https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/sprava-krnap-zvazuje-trestni-oznameni-kvuli-tzv.mandale-na-snezce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa KRNAP zvažuje trestní oznámení kvůli spirále na Sněžce Aktualizováno

6.9.2019 09:04 | PEC P.S. (ČTK)
Pod vrcholem Sněžky včera někdo nad ránem vytvořil z kamenů spirálu o průměru asi šest metrů.
Pod vrcholem Sněžky včera někdo nad ránem vytvořil z kamenů spirálu o průměru asi šest metrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Milan Blaha / KRNAP
Pod vrcholem Sněžky včera někdo nad ránem vytvořil z kamenů spirálu o průměru asi šest metrů, tzv. mandalu, čímž nevratně poničil křehký ekosystém arkto-alpínské tundry. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vyzvala svědky k poskytnutí informací. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali. Správa KRNAP zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele.
 

"Svým uměleckým dílem neznámí vandalové poničili jedno z nejvzácnějších míst v naší republice. Po pachatelích pátráme a uvítáme jakékoliv informace, které by vedly k jejich dopadení," uvedl Drahný.

Podle něj za takový čin hrozí pokuta až 10.000 korun. "Je to zásah do dochovaného prostředí mrazem tříděných půd. Zlikvidovali vegetaci, sešlapali okolí, ohrozili na Sněžce žijící či hnízdící ptáky, jako je linduška horská nebo pěvuška podhorní," uvedl v SMS zprávě pro ČTK Drahný.

Strážce národního parku na to upozornil Milan Blaha, majitel České poštovny na Sněžce. "Objevil jsem to okolo deváté hodiny. Museli to udělat v noci nebo za svítání. Včera (ve středu) to být nemohlo, byl silný vítr. Byly tam vysypané dřevní piliny a to by vítr rozfoukal," řekl Blaha.

Podle něj to nikdo z místních nebyl. "Musel to udělat někdo, kdo k horám nemá žádný vztah, nějací neználci, kteří si myslí, že si mohou kdekoli dovolit, cokoli. Ten, kdo to udělal, by měl měsíc za trest uklízet Krkonoše," dodal Blaha.

Spirála na Sněžce.
Spirála na Sněžce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP

Křehký ekosystém arkto-alpínské tundry na hřebenech Krkonoš je tím nejcennějším, co nejvyšší české hory nabízejí a každý zásah do něho je velmi citelný a trvá mnohem déle než jinde, než se rány zacelí. V této na české poměry nezvyklé drsné krajině lišejníků, kamenných polí, smilkových trávníků či klečí lze proto rozpoznat zrušené turistické stezky nepoužívané několik desetiletí nebo dokonce zarostlé koleje povozů, které stahovaly seno na horské boudy před více než sto lety. V Krkonoších má arkto-alpínská tundra tři podoby: nejvýše, tedy také na Sněžce, je lišejníková, níže travnatá a ještě níže - v ledovcových karech - je zóna květnaté tundry.

Sněžka patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Krkonoš, v sezoně ji denně navštíví stovky lidí. Na vrchol vede z Pece pod Sněžkou kabinová lanovka, přístup na ní je jak z polské, tak české strany po značených turistických stezkách.

Aktualizace 6.9.2019 14:41: Tiskový mluvčí KRNAPu Radek Drahný informuje, že se přihlásil člověk, který spirálu vytvořil. Přestupek s ním byl projednán a byla mu uložena pokuta 5000 Kč, která byla na místě uhrazena. "Pokuta není symbolická, protože jde o velmi cenné území a potenciálně velmi negativní příklad pro jiné," říká Radek Drahný. "Na druhou stranu jsme nesáhli k vyšší možné hranici, protože se viník dobrovolně přihlásil, vše zcela na rovinu přiznal, projevil lítost a včerejší ohledání na místě ukázalo, že naštěstí nedošlo k žádnému významnému poškození fenoménu, které poškozeny být mohly." Na stavbu spirály byly použity pouze na povrchu ležící kameny a nebylo zasaženo do půdního krytu a nedošlo k poškození k porostů zdejších ohrožených rostlin.

Radek Drahný pak všem lidem připomíná, že řetězové zábrany na Sněžce nejsou pro bezpečnost návštěvníků. "Jsou tam pro pro ochranu toho cenného, co stále na vrcholu naší nejvyšší hory máme, před poškozením náporem tisíců lidí, kteří se na Sněžce v letních dnech denně vystřídají. Děkujeme, že toto omezení budete respektovat," říká Drahný.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

6.9.2019 13:02
Zas a znova: lidi nemají na podobných místech co dělat. Extra ne v dnešní době. :) Když už, tak pod dozorem, a pod hrozbou milionové pokuty a vězení za podobné chování. :)
Nejlepší je, že tohle fakt napadne jen Pražáka. Mandalu na Sněžce si mimopražský vidlák nevymyslí. Takže víte, kde máte viníky hledat. XD
Odpovědět
ig

6.9.2019 19:40 Reaguje na Anyr
Zas a znova: proč by si nemohli ve své zemi normálně žít a museli se zdržovat pouze na vyhrazených místech?

Z pozdějších zpráv vyplývá, že to udělala paní z Vrchlabí. Tušil jsem to, protože například mě jako Pražáka by ani nenapadlo jít někam kam se nedá vyjet esúvéčkem.
Odpovědět
ig

6.9.2019 19:40 Reaguje na
...proč bychom...
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.9.2019 20:51 Reaguje na
Ale no tak. Trochu přehánění a ironie. :)
Ovšem pokud v tom mám pokračovat... když budeme vycházet z praktického hlediska, tak se lidstvo chová jako virus. Spotřebovávat a ničit, tak moc, jak to jen jde. No a jsou tři možnosti: buď virus nechat organismus zabít, nebo ho omezit tak, abych organismus dlouhodobě vydržel i napadený, no a nebo ať si organismus s virem poradí sám a zbaví se ho. První a třetí možnost se mi nelíbí. :D

Btw kde jsi našel, že je to ďouče z Vrchlabí? :)
Odpovědět
ig

6.9.2019 22:12 Reaguje na Anyr
Poudali to někde na Facebooku, když jsem zkusil najít co je to mandala :-)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist