https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/o-samosber-jahod-je-stale-vetsi-zajem-sklizen-ve-vrananech-je-nejlepsi-za-desetileti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O samosběr jahod je stále větší zájem, sklizeň ve Vraňanech je nejlepší za desetiletí

19.6.2021 11:23 | VRAŇANY (ČTK)
Lidé si podle Hanče nákup jahod spojený se samosběrem v posledních letech velmi oblíbili, mají jej spojený se zážitkem i pobytem na čerstvém vzduchu.
Lidé si podle Hanče nákup jahod spojený se samosběrem v posledních letech velmi oblíbili, mají jej spojený se zážitkem i pobytem na čerstvém vzduchu.
O samosběr jahod stále roste zájem, letošní úroda je zatím výborná, a to jak kvalitou, tak kvantitou. V jahodárně ve Vraňanech na Mělnicku sklizeň nyní označují jako nejlepší za desetiletí, řekl ČTK majitel jahodárny Milan Hanč.
 

"Sezona samosběru ve Vraňanech začala zhruba o deset dní později než loni," uvedl Hanč. Důvodem byl chladnější a deštivější počátek jara. Minulý rok byl samosběr v plném proudu už počátkem června.

Letos zákazníci za kilogram jahod sesbíraných vlastními silami zaplatí 70 korun. U jahodárny dnes ráno parkovaly desítky automobilů, denně sem míří stovky sběračů. Lidé si podle Hanče nákup jahod spojený se samosběrem v posledních letech velmi oblíbili, mají jej spojený se zážitkem i pobytem na čerstvém vzduchu.

Právě na zážitky se chce vedení vraňanské jahodárny soustředit i v plánovaném rozvoji. Nyní buduje dřevostavbu, v níž bude prodejna s kavárnou. Lidé v ní budou moct lokální produkty nejen zakoupit, ale i ochutnat.

Jahody ve Vraňanech pěstují na 40 hektarech, ne všechny jsou ale určeny pro samosběr. Zájemci mohou využít i samosběr hrášku, který zde roste na třech hektarech. Množství zákazníků z Mělnicka a okolí do Vraňan pravidelně jezdí i pro další druhy ovoce a zeleniny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

19.6.2021 15:49
Má to jednu vadu na kráse.Nevědí co si za ten samozběr těch mrněk říci.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2021 19:52
Podíval jsem se na jejich stránky a porovnávám:
Cena samosběru jahod - 70Kč/kg
Cena jahod v Ostravě Porubě na trhu - 84Kč/kg
Tak proč bych se měl trmácet někam na jahodiště?
https://www.farmavranany.cz/samosber-jahod
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.6.2021 12:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
to je úplně v pořádku, za svoje peníze si můžete koupit parmskou šunku nebo uzenky ze separátu, ale nemůžete se divit, že ta parmská šunka je poněkud nákladnější.
podobně je to s jahodami. jahod je mnoho odrůd, některé jsou polystyrén nafouklý vodou, jiné chutnají skutečně jako jahody. některé snesou čtyři dny cestování v kamionu, jiné jsou první den vynikající a druhý den je nejvyšší čas zbylé svařit do marmelády.

a ano, cena se také odvíjí od koupěschopnosti obyvatelstva v okolí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist