https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ode-dneska-je-v-cesku-povoleny-lov-dospelych-srncu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ode dneška je v Česku povolený lov dospělých srnců

1.5.2021 15:15 | PRAHA (ČTK)
Ode dneška do konce září mohou myslivci lovit srnce. Tuto možnost mají od loňského roku, dříve mohl lov dospělých kusů začít až v polovině května. Podle mysliveckých statistik se počet ulovených kusů srnčí zvěře pohybuje v posledních letech kolem 100 000 ročně. Za poslední myslivecký rok šlo podle mysliveckých statistik o 46 044 srnců, 29 869 srn a 23 245 srnčat. Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty však jde nyní spíše o historické datum prvního lovu v novém mysliveckém roce, nyní se spárkatá zvěř do dvou let věku může lovit celoročně.
 

"Myslivci mají několik měsíců na tzv. obeznávání průběrných kusů, tj. už od zimy vybírají jedince, kteří nejsou dostatečně geneticky kvalitní, jsou zranění, napadení parazity či nemocní, tzv. slabé kusy. Ty se nyní budou snažit ulovit," vysvětlil Waic.

Zajímavostí mezi těmito průběrnými kusy jsou pak pro myslivce srnci se špatně vyvinutým parožím, tzv. raritní. Srnčí zvěř se pak podle Waice loví kulovnicí na osamělém honu. Ani letos by tak neměl být rozdíl v lovu kvůli koronavirovým omezením.

"Psi se používají spíše na tzv. dosled, tj. nalezení zvěře, která výjimečně po zásahu nebyla ihned usmrcena a zvládla odejít," doplnil.

Podle něj je výkup odstřelených kusů ve zpracovatelských závodech minimální, stejně jako už delší dobu po trvání pandemie. Není totiž poptávka ze strany restaurací, které mohou prodávat jenom rozvozem nebo z okének. "Stále trvá faktické zastavení trhu se zvěřinou, ceny jsou minimální. Myslivci proto více spoléhají na přímý prodej koncovým spotřebitelům např. přes náš portál www.prozverinu.cz," doplnil.

Waic také upozorňuje, že srny v tomto období kladou mláďata. "Lidé by na ně v přírodě neměli sahat, a především by je neměli považovat za opuštěná a snažit se je zachránit. Srna od mláděte odchází proto, aby k němu nepřitahovala pozornost predátorů. Vždy ale dobře ví, kde jej má a vrátí se," připomíná. Osamocené srnče tak polde něho není opuštěné a nepotřebuje zachraňovat, lidé by naopak měli místo nálezu co nejrychleji, ideálně stejnou cestou opustit. Jinak hrozí, že lidská přítomnost nebo zanechaný pach odradí srnu od návratu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

2.5.2021 12:36
Teda, jestli tento trend s mysliveckými články na Ekolistu bude pokračovat, tak se čtenáři Ekolistu stanou odborníky na myslivost. Teda pokud se nerozhodnou stát se ekologistickými aktivisty, protože obojí dohromady evidentně nejde.
Vzhledem k tomu, že myslivost mě jakožto majitele určité rozlohy lesních a polních pozemků a bývalého jednatele místní Honební společnosti dost zajímá, docela se mně ten trend libí. Pokud těch ekologistických aktivistů nebude moc.
Odpovědět
KK

Karel Kadavý

2.5.2021 13:40
Konečně normální a věcný článek o myslivosti. Jenom zmíněné rozhodnutí lovit zvěř bez omezení po celý rok považuji za eticky neúnosnou prasárnu, která nemá ve světě obdoby.Diky bohu co vím většina myslivců to ignoruje.
Odpovědět
DA

DAG

2.5.2021 17:50 Reaguje na Karel Kadavý
Neomezená doba lovu je u zvěře do dvou let. Není to ideální, ale v některých případech do opodstatnění má. To u divočáků je vyloženě špatně, že se smí lovit vše celý rok včetně březích samic. Na druhou stranu u lišek je to povoleno dlouhodobě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist