https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/nizozemsti-zemedelci-pri-protestu-zahnali-policii-na-utek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemští zemědělci při protestu zahnali policii na útěk

30.6.2022 11:23 | AMSTERDAM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nizozemští zemědělci v noci na středu při protestní akci zahnali policii na útěk, informovala místní média. Zemědělci demonstrovali před domy jednoho z poslanců a jedné ministryně, před dveřmi domu členky vlády shodili z nákladního vozu hromadu hnoje. Předtím prorazili za pomoci traktorů policejní zátaras.
 

Nizozemští zemědělci protestují proti vládním návrhům na snížení emisí oxidů dusíku a čpavku. Jde o změny, které vláda považuje za nevyhnutelné. Někteří zemědělci ale kvůli nim budou muset drasticky snížit počet hospodářských zvířat nebo se jich úplně zbavit. Omezení se týká i užívání umělých hnojiv.

Zpravodajský web NLTimes zveřejnil fotografii, která ukazuje jednoho z demonstrantů, jak útočí na policejní dodávku bouracím kladivem. Videa zachycující násilné střety s policií zveřejnili lidé i na sociálních sítích.

Premiér Mark Rutte, který je momentálně v Madridu na summitu NATO, události odsoudil. Do Nizozemska vzkázal, že jde o "hrozivé scény". "Tohle je malá skupina zemědělců. Většina demonstruje civilizovaně, ale malá skupina překračuje hranici," řekl premiér.

Policejní šéf Willem Woelders řekl, že chování zemědělců bylo "naprosto nepřijatelné". Předseda zemědělské organizace LTO Nederland uvedl, že akce "ze sto procent odsuzuje". Policejní jednotky byly podle Woelderse nucené uprchnout, protože by při zásahu riskovaly své vlastní bezpečí. V souvislosti s nočními událostmi již policie zatkla deset lidí. Nespecifikovala ale, z čeho je obvinila.

Ministryně pro přírodu a dusíkovou politiku Christianne van der Walová-Zeggelinková nebyla doma, když protestující před jejím domem, kde se shromáždili už potřetí v jednom týdnu, vyložili hromadu hnoje. Zemědělci se shromáždili i před domem křesťansko-demokratického poslance Derka Boswijka, který doma také nebyl, byla tam ale jeho rodina. Poslanec proto prohlásil, že do konce týdne zůstane doma. Na svůj twitterový účet napsal: "Tento druh protestu je k ničemu. Přestaňte s tím!"


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MJ

Marcela Jezberová

30.6.2022 11:54
No, možná by bylo opravdu dobré, aby se paní ministryně zamyslela nad tím, jestli náhodou nevymýšlí opravdu strašné blbosti, které její farmáře skutečně ohrožují. Takhle naštvat zemědělce, to se musí opravdu umět. To čeští mají v porovnání s Holanďany doslova holubičí povahu. A přesto se jich ministr zemědělství bojí, jako čert kříže.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.6.2022 15:43
"Tohle je malá skupina zemědělců. Většina demonstruje civilizovaně, ale malá skupina překračuje hranici," řekl premiér.

To když přeložíme do normální řeči, tak je z toho něco jako ... většina sice protestuje, ale tu máme na háku a kašleme na ni, a tak to má být, to je civilizované.

Jinak hezký příklad občanské neposlušnosti jako přirozeného atributu sebevědomé občanské společnosti, po které vždy tak volal nebožtík Václav:-))).
Odpovědět
sv

s v

1.7.2022 16:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Zrovna tento typ "sebevědomé občanské společnosti" má na triku to, že EU má naprosto nefunkční a na dotacích zcela závislé zemědělství, kde se jako ve středověku pronásledují nové věci a jedinci, kteří s nimi přišli.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.6.2022 19:30
Zemědělci evidentně chtějí dělat svou práci, produkovat potraviny. A ne skákat podle zelených nesmyslů nadiktovaných panelákovými městskými odborníky. Kteří zemědělce nepotřebují, protože přece dost zeleniny a ovoce i masa je na každém tržišti a v každém supermarketu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist