https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/mze-spotreba-vody-v-cr-loni-stoupla-na-93-litru-na-osobu-a-den
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe: Spotřeba vody v ČR loni stoupla na 93 litrů na osobu a den

3.8.2022 11:20 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi minulý rok spotřebovali v průměru 93,2 litru vody na osobu a den, meziročně je to o čtyři litry více. Na veřejnou vodovodní síť bylo loni napojeno 96 procent obyvatel, informovalo ministerstvo zemědělství.
 

"V porovnání s rokem 2001 se loni podíl obyvatel napojených na veřejné vodovody zvýšil o 12,6 procenta. Mírou dostupnosti nezávadné pitné vody se tak Česká republika rovná nejvyspělejším státům," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Z dokumentu, která projednala vláda, vyplývá, že nejvíce obyvatel napojených na vodovod žije v Praze, Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak nejméně ve Středočeském a Plzeňském kraji.

Ministerstvo uvedlo, že spotřeba vody je v ČR jedna nejnižších v Evropě. Například v Itálii se loni spotřebovalo 220 litrů na osobu a den, v Portugalsku 204 litrů. Podobné hodnoty jako ČR má Slovensko nebo Estonsko. Ministerstvo upozornilo na to, že proti roku 1989 spotřeba vody na osobu a den klesla o 45,5 procenta.

Podle Nekuly se díky dostatečnému napojení na veřejnou vodovodní síť ani během suchých let neobjevily vážnější potíže se zásobováním obyvatel. "Problémy se však citelně projevily v některých obcích využívajících lokální zdroje podzemních vod a studny. Budeme proto pokračovat v našich programech na výstavbu vodárenské infrastruktury i v efektivním propojování vodárenských soustav," uvedl.

Materiál, který projednala vláda, také odkazuje na celostátní monitoring pitné vody ministerstva zdravotnictví. Z předlohy vyplývá, že mezi lety 2004 až 2021 se kvalita vody v České republice mírně zlepšovala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.8.2022 16:12
Jaká že byla spotřeba vody na osobu, před r.1989 ?
No !
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.8.2022 18:02 Reaguje na smějící se bestie
190 litrů na osobu a den, není zač
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.8.2022 20:53 Reaguje na Jakub Graňák
Já vím. Jenom jsem zkoušel mladé, zda mají přehled.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.8.2022 06:19 Reaguje na Jakub Graňák
No jo, jenže zimních srážek za 30 let ubylo o 60-70% to je taky důvod, proč sušíme
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.8.2022 06:15
Si pirát stěžujeme, ale vodu do toalet lidem pořad. Dříve se tomu říkalo sucháč někde se tomu říkalo chemické wc a někde separační toaleta. Výhoda je, že na nic z toho nepotřebujete vodu. Zajímá to někoho? Ne, jen se kecá
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.8.2022 06:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pořád
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist