Slaný spustí obnovu Slánské hory - přírodní památku a symbol města

Podle odborníků na přírodu má být Slánská hora hlavně skalní stepí s teplomilnou květenou, které vadí stín. Po úpravách by zdejší flóra měla výrazně lépe prosperovat. Kořeny stromů a keřů také rozrušují skalní části. "Chceme vykácet částečně zeleň, která ničí skály, a vymýtit všechny invazní dřeviny, která tam nemají co dělat," uvedl Rubík. Zároveň podle něj zůstanou zachované významné stromy a místa, kde hnízdí ptáci.
Přerůstající stromy a keře také ztěžují cestu na horu. Kromě jejich prořezů by měly být opraveny povrchy cest a obnoveny vyhlídky.
První část prořezávání nemocných, suchých a nebezpečných stromů začne už v březnu. Město také požádá o evropskou dotaci, která by měla pokrýt 90 procent z předpokládaných třímilionových nákladů. Na podzim je naplánováno kácení v severních skalách. Nové vybavení naučné stezky by měla příští rok též pokrýt z větší části evropská dotace, zde náklady dosáhnou zhruba pěti milionů korun. Na panelech by měl být kromě základních informací i QR kód, po jehož načtení se zájemcům v mobilu ukážou podrobné informace.
Na hoře jsou tři velké dřevěné kříže vztyčené v roce 1662. Nejsou původní, v minulosti byly několikrát obnoveny. Nahradit by je měly kříže kovové. Po odstranění náletových dřevin by měly být po letech opět vidět. Kříže dal osadit hrabě Bernard Ignác z Martinic. Symbolizují utrpení místních za třicetileté války.
Slánská hora představuje lokální přírodní dominantu s čedičovými skalami. Je pozůstatkem sopečné činnosti a podle legendy je město pojmenované po prameni, který vyvěral na úpatí hory. Jeho voda prý byla dříve slaná.
reklama