https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ministri-financi-eu-doporucili-klimaticke-zdaneni-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministři financí EU doporučili klimatické zdanění energií

7.12.2019 00:29 | BRUSEL (ČTK)
Ministři financí zemí Evropské unie ve čtvrtek navrhli upravit zdanění energií tak, aby více přispělo k boji proti klimatickým změnám. / Ilustrační foto
Ministři financí zemí Evropské unie ve čtvrtek navrhli upravit zdanění energií tak, aby více přispělo k boji proti klimatickým změnám. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Ministři financí zemí Evropské unie ve čtvrtek navrhli upravit zdanění energií tak, aby více přispělo k boji proti klimatickým změnám. Změny, jejichž přesnou podobu teprve musí připravit a navrhnout nová Evropská komise, by se podle členských států mohly dotknout například letecké a lodní dopravy či biopaliv. Novinářům to sdělil finský ministr financí Mika Lintilä, jehož země nyní EU předsedá.
 

Unijní státy ve čtvrtek vyzvaly Evropskou komisi, aby navrhla nová pravidla pro zdanění energií, aby bylo možné nahradit jejich 16 let starou a klimatické změny nezohledňující verzi. "Změna směrnice by mohla přispět k našim ekologickým snahám a podpořit přechod ke klimaticky neutrální EU," řekl po jednání finský ministr.

Návrh schválený zástupci unijních vlád počítá s tím, že by novým daním mohla podléhat například letecká doprava, ovšem "při zohlednění jejích specifik, stávajících výjimek a mezinárodního rozměru". Úpravy se mohou týkat například i nákladní lodní dopravy.

Některé státy navrhují zdanění kerosinu, které by podle nich mohlo snížit emise z letecké dopravy o více než deset procent. O zdanění, které by podpořilo železniční dopravu na úkor letadel mluví i nová eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Část zemí však dosud chtěla, aby se daňové zvýhodnění letecké dopravy snižovalo co nejméně.

"Nám v podstatě nevadí ani jedna daň," řekla po jednání česká náměstkyně ministryně financí Lenka Dupáková. ČR podle ní stejně jako některé další země nesouhlasí pouze se zdaněním letenek.

Ministři ve čtvrtek také navrhli další kroky v tažení proti praní špinavých peněz. Akční plán proti tomuto druhu zločinů přijala EU před rokem v reakci na skandály v bankách několika států, například Dánska, Estonska, Lucemburska, Španělska či Nizozemska. Sestává z řady dílčích kroků, z nichž mezi ty nejnovější patří vytvoření rejstříku skutečných vlastníků společností či evidence obchodníků s virtuálními měnami.

Ministři ve čtvrtek doporučili komisi, aby navrhla další opatření včetně možného zřízení úřadu, který by dohlížel na rizikové finanční operace. Některé státy se k dalšímu zpřísňování pravidel ale postavily rezervovaně a část zemí varovala, že pravomoci nového úřadu je třeba pečlivě vyvážit s možnostmi orgánů členských zemí. Nakonec se však na podpoře nových pravidel ministři shodli.

"Množství skandálů s praním špinavých peněz jasně ukazuje, že musíme jednat," prohlásil po jednání místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.12.2019 06:24
Tak to vypadá, že zdanění energií, pokud se netýká letenek, nám nevadí.
A co zdanění energií z fosilních paliv? tedy vlastně uhlíková daň, to by bylo něco. Hrdinní evropští poslanci, jen do toho! Od uhlí a dalších neobnovitelných zdrojů rychle pryč!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2019 07:35 Reaguje na Katka Pazderů
Domnívám se, že půjde hlavně o úpravu daní zohledňující právě bilanci CO2 jednotlivých typů výroby energií. Už aby to bylo....
Odpovědět
ig

7.12.2019 16:55 Reaguje na Katka Pazderů
Zdanění vadí, protože už teď je daňové zatížení násobně větší, než si myslím, že by mělo být. Ale to zdanění paliv nebude mít zdaleka takový vliv jak jeho zastánci tvrdí. Ty peníze nezmizí (čtvrtá termodynamická věta - zákon zachování peněz) a zase se vrátí zpátky lidem, byť tak nějak po socialisticku (tj. že jich část zůstane za nehty vládnoucím lidumilům). A protože cena paliv je součástí ceny skoro všeho, nezmění se ani poměry cen zboží...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.12.2019 10:59 Reaguje na
Roztočí to inflaci, se všemi nepříznivými vlivy.
Stoupne tlak na zvyšování mezd, což bude Brusel chtít řešit dalším tisknutím peněz, což zase dále roztočí inflaci, znehodnotí spoření a víc zpreferuje utrácení a zadlužování.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.12.2019 06:25
Tak to vypadá, že zdanění energií, pokud se netýká letenek, nám nevadí.
A co zdanění energií z fosilních paliv? tedy vlastně uhlíková daň, to by bylo něco. Hrdinní evropští poslanci, jen do toho! Od uhlí a dalších neobnovitelných zdrojů rychle pryč!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.12.2019 08:56
Koukám, že sociální inženýrství vyžaduje tisíce různých daní. Není lepší, když politici jen tak sedí, nic nedělají a spokojeně si pochrochtávají?
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2019 09:53
Další důvod pro odchod z EU nebo práci na jejím rozbití.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.12.2019 11:04
No, měly by být zdaněny ty správné energie, třeba z větrníků nebo fotovoltaiky. A výnos z těch daní použit na akumulaci elektřiny a regulaci elektrických rozvodných sítí neboli na odstranění nepravidelných a nepředvídatelných dodávek elektřiny z těchto zdrojů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist