https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/produkce-odpadu-v-cr-roste-problemem-je-skladkovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Produkce odpadů v ČR roste, problémem je skládkování

6.12.2019 00:16 | PRAHA (ČTK)
Celková produkce komunálních odpadů loni v České republice meziročně vzrostla o 1,6 procenta na zhruba 5,782 milionu tun. / Ilustrační foto
Celková produkce komunálních odpadů loni v České republice meziročně vzrostla o 1,6 procenta na zhruba 5,782 milionu tun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celková produkce komunálních odpadů loni v České republice meziročně vzrostla o 1,6 procenta na zhruba 5,782 milionu tun. Od roku 2009 se produkce zvýšila o 8,6 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018, kterou v pondělí projedná vláda. Meziročně se také loni mírně zvýšila míra skládkování komunálních odpadů. Komunální odpad zahrnuje směsný komunální odpad, papír, plast, sklo, kov, objemný odpad i nebezpečný odpad.
 

Loni činila produkce komunálního odpadu 544,1 kilogramu na obyvatele, což bylo o 6,7 kilogramu více než předloni. Dlouhodobě vyšší je produkce komunálních odpadů v Praze a ve Středočeském kraji, což je dáno výraznou koncentrací obyvatelstva.

Od roku 2009 do loňska se naopak snížila produkce směsného komunálního odpadu, což je nevytříděný odpad z domácností i firem, kde vzniká při nevýrobní činnosti, a to o 14,5 procenta. Meziročně loni produkce mírně vzrostla o 0,2 procenta. Podíl tohoto odpadu na celkové produkci komunálních odpadů v roce 2018 byl téměř poloviční.

Na rozdíl od ostatních skupin odpadů u komunálních odpadů dominuje jejich odstraňování skládkováním, uvádí zpráva. Od roku 2009 poklesla míra skládkování z 64 na 46 procent, meziročně loni ale lehce vzrostla o 0,6 procenta. Materiálně využito bylo 38,6 procenta komunálního odpadu, což je více než předloni. Dlouhodobě také roste energetické využití komunálních odpadů, loni se však meziročně snížilo množství takto zužitkovaného odpadu o zhruba 8.700 tisíc tun. Procentuální hodnota spalování je podle zprávy téměř nulová.

Ve skládkování komunálních odpadů je ČR nad průměrem členských států Evropské unie, v recyklaci naopak pod průměrem. Změnit to má mimo jiné nová odpadová legislativa, kterou vláda též projedná v pondělí a jež zvyšuje poplatky za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky.

Celková produkce odpadů v ČR loni meziročně vzrostla o 9,5 procenta na 37,78 milionu tun. Od roku 2009 je to navýšení o 17,1 procenta. Na obyvatele činila celková produkce 3555,7 kilogramu, meziročně o 296,6 kilogramu více. Materiálově využito bylo 83,4 procenta odpadů, energeticky 3,2 procenta, skládkováno bylo 9,4 procenta a spáleno zhruba 0,2 procenta odpadů.

Co se týče obalových odpadů, vzrostla mezi lety 2009 a 2018 produkce o 45 procent, zároveň se ale zvyšuje míra recyklace. Meziročně bylo loni vyprodukováno o 8,5 procenta více obalových odpadů. Z celkového množství 1,297 milionu tun odpadů z obalů bylo 73,9 procenta využito, čímž byl splněn sedmdesátiprocentní cíl plynoucí ze zákona. Nejčastějším způsobem využití je recyklace (69,6 procenta), čímž byl splněn legislativní cíl pro daný rok - 65 procent. Pokleslo naopak energetické využití.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

6.12.2019 11:42
No vláda se rozhodla odložit projednání zákona o odpadech, co to znamená to se nedá jednoduše zjistit. Ale lecos se dá domyslet, pan Manhart (roky hlavní garant tohoto zákona) byl odejit nebo za sebou práskl dveřmi. To zatím my (veřejnost) nevíme ale, že je zde (v ČR) něco velmi nezdravého v nakládání s odpady, to je pravda. Armáda prosazovatelů absurdních řešení velmi dobře tlačí na společnost, aby se řešení neprovádělo racionálně a logicky. Technologická dokonalost nyní postavených spaloven (pardon dnes se musí říkat správně Zařízení pro energetické využívání odpadů) je úžasná a směsný komunální odpad plně dokáže nahradit hnědé uhlí. Ale pracovníci MŽP a neziskovek nás nutí tvářit se tak, že plast je sklo nebo kov. Sice je to v rozporu s chemickými i fyzikálními prosesy, ale tvrdí nám, že je třeba recyklovat plast tak, že jedině „správné je“ z plastového obalu vytvořit opět stejný plastový obal. I za cenu, že to bude stát majlant a riskujeme hygienické problémy a ještě několik podobných zhůvěřilostí. Přitom je to tak jednoduché, odpad spálit, respektive jej využít k výrobě tepla a elektřiny. No a pokud se podaří např. z plastového obalu vytvořit, oděv, potom z něj vytvořit nějaký tapecírung a pak jej spálit, tak to považuji za velmi sofistikovanou cirkulární ekonomiku. Ale takto to nesmí fungovat. Sociální inženýři převážně vzdělaní v humanitních oborech nám diktují, že to musí být tak, jak oni nalinkují a pokud je to jinak, tak je to špatně, navzdory chemickým a fyzikálním zákonům.
Takže proto zde máme zákaz výroby plastových brček a podobných výrobků, to je stejný způsob myšlení potažmo řízení. Skoro si myslím, že tato skupina občanů zkouší nebo dokonce soutěží kolik je společnost schopna vydržet absurdních nařízení.
K vyřešení stávajícího stavu nakládání se směsným komunálním odpadem by stačilo v ČR postavit cca 4 spalovny, ale taková informace společností „neprosakuje“. Ale jsme dnes a denně „informováni“ o prý velmi potřebném zavedení zálohového systému výkupu PET lahví. Tento špás by nás přišel na cca 5 miliard (což je částka za kterou lze postavit dvě spalovny). Sice by výkup plastových lahví vůbec nic nevyřešil, ale to mediím a výzkumákům vůbec nevadí. Zatímco po realizaci dvou spaloven by bylo 50% procent problému vyřešeno.
Takže místo, aby se úsilí společnosti soustředilo na skutečnost, aby směsný komunální odpad neobsahoval nespalitelné části a úsilí v propagaci třídění v tomto směru směřovat, tak nás legislativa nutí snižovat energetický obsah odpadu. Utápíme se ve slepých uličkách a do jisté míry mě to připomíná socialismus v 70. a 80. letech, tak si kladu otázku, kam jsme to dospěli a kam se řítíme?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist