Zemědělského svazu ČR 1,3 miliardy korun, poškozeno je 131.000 hektarů plodin. Podle předsedy svazu Martina Pýchy nejde o konečnou hodnotu. Bílý sdělil, že úřad odhaduje až dvoumiliardové škody. Podle svazu je v některých lokalitách hrabošů víc než v létě. Svaz požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v situaci, kdy nejsou ministerstva životního prostředí a zemědělství schopná se dohodnout na řešení, rozhodl jak dál.

"Žádné konkrétní systémové řešení na stole není. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nás na jednání na ministerstvu zemědělství odkázalo na to, že zemědělci mají podávat žádosti pro aplikaci přípravku Stutox II na krajské orgány ochrany přírody a krajiny, případně na chráněné krajinné oblasti," řekl Pýcha. Povolení na aplikaci do nor je podle něj ale kladné v mizivém množství případů.

"Zemědělci čekají na jedno možné řešení, které snad přijde - a to je zima. Deště, následované holomrazy, které by mohly populace hraboše eliminovat. Pokud zima nepřijde nebo napadne suchý sníh, tak může populace gradovat," dodal.

V létě se po povolené plošní aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Později se našli také uhynulí čápi.

Podle Česká inspekce životního prostředí je plošné použití přípravku v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Stutox zůstává uhynulým hrabošům v žaludku, v ostatních tkáních se rozloží.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist