https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/rust-cen-elektriny-nelze-podle-cez-resit-odchodem-ze-spolecneho-evropskeho-trhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Růst cen elektřiny nelze podle ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu

6.12.2021 00:39 | PRAHA (ČTK)
Elektrická zásuvka
Elektrická zásuvka
Současnou situaci kolem růstu cen elektřiny nelze podle energetické skupiny ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu s energiemi. Působení na společném trhu je vázáno smlouvami, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Navíc podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pomáhá propojení energetických trhů ke stabilitě a bezpečnosti elektrické sítě v Česku. Vystoupení ze společného trhu navrhl na podzim Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín v čele s lokální jihočeskou političkou Ivanou Kerlesovou, která dříve působila v hnutí Trikolóra a letos neúspěšně kandidovala do Sněmovny za hnutí Přísaha.
 

Kolem 900 000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si nyní musí hledat nového dodavatele energií. Její klienti se tak dostali do režimu dodavatele poslední instance, což pro ně může znamenat i několikanásobný nárůst plateb za energie. Kerlesová uvedla, že stát by mohl snížit vysoké ceny elektřiny tím, že dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázala z obchodování na německé burze. Česko má podle spolku dost vlastní dostupné elektřiny. "Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku," prohlásila Kerlesová.

Mluvčí ČEZ Kříž však řekl, že tento postup je nereálný. "Přistoupili jsme ke všem dohodám při vstupu do Evropské unie a náš trh musí být součástí trhu EU. Tyhle záležitosti (navrhované spolkem) možné nejsou," uvedl.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor má stejný názor jako mluvčí ČEZ. "Fungujeme na propojeném evropském trhu a máme z toho užitek. Koneckonců je výhoda ve zvýšené bezpečnosti, je to větší systém, lépe drží stabilitu sítě, lépe odolává mimořádným výpadkům. Ale je to také propojený obchodní systém," řekl.

Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín na svém webu mimo jiné uvádí, že je dobrovolným spolkem fyzických a právnických osob a jeho účelem je podpora urychlení rozhodnutí o dostavbě temelínské elektrárny a podpora rozvoje jaderné energetiky v České republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (73)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

6.12.2021 06:51
to jsou nesmysli. Vystoupit jde tak jednoduše, jak vstoupit a je jedno na co si vzpomenou. Jde jen o to eliminovat negace. ČEZ umí dodávat energii i na mezinárodní smlouvu o dodávkách na přímé odběratele a nemuseli by jsme platit ty Německé nesmysli. O regulaci by v pravém slova smyslu nešlo ale o očištění neregulovaných vlivů na cenotvorbu energií. Tedy snížení rizik manipulací nepříliš podloženými akcemi v rámci Evropy
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2021 07:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Bylo by to naprosto v rozporu s unijním právem a porušovalo by to princip volného obchodu, na kterém je EU postavena, takže by to bylo možné jedině v případě "tvrdého" odchodu z EU.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.12.2021 08:03 Reaguje na Emil Novák
to si nemyslím, tahle šaškárna, která má za cíl naší chudobu bude trvat tak dlouho, dokud jí budou lidi akceptovat. Unie je shnilé jabko s prohnilými regulacemi, které si zaslouží vyhodit. Neměli by jsme být zase tolik předpodělaný.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2021 08:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Bylo by to stejné jako zakázat Škodovce volně prodávat auta do zahraničí, protože to zvyšuje cenu aut na domácím trhu. V EU naprosto neprůchodné.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2021 10:03 Reaguje na Emil Novák
Pokud byste zároveň nařídil automobilce kvótu, kolik nejvíce smí bez sankce vyrobit (v energetice omezením pomocí povolenek takovou kvótu vlastně máme), nebylo by na omezení exportu nic nerozumného.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2021 12:03 Reaguje na Viktor Šedivý
Takové omezení v energetice nemáme, žádnou energetickou společnost nikdo neomezuje v tom, kolik může bez sankce vyrobit elektřiny a komu ji může prodat, stejně jako takto nikdo neomezuje automobilky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2021 19:46 Reaguje na Emil Novák
Za svoji produkci platí elektrárna sankci - jmenuje se emisní povolenka. A automobilce se počítají "flotilové emise", které ve výsledku znamenají limit na výrobu aut.

Dávno už nemáme žádný trh, od socialistického plánovaného hospodářství se to za chvíli moc lišit nebude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2021 20:08 Reaguje na Viktor Šedivý
Emisní povolenka nijak neomezuje, kolik elektřiny a komu výrobce může prodat, stejně tak flotilové emise neomezují, kolik aut a komu výrobce může prodat.
Od socialistické plánovaného hospodářství se to liší právě tím, že nikdo nikomu neurčuje, komu a za kolik smí výrobce svoji produkci prodávat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.12.2021 21:49 Reaguje na Emil Novák
Tyto nástroje sice neomezují výrobce přímo, ale za prodej výrobků žádaných na trhu (auta se spalovacím motorem) bez toho, že by prodal dost elektromobilů, by byl zcela netržně sankcionován.

Ó jaký pokrok od dob socialismu, kdy občas bylo třeba k pomerančům vzít i cibuli nebo mrkev.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2021 15:16 Reaguje na Emil Novák
to je nesmysl, ono odběr elektřiny se dá kontrolovat úplně stejně jako je to u domácností a smlouvy o dodávce mohou být jednocestné a napřímo výrobce-odběratel. ÚPLNĚ SRTEJNĚ, JAKO MY MÁME SMLOUVU S VÝROBCEM ELEKTŘINY PRO DOMÁCNOSTI, LZE ELEKTŘINU PRODÁVAT I NA PŘÍMO DO ZAHRANIČÍ. BURZA JE ZLODĚJINA, naprosto nedává žádný smysl, než ožebračit lidi
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.12.2021 16:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vy jste to vůbec nepochopil. Smlouvy jistě napřímo být mohou, ale výrobce nemá absolutně žádný důvod prodávat komukoliv za nižší než tržní cenu. Nikdo k tomu výrobce ani nemůže nutit.
Burza není nic jiného než nástroj na zprostředkování obchodů mezi výrobci a spotřebiteli. Zvlášť na krátkodobých trzích ani není prakticky jiná reálná možnost, jak obchody, které probíhají v reálném čase, zprostředkovat. Za to, že se tu dlouhodobě politickými rozhodnutími likviduje výrobní strana trhu, burza nemůže. Ceny na burze jen reflektují situaci na straně nabídky a poptávky.
Zapomeňte na to, že dokud jsme v tržním hospodářství, bude tu někdo nařizovat kdo komu a za kolik smí prodávat elektřinu. Je to úplná utopie.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

7.12.2021 08:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No tom, co si myslíte Vy, vůbec nezáleží...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2021 15:18 Reaguje na Karel Pavelka
každý kamínek může strhnout lavinu
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2021 09:59 Reaguje na Emil Novák
Že by to bylo v rozporu s unijním právem? Pak je vhodné věnovat aspoň chvíli úvaze, jestli není chyba v unijním právu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2021 12:04 Reaguje na Viktor Šedivý
Slovy klasika: můžeme s unijním právem nesouhlasit, můžeme o něm vést spory, ale to je asi tak všechno, co s unijním právem můžeme dělat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.12.2021 21:46 Reaguje na Emil Novák
Možná jste si to neuvědomil, ale nečlenské státy EU mají širší spektrum možností.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.12.2021 21:46 Reaguje na Emil Novák
Možná jste si to neuvědomil, ale nečlenské státy EU mají širší spektrum možností.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2021 21:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak daleko to nedošlo ani ve Velké Británii, i nečlenské státy jako Švýcarsko nebo Norsko se v tomto řídí unijním právem. Těžko to kdy u nás může být jinak.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.12.2021 21:54 Reaguje na Emil Novák
Řídí se unijním právem pokud/dokud je to pro ně výhodné.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.12.2021 22:03 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud chtějí mít volný přístup na unijní trh jako mají teď, což chtějí, tak jim nic jiného než se v tomto unijním právem řídit nezbývá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2021 08:30 Reaguje na Viktor Šedivý
V případě našeho vystoupení z EU bychom rozhodně neměli žádné "širší spektrum", navíc nejsme schopni zvládnout ani to užší.

Po našem vystoupení bychom se stali otroci Ruska, to je celý.
Odpovědět
ms

7.12.2021 14:00 Reaguje na Emil Novák
ČEZ Prodej by samozřejmě mohl nastavit dlouhodobé forwardy pro české zákazníky s českými cenami elektřiny a na Lipské burze jen obchodovat s nějakým malým objemem spotů. Ale ČEZ fakticky privatizovaný současným vedením se vymlouvá, že kvůli 32 % menšinových akiconářů musí prodávat za nejvyšší,. tedy německé ceny. Samozřejmě jde o základní benefit "gážistů" v managementu ČEZ - tedy růst EBITDA a na ní navázaných milionových odměn. Český stát má v ČEZ 68 % a v podání Babiše a Schillerové trpně přihlížel, jak ČEZ 20. května fakticky anuloval platnou státní energetickou koncepci a vyhlásil v rámci "zelené" strategie odchod od emisemi penalizovaného uhlí (zhoršuje EBITDA) a investici s EU dotacemi do 6 GW ve FVE (bonusy od finančních institucí řídících se ESG). ČEZ s odpovědností za 80 % (!!!) české energetiky v podstatě řekl, že stát si má zajistit dostatek elektřiny a stabilitu sítě jinde. V roce 2025 už v ČR bude v síti každý pracovníd en chybět 1300 MW výkonu, v roce 2030 už 3400 MW. Absurdní? Na TK po prohraných volbách 9. října večer si v TV Babiš povzdechl, že vláda ztratila kontrolu nad ČEZem. Takže tady je jasné zadání pro budoucí vládu: obnovit 100% kontrolu státu nad ČEZ, učinit z něj opět realizátora energetické strategie národní soběstačnosti a dostupnosti cen elektřiny. To, že za 2020 poslal ČEZ státu 20 miliard korun jako dividendu bude totiž při pokračující politice maximalizace (německých) cen naprosto devalvováno stamiliardovými ztrátami v důsledku zániku řady firem, výpadků daní a odvodů, platby nutných podpor v nezaměstnanosti a vyplácení zelených žebračenek pro miliony Čechů. Uvidíme, zda pevná vazba GŘ ČEZ Beneše na prezidenta Zemana bude pro Fialovu vládu nepřekonatelnou překážkou, aby konečně nějaká demokratická vláda znovu začala realizovat politiky životně nutné a dlouhodobé národohospodářské strategie v energetice jako naprosto prioritní podmínky prosperity ČR. S výjimkou výstavby soukromých kogeneračních jednotek v 2. polovině 90. let s celkovou kapacitou 1000 MW se totiž od spuštění dvou bloků Temelína v roce 2002 (stavba zahájena 1987) žádná významná energetická kapacita NEPOSTAVILA. To, co zde máme, je dědictví po minulém režimu. To je opravdu tristní vizitka 32 let budování svobodné tržní ekonomiky. Jako i jinde v zanedbané infrastrukuře jsme projedli budoucnost této země. Moc času k nápravě už není.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2021 19:35 Reaguje na
1) ČEZ jako veřejně obchodovaná společnost rozhodně elektřinu pod cenou prodávat nemůže a nemá k tomu ani žádný důvod.
2) ČEZ jako hypoteticky zestátněná společnost také ne, okamžitě by se proti tomu postavil Brusel, protože by to považoval za diskriminaci ostatních obchodníků s elektřinou. Dokud jsme součástí EU, je něco takového naprosto vyloučené. Česká vláda může maximálně tak snížit DPH na elektřinu.
3) Budoucí vláda určitě ČEZ zestátňovat nebude, naopak se jeden z členů budoucí vlády dal slyšet, že by bylo možné podíl státu v ČEZu snížit.
4) Od spuštění dvou bloků Temelína se postavil nový uhelný blok v Ledvicích a nový paroplynový cyklus v Počeradech. Dohromady s instalovaným výkonem cca 3/4 Temelína.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

10.12.2021 20:41 Reaguje na Emil Novák
Až na jeden detail. Ak sa stane, že raz Nemci spôsobia výpadok siete a problematický blackout, tak v tú chvíľu môže štát vyhlásiť kľudne núdzový stav. V takom prípade už ide o životy a ak v tej dobe politici nebudú úplne podělaní z EU, tak dajú ČEZ do laty, nehľadiac na unijné právo. Možno to trochu preháňam ale stane sa to raz alebo 2x a nastane v republike rodeo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.12.2021 21:03 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Samozřejmě nelze vyloučit, že se to celé zhroutí jako domeček z karet, možná k tomu ani nebude potřeba blackout. Poláci už se začínají stavět na zadní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2021 20:20 Reaguje na Emil Novák
A kolik jsme postavili OZE a jak řešíme akumulaci??
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.12.2021 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to se dá odpovědět jen: UTFG.
Odpovědět
DV

DV

12.12.2021 15:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A kolik jste toho postavil vy, a jak řešíte akumulaci? Proč máte pořád mánii mistrovcat ostatní, když sám jste největší ropák???
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

6.12.2021 08:33
ČEZu situace nevadí, vždyt on na té burze prodává = inkasuje, a to co koupí zpětně pro spotřebitele, zaplatí spotřebitelé.Stát jako majoritní vlastník na tom také vydělává ostatní akcionáři také.Prvotním zájmem je zisk.
Na ilustračním obrázku je ZÁSTRČKA , zásuvka je to na zdi.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.12.2021 08:58 Reaguje na Jarda Bobr
ono je spíš o tom, co je ještě akceptovatelná hodnota z hlediska socioekonomické situace obyvatelstva, protože každý stát má jinou koupěschopnost obyvatel a praxe je taková, že ten " západ" si z nás udělal leckde dojnou krávu, teď machruje, jak je mu dobře a my jsme hubou u zdi. To, jak to dělá Německo je proslulé...oni si nechají vyrobit u nás to co by u nich bylo několikrát dražší a tak k nám sem nastěhovali montovny, protože platit Němce nebo Čecha je rozdíl na mzdách 2/3...tady se to teda vyrobí ale protože jsou to jen dílčí komplety či kusy, tak se to převeze do Německa a tam se to instaluje do větších celků a samozřejmě, jakmile to přejede naše hranice, už na to nasadí Německé ceny. Tedy Němci na naší práci mohou vydělat i 100%. Němci umí dobře počítat ale to, že se tu rozrostli jako chobotnice tak to říkali už Američani...že nás vysávají a tak si spočítali, že ten jejich pomatený green deal budou financovat i ostatní. Nová vláda v Německu bude opravdová " úžasnost" jenže my s těma cenama a koupěschopností spadneme mnohde dříve na hubu než daleko bohatší Němci ale dopadnou dříve či později stejně. Nejde o to jestli odejdeme z burzy dnes nebo zítra ale kdy? Stejně tak jako Dana Drábová znalá energetických záležitostí řekla, že není otázka jestli bude Blackout ale kdy...
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 16:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ldo sei z Vás udělal dojnou krávu? Česká republika je NEJDRAŽŠÍ montovna a špindírovna na světě. Česká manuální verbež je ve srovnáníé s ostatními relevatními zeměmi - Čínou, Indií, Ruskem, Mexikem, Brazílií a Jihoafrickou republikou suveréně nejdražší. Těžko můžete srovnávat vejplatu někoho, kdo založí firmu, vybuduje její dobré jméno, zjistí, co zákazník chce, vymyslí produkt, vyvine technologii, zoptimalizuje výrobní postupy, zafinancuje výrobu, následně to vyrobí s někým, kdo dodá pomocné vyráběcí práce pro ten poslední článek toho uvedeného řetězu.
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

14.12.2021 17:50 Reaguje na DV
Jo takhle na nás na Čechy. Tak někteří z nás Čechů jsme podle Vás česká manuální verbež. Já jenom připomínám trestní zákoník, § 355- hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Příště raději zklidněte hormony....
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 16:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jasně, Jaroslav Řezáč prohlásil, že výrobe není potřeba vyvinout, a vývoj není práce, stejně tak jako třeba konstrukce výrobku. Vždyt je to podle Řezáče jenom papír, že, takhle se dle Řezáče hodnoty netvoří.
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

14.12.2021 17:56 Reaguje na DV
Dáváte dohromady hrušky a jablka. Vývoj výrobku v Německu přece neprovádí pracovník provádějící montáž. Srovnávejme reálné mzdy na stejných profesních úrovních, např. českého operátora s německým operátorem. Ten německý má cca 2-4x víc.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.12.2021 18:55 Reaguje na Jarda Bobr
Tak obrázek vyměnili, zase špatně
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.12.2021 09:17
ČEZ zase plácá jak se mu to hodí. Tahle povedená firma, která se proslavila balkánským dobrodružstvím s mld. ztrátami , povedenými odměnami pro generální ředitele ,vč. bonusů přes 750 mil. Kč/rok, je stát ve státě. Ale to by bylo na jiný článek.

Realitou je , že v ČR se dá vyrobit 1kWh el. za 15-16 hal. Díky pravidlům EU je však koncová cena pro domácnosti někde úplně jinde, 4-5 Kč.

Nejde o nic jiného, než aby všechny unijní domácnosti platily energetickou transformaci EU ze svého a ještě zbylo na rozprach pro bruselské dráby.

Neprotestoval bych, kdyby transformace byla efektivní a racionální, bohužel odráží zcela chybné ideové zadání . Nesmyslný je předpoklad, že OZE mohou pokrýt celou spotřebu elektřiny v EU. A tento výmysl je EK vynucován taktikou cukru a biče, podvol se a my ti pošleme peníze, budeš vzpurný ,nedostaneš nic.

Mám zcela jiný názor na neviditelnou ruku trhu a "spravedlivou" burzu energií, kam nás EK přikovala řetězy svých směrnic.
Domácnosti jako nepodnikatelské subjekty v životně důležité věci-dodávky energií- měly být kryty dlouhodobými smlouvami, mimo spekulativní prostředí.

To je to, v čem se s Bruselem absolutně neshodnu, a celou bruselskou věrchušku mám v této věci za zkorumpovanou i zoufale neodbornou.
Odpovědět
VK

Václav Kain

6.12.2021 09:40
Ne snad,že bych s vámi pane Řezáči nesouhlasil,ale přece jenom bych ty (nesmysli)psal s Y.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.12.2021 11:28
Dnes už bez EU nelze řešit ani kolik vrstev má mít toaletní papír a jiné
hovadiny. Řešit oddělení energetických sítí je tak utopie, protože na
tom mají zájem všichni producenti OZE a osud zákazníků je jim ukradený.
Oficiálně se ale mluví o vykrytí výpadků ke spokojenosti zákazníků, který
byl původním záměrem, dokud se nezavedla burza s elektřinou(i plynem).
Do té doby se platily aktuální ceny při průtoku ze sítě do sítě a ne ceny
výkupní a následně přeprodávané. Takže není problém v sítích, ale ve
způsobu obchodování. Není přece problém toto změnit a znovu prodávat za
aktuální cenu. Nesvítí a nefouká vám soudruzi? Tak vám pošleme proud
z jaderky a uhláku za desetinásobek ceny. Nechcete? Tak si třete ocasy
(liščí)o ebonitové tyče a bušte se v prsa nad vašimi OZE. Fouká a svítí slunce a nemůžete ji spotřebovat? Tak my ji odkoupíme za tu nulu a nebo
si ji nacpěte do štrozóku. Takhle by měl vypadat trh a ne ten paskvil
který z nás dělá užitečné pitomce.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

7.12.2021 08:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy nekupujete toaletní papír? Asi ne, zřejmě manželka. Tak na trhu je jednovrstvý, dvouvrstvý, třívrstvý i čtyřvrstvý.. Plácáte zde blbosti jako vždy...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.12.2021 10:37 Reaguje na Karel Pavelka
K ostatním argumentům asi nic nemáte a vystačíte si
s příměrem debilních nařízení k toaletnímu papíru. Jó
a správný ekolog toaletní papír nepoužívá a když, tak
ho kompostuje i s fekáliemi. No a pak má možnost použít
papír s dírou na prst a po použití prstu ho papírem
utře. Tomu říkám úspora a pouze musím být opatrný, aby
to ekologisti nepřevzali jako jeden z cílů záchrany
planety. To by mne normální lidé asi za to hnali.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

6.12.2021 14:22
Doporučuji shlédnout toto:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-snobr-nemci-prikladaji-pod-kotel-zelenym-tazenim-muzou-evropu-rozdelit-182526#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Y2cX8tg33hb-202112060610&dop_id=182526&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2021 20:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tohle je konečně rozumný neideologický a dobře profesionální názor, tohle by si měli poslechnot všichni naši ropáčci. jenže problém je v tom, že kdyby věděli tohle a podobné věci, nebyli by ropáčci.
To je založeno na neinformovanosti a pocitech vytvořených medialitou.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.12.2021 15:24
Stovka největších zbrojních společností prodala v loňském roce obranné vybavení a vojenské služby za 531 miliard amerických dolarů (12 bilionů korun), což po očištění o měnové vlivy představuje meziroční nárůst o 1,3 procenta,prodeje zbrojařům rostou již šestý rok v řadě.

Kdyby lidstvu skutečně teklo do bot, tak omezí zbrojení a finance předisponuje tam ,kde jsou skutečně zapotřebí.

Protože se tak naděje, vysvětlením je to, že sodovkáč vládci neberou vůbec jako nějakou hrozbu pro lidstvo.
Což je plně v souladu s tvrzením, že jde o klimaalarmistickou flignu bohatých jak ještě více zbohatnout na úkor občanské společnosti.
Gréta a COP26 společně s EK v roli užitečných idiotů.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

8.12.2021 23:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Víte ona existuje taková základní poučka - ti kteří nejsou ochotni živit armádu vlastní budou brzo živit armádu cizí, ať se jim to bude líbit a nebo ne.

nemá cenu cokoliv budovat pokud si to kdokoliv jiný může přijít vzít silou.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

10.12.2021 20:51 Reaguje na Vaclav Sobr
Lenže tiež treba vedieť kde sú hranice. Zbrojenie keď sa preženie, žerie obrovské prostriedky. Za ČSSR šlo na armádu aj 6% DPH. A po zamatovej nikto nevedel čo s toľkými zbraňami, tak to AČR aj OSSR nechalo "hrdzavieť". I ja som za to aby štát mal nejakú armádu ale nie v šialenom rozsahu ako za studenej vojny.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.12.2021 09:53 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Neexistuje žádná hranice pro "šílený rozsah".
Armáda musí dostat tolik, kolik potřebuje pro plnění své funkce. A ano, žere to obrovské prostředky - ta dvě procenta v NATO jsou mnohem méně, než zoufalé minimum.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2021 20:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Lidstvu do bot už výrazně teče, jenže "předisponovat finance" není jak plácnutí něčeho na Ekolisrtu, to je zcela nemožný krok, protože o tom rozhodují lidé s velmi různými názory.
A hlavně mají mocenské ambice a klima je vůbec netankuje. Oni se dokážou ochránit a navíc to mají zapaár.
Odpovědět
Mi

Michal

6.12.2021 16:58
Odcházet z evropského trhu je nesmysl a to zejména ve chvíli, kdy na tom státní rozpočet přes společnost ČEZ výborně vydělává, jelikož ty terawathodiny, které ročně exportuje se aktuálně dají na jednotném trhu umístit za více než desetinásobek výrobních nákladů, takže ČR jako exportní stát z toho přes dividendy z ČEZ bude mít balík peněz.

To jestli z toho bude kompenzovaz zvýšené náklady potřebných spotřebitelů už je jiná písnička.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.12.2021 21:53 Reaguje na Michal
Jenže všichni ostatní na té vysoké ceně krvácejí a firmy přicházejí o konkurenceschopnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 13:53 Reaguje na Viktor Šedivý
V Asii je elektřina ještě výrazně vyšší (proto Amíci plyn prodávají přednostně tam) a nikdo tam nekrachuje.
Konkurenceschopnost má Evropa velmi dobrou, i náš babišistán, protože jsme jen další zemí Německa. Vystoupit, jdeme totálně neodvolatelně do dupy.
Odpovědět
jw

johann weismiller

7.12.2021 18:33
Pro nás by bylo lepší vypadnout z toho pofiderního spolku , který si říká EU . Mne se na to nikdo neptal , jestli souhlasím se vstupem do EU a myslím , že nebylo ani referendum ! Nevím na co tato instituce vznikla ! Jedině na to aby Brusel zakazoval a diktoval lidem v unii co mají a nemají dělat ! A to už tady bylo před rokem 1989 ! Tedy O NIČEM !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.12.2021 16:52 Reaguje na johann weismiller
Mýlíte se. Referendum o vstupu do EU bylo, ale do zcela jiné EU
a lidé netušili, co je bude v budoucnu čekat. Ona ta referenda o setrvání, ale hlavně o návratu k pravidlům v době vstupu by
měla být součástí voleb do parlamentu EU. Ta mizerná účast u
těch voleb taky o lecčems vypovídá, ale bohužel stačí jeden
volič a volby jsou platné. Celkem chytře vymyšleno, neboť to referendum je podmíněno minimálně padesáti a víceprocentní
účastí voličů. Takže pojistka, že už budeme v Eurosojuzu na
"VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 13:49 Reaguje na Břetislav Machaček
My se ale v eurosajuzu máme jak prasata v žitě.
vystupvači navíc netuší, co by se stalo hodinu (natož rok) po vystoupení.
To by byla pro nás asi konečná.....
Odpovědět
S

S. Melichar

13.12.2021 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
"My" je kdo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2021 08:24 Reaguje na S. Melichar
čecháčkové, tj. lid obecný. Na to, co je schopen si zvolit do vedení země, se máme ještě královsky. Každý stát mimo EU by s takovým vedením zbankrotoval.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 13:47 Reaguje na johann weismiller
Člověče nešťastná, víte vůbec něco o něčem? Proč si nepřečtete aspoň úplně základní informaci třeba na Wikipedii?
Odpovědět
KP

Karel Padevet

10.12.2021 13:18
Ten "užitek" o kterém pánové kecají, je důvodem pro vysoké ceny energie pro naše občany... A vystoupit samozřejmě jde.. je to je otázka chtění...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2021 20:17 Reaguje na Karel Padevet
Zaprděné uhelné Česko má samozřejmě problémy se vším, nejen s energiemi. Zvolili jsme si nepolitiky a chtěli po nich politická rozhodnutí a politickou práci.
Bylo nám předem řečeno, že kandidát bude řídit stát jako firmu. Pokud těžební firma narazí na zlatou žílu (třeba státní rozpočet) má morální právo ji vytěžit dodna. Tihle soudruzi ji vytěžili ještě do výrazného dluhu, jinak neudělali vůbec nic.

Lidé je ve volbách vykopli, jenže nová vláda vyfasovala všechny dluhy a kostlivce, má řešit problémy s gigantickými mandatory a v krizi, ještě s koronáčem a gigantickým dluhem.

Problém ale je, že to skoro nikdo nedochází a proto se budeme pořád potácet, o prvorepublikové prosperitě si můžeme nechat pouze zdát.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2021 18:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste hrozný lhář. Zaprděný, tím myslíte někdo s malým rozhledem? Tak takové znám francouze, skandinávce, nehledě na jiné národností. Z rozsévání zaprdenosti hlavně obviňujte novináře. Rozkradení a nesmyslné daňové úpravy dělaly vlády dávno před Babišem a kostlivce zdědil on. A prvorepubliková prosperita? Kde jste ten mýtus vzal, to nevím. To byla doba hrůzy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2021 19:06 Reaguje na Jarka O.
Píšu to pořád dokola, neznalost vlastní historie je dost fatální problém našeho národa a dnes přináší dost děsivé ovoce.
Od druhé poloviny 19. stol. jsem patřili mezi 10 prvních zemí světa ve všeobecné vyspělosti, za první republiky jsme to potvrdili a po 2,sv. válce jsme měli nejlepší vývojové prognózy z celé Evropy, zároveň se Švýcarskem. Byli jsme minimálně poškození válkou a měli jsme velmi dobře rozjetý průmysl, česká koruna patřila mezi čtyři nejkvalitnější měny světa. US dolar, švýc. frank, švédská a česká koruna.
Když komunista padl v roce 1989, byli jsme na místě někdy kolem devadesátém (někdo říkal sedmdesátém) a koruna neměla hodnotu (směnitelnost) vůbec žádnou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2021 19:12 Reaguje na Jarka O.
Za zaprděnost považuji minimální rozhled, lpění na přežitých a evidentně nefunkčních postupech, zbabělost a lenost, především duševní.
Samozřejmě nejsme jediný zaprděný národ světa, ale patříme mezi nejlehčeji doblbnutelné dobře cílenými demagogiemi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2021 19:26 Reaguje na Jarka O.
Zkuste nějak vysvětlit, proč bych měl být lhář. Já bych si to k vám skutečně nedovolil.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2021 20:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Psala jsem to v příspěvku, nelíbí se mi zkrátka mýtus o 1.republice, zaprdené uhelné, kostlivce, zkrátka celý příspěvek uráží, jako kdyby česko bylo nejhorsi na světě a to není pravda, to je lež.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.12.2021 18:47
Mám laickou otázku. Vlezeni do EU bylo o volném trhu, odbourávání celních, tarifních překážek zboží, ale byla zbožím myšlena energetika?? A stejně tak, je normální, aby zbožím, kterému se nesmí klást překážky na hranicích, byly myšleny odpady?? Nemyslim si. Energetika není zboží jako salát a praci prášky. Plní ČEZ vůli hlavního akcionáře? Ať prodává cizím přebytky. Pak by se ty nové elektrárny možná nemusely stavět, stačilo by modernizovat staré.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2021 20:06 Reaguje na Jarka O.
Energie nebo odpad jsou taky zboží a jede s nimi zcela normální kšeft. Mají samozřejmě svoje předpisy ale něma problema.
Odpovědět
DV

DV

12.12.2021 15:32 Reaguje na Pavel Hanzl
No, není to normální kšeft, je to regulacemi a dotacemi značně pokřivqaný kšeft.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2021 18:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Já celkem problema mám, protoze se mi zdá, ze jde o nejvetsi tunel a vykradeni české produkce energie. Stát má zajistit levnou energii vlastním lidem a ne, že někdo naláká ČEZ, aby prodával němcům českou výrobu za jejich ceny a přebytky prodal draze doma. Odpady analogicky, doma čisto a pořádek, nepořádek a špinavý vzduch u souseda a ještě ho budem mistrovat a dusit emisními dovolenkami.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2021 19:24 Reaguje na Jarka O.
Obchod s elektřinou funguje tak, že výrobci uzavírají dlouhodbé smlouvy na dané objemy (tzv. base load) s velkými odběrali i obchodníky a zbytek prodává na burze.
Stát rozhodně nemá povinnost zajišťovat levnou elktřinu, má ale dávat pozor na kšeftaře typu Písaříka. Bohužel, v babišistánu to má na háku.

Určitý názor je tady:
„Selhaly všechny regulační a kontrolní mechanizmy, které má stát k dispozici. Selhalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Energetický regulační úřad, díky nedostatku kompetencí, ukázal svou zbytečnost. A to přesto, že stojí daňové poplatníky ročně 300 milionů korun,“ informovaly Podnikatelské odbory.
https://www.prazskypatriot.cz/energeticka-krize-podle-babka-stat-trestuhodne-zaspal-predseda-odboru-si-rypnul-i-do-zemanova-kanalu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=660320&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=fzIFHwuqywe-202111151847&dop_id=14238778

Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2021 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale i to je jen názor. A asi jsme už taková kolonie, že neschopnost úřadů je chtený stav. Klidně to tak může být.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2021 08:21 Reaguje na Jarka O.
My nejsme žádná kolonie, my se za ni jen sami považujeme.
čecháček je stále poddaný jeho neexistujícího Veličenstva, svým vlastním politikům, které si sám zvolil, říká zásadně "oni", kdežto obyčejný jedinec je "my".

Odpovědět
DV

DV

12.12.2021 21:53 Reaguje na Jarka O.
Na to jste přišla jak, že stát má zajistit levné energie.....ono je něco takového v ústavě????? A koho obviňuje z vykrádání, máte pro toto nějaký důkaz????? Pořád kritice že vás někdo okrádá, a přitom jste největší zloději, tedy pardon, ve vašem případě zlodejky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2021 22:18 Reaguje na DV
Každý má vlastní pohled. Tak povídejte, co jsem ukradla? Kdysi se za daně mych rodičů postavily elektrárny, v podstatě se oni kvůli těm velkým stavbám uskrovnili. Nemůže z nich člověk očekávat energie za přijatelné ceny, je správné je prodat za ceny, na které nemá stát vliv? A kroťte hormon při vykladáni, co kdo ukradl, pane čistý.
Odpovědět
S

S. Melichar

13.12.2021 12:23
Samozřejmě, že je ČEZ proti, ten jediný se na tomhle stavu pořádně napakuje. A co mu je do malého českého odběratele?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist