https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ods-chce-o-kontaminaci-becvy-jednat-ve-snemovne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ODS chce o kontaminaci Bečvy jednat ve Sněmovně

25.9.2020 18:09 | PRAHA (ČTK)
Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova v úseku o délce 38 kilometrů.
Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova v úseku o délce 38 kilometrů.
Foto | palickap / Wikimedia Commons
Opoziční občanští demokraté chtějí ekologickou katastrofu na Bečvě probrat v Poslanecké sněmovně. Navrhnou proto během řádné schůze poslanců příští týden zařadit mimořádný bod jednání. Poslanec ODS Stanislav Blaha o tom informoval tiskovou zprávou, věc podle něj musí být důkladně prošetřena a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se jí nesmí promlčet. Brabec uvedl, že najít zdroj znečištění je otázkou několika hodin. Desítky tun ryb v Bečvě od neděle otrávily kyanidy.
 

"Ze všech stran zatím slyšíme jen ujišťování o tom, že nikdo nic neporušil a není to ničí vina. Celá věc ale musí být důkladně prošetřena, nikoliv zametena pod koberec," uvedl Blaha.

Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova v úseku o délce 38 kilometrů. Rybáři do kafilérie dosud odvezli 32 tun otrávených ryb. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad. Podle odborníků ekologická havárie patrně nezasáhla Hranický kras a zdejší minerální vody. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nechce k rozborům ani množství látky nic bližšího říkat s odůvodněním, že by to mohlo zmařit vyšetřování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

jp

jaroslav polanský

26.9.2020 08:04
Ano bude líp.......
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.9.2020 12:02
To je zbytečné, nikdo přece nikdy nezjistí kdo ten kyanid do vody vypustil.Na Valašsku, kolem Bečvy, má přece kadý doma metráky kyanidů, je to folklór a vypustit to tam mohl kdokoliv, jenom DEZA nikoliv.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

26.9.2020 14:31 Reaguje na Jiří Daneš
Nu pokud je těch viníků jak pravý policie více ! Tak by měly politici jimž firmy patří vyměnit managment firem. Pokud za touto ekologickou akcí je jedinec jenž chtěl zdiskreditovat politika, jinak než Minář - tak na rozdíl od něho se jedná o trestný čin a je to v kompetenci policie a soudů !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.9.2020 16:49 Reaguje na Jiří Daneš
Vsadím gatě, že soudruh vyleze s prohlášením, že za to může Kalúskova mafia, je to kampáň proti jeho úžasné vládě a celkově za to můžou "staré strany".
Lži typu bulshitt jdou nejleépe Putinovi, Zemanovi a jemu.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

26.9.2020 12:47
Mě baví idioti , kteří mají hned jasno . A jak zločinecká ODS okamžitě útočí na Babiše . Takovou stranu může volit pouze blbec nebo stejný zločinec jako jsou ti debilblokoví ubožáci .
Odpovědět
sv

27.9.2020 09:54 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
A ty patříš mezi ty, kteří mají hned "jasno", ubohý voliči zločince bureše a jeho podržtašek. Takovou míru sebekritiky, bych od tebe nečekal.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

27.9.2020 10:35 Reaguje na
Nedělám si alibi , ale já jsem Babiše a už vůbec né Bureše nevolil a ani volit nebudu . To zřejmě ty budeš ten ubožák , který se zmůže akorát na papouškování zvratků stejných pitomců jako seš ty , že kašpare ?
Odpovědět
sv

27.9.2020 20:23 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
"Neděláš si alibi"? Chápu, chceš se přiznat. Teď je otázka k čemu. Zda k otravě Bečvy nebo jen k lezení mezi burešovy půlky a následnému zapírání tohoto očividného fatku. Vzhledem, k tomu, že jsi jen upitomcovaný ubožák přežvykující burešovy srágory, jak jsi sám sebe správně označil, tak říci, že B je správně, podržtaško.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

28.9.2020 06:40 Reaguje na
Ano , zase mám pravdu . Seš debil .
Odpovědět
sv

28.9.2020 16:35 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
To se ti leskne monitor, upitomcovaná burešova podržtaško.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2020 10:02 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Jsem zvědav o čem budou jednat, až zjistí, že řeku otrávil jejich
sponzor. Je to výpusť deseti firem a kde berou jistotu, kdo to je?
Každopádně systém kanalizací je špatný. Každý podnik by měl mít buď
uzavřené vodní hospodářství a nebo by před výpustí měla být retenční nádrž s obsádkou vodních organismů a ryb. Takové vodě, ve které by tyto organismy přežily, bych řekl teprve voda vyčištěná a ne vodě
potřebující naředění vodou z vodního toku. To se týká i čistíren odpadních vod z domácností a iluzi, že se jedná o vodu čistou. Viziualně čistý tok neznamená, že je čistý a naopak. Zákal mnohdy svědčí o bohatém životě(ryby víří bahno při hledání potravy) a naopak voda průzračná může znamenat absenci života. Bohužel
pojem čistá voda si mnozí vysvětlují podle vody v bazénech
plných chemie. Tam je voda taky "čistá", ale nic v ní nepřežije.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.9.2020 12:04 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Přesně tak. Doufám, že se to vyjasní už před volbami a že těm bezmozkovým kříklounům sklapne. A pořádně se to odrazí v jejich volebních preferencích.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2020 17:58 Reaguje na Radim Polášek
Na preference pane nevěřte, ty se dělají na zakázku toho,
kdo si je objedná. Důležité jsou výsledky, ale ani ty
nevypovídají o skutečnosti, když jsou voliči líní jít
odvolit. Fanatici a hlupáci si to neodpustí nikdy a tak
se opět můžeme těšit na různé lháře, podvodníky a jiné
pochybné existence. Bohužel politiku se politikům lidem
podařilo zhnusit a nakukat jim teorii, že jsou všichni
stejní a je jedno, kdo to vyhraje. Lidé rezignují na
jedinou demokratickou možnost, jak ovlivnit politiku
a ti lumpi se tomu spokojeně usmívají. Čím méně voličů
pro slušné strany a politiky, tím větší možnost úspěchu
těch lumpů. Dobrovolná volební účast tak vůbec neodráží
skutečné myšlení všech voličů. Povinnost volit měla být
zachována, aby byl výsledek opravdu vypovídající o stavu spokojenosti všech s politiky a stranami. Tak je to pouze
o angažovaných voličích a o zbytku pasivních voličů remcajících u piva.
Odpovědět
va

vaber

27.9.2020 10:06
sněmovna má jiné úkoly než řešit ekologické havárie , ODS je trapná jako vždy
Odpovědět

vladimír šmídl

27.9.2020 16:05
Ještě 22.9 psaly novinky, že jedem byl buď ,,chlor, čpavek, nebo amoniak".Kyanidy se objevily později. Ale ke kyanidům nemá kdekdo přístup. chcete-li si koupit peroxid vodíku či borax, musíte prokázat totožnost.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

29.9.2020 05:58
Tak velké znečištění se pod stůl zamést nedá, ale velmi bych doporučoval počkat na výsledek šetření a nepsat nesmysly. Samozřejmě se nedá vyloučit, že vyníkem MŮŽE být skutečně DEZA, ale také to může být kdokoliv jiný.
Odpovědět

Jirka Černý

29.9.2020 12:35
Dokážete najít vodu na Marsu, na miliony kilometrů zjistit co obsahuje atmosféra na kdejaké planetě, ale zjistit kdo vypustil kyanid do řeky je nějak záhadně složité.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist