https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/spanelsko-ma-zakon-o-zvirecich-mazliccich-stanovuje-i-testy-pred-porizenim-psa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko má zákon o zvířecích mazlíčcích, stanovuje i testy před pořízením psa

18.3.2023 01:53 | MADRID (ČTK)
Jednou z nejdůležitějších novinek je prodeje psů, koček či fretek v obchodech. Kdo si bude chtít takového mazlíčka pořídit, může ho buď adoptovat z útulku, nebo koupit od chovatele zapsaného v oficiálním registru. Milovníci psů budou muset před jejich pořízením vyplnit on-line test, který prověří jejich znalosti o chovu psů, včetně pravidel veterinárních či legislativních.
Jednou z nejdůležitějších novinek je prodeje psů, koček či fretek v obchodech. Kdo si bude chtít takového mazlíčka pořídit, může ho buď adoptovat z útulku, nebo koupit od chovatele zapsaného v oficiálním registru. Milovníci psů budou muset před jejich pořízením vyplnit on-line test, který prověří jejich znalosti o chovu psů, včetně pravidel veterinárních či legislativních.
Majitelé domácích mazlíčků ve Španělsku nebudou smět nechat svého psa doma samotného déle než 24 hodin, v případě ostatních zvířat déle než tři dny. Stanoví to nový zákon, který ve čtvrtek definitivně schválil španělský parlament. Norma, která vstoupí v platnost zřejmě v září, rovněž zakazuje prodej koček, psů či fretek ve zverimexech a milovníkům psů ukládá absolvovat před jejich pořízením znalostní test, informovala místní média.
 

Zákon o právech zvířat a lepších životních podmínkách pro ně navrhla socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheze už v roce 2021, kdy ho předložila k veřejné debatě. Od té doby byl předmětem mnoha polemik v médiích a posléze i v parlamentu, kde ho horní komora vrátila se dvěma desítkami úprav.

Nová norma se týká především domácích mazlíčků, nevztahuje se na hospodářská zvířata a po široké kritice z ní byli vyčleněni lovečtí či služební psi. Ačkoliv zmiňuje například zákaz určitých zvířat v cirkusech či stanoví podmínky pro použití zvířat při pouličních slavnostech, netýká se ani býčích zápasů.

Jednou z nejdůležitějších novinek je podle místních médií zákaz prodeje psů, koček či fretek v obchodech. Kdo si bude chtít takového mazlíčka pořídit, může ho buď adoptovat z útulku, nebo koupit od chovatele zapsaného v oficiálním registru. Milovníci psů budou muset před jejich pořízením vyplnit on-line test, který prověří jejich znalosti o chovu psů, včetně pravidel veterinárních či legislativních.

Cílem nového zákona je také zabránit tomu, aby psi či kočky končili na ulici. I proto norma ukládá povinnost majitelům koček je kastrovat, neplatí to pro kočky na farmách či kočky majitelů registrovaných jako chovatelé a prodejci.

Během schvalování zákona se objevily spekulace, že lidé ve Španělsku si nebudou moci pořizovat exotické ptactvo, morčata, křečky či králíky. Zatím ano, ale jen do té doby, než vláda určí, která divoká či exotická zvířata mohou být domácími mazlíčky. Podle deníku El Mundo vláda předpokládá, že povoleni budou nadále králíci, křečkové či morčata. Jejich majitelé budou muset svá zvířata registrovat. Hlásit budou muset také jejich úmrtí i způsob jejich pohřbení.

V cirkusech nový zákon zakazuje slony, lvy či žirafy, povolena dál budou představení s koňmi, ptáky či psy.

Za nedodržování nových pravidel budou hrozit vysoké pokuty, za vážné porušení, jako například prodej nepovolených zvířat v obchodech, až 200 000 eur (asi 4,6 milionu Kč). Dlouhodobé ponechání psa na balkoně může vyjít až na 50.000 eur (asi 1,1 milionu Kč), nekastrovaná kočka může vyjít až na 10 000 eur (asi 230 000 Kč).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

18.3.2023 06:57
A co na to místní zelený ?
Zřejmě ani nezaregistrovali, že !
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

25.4.2023 00:34
a jak to budou pak kontrolovat v těch bytech ? a jak taková abuela či abuelo tu případnou pokutu za nevykastrovanou kočku jako zaplatí ? to je pomatenost!!! budou to kontrolovat jen jak se komu hodí. to budou pokutovat i vagabundy kolem kterých je vždy xxx psů ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist