https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/transneft-ukrajina-zastavila-tranzit-ruske-ropy-jizni-vetvi-ropovodu-druzba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ukrajina zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba Aktualizováno

9.8.2022 19:10 | MOSKVA/BRATISLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné i do České republiky. Podle agentury Interfax to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta podle něj přestal ropu posílat dál kvůli neuhrazení tranzitních poplatků. Příčinou jsou podle ruské strany západní sankce. ČTK zjišťuje reakci provozovatelů rafinerií v České republice a na Slovensku. Tranzitu ropy severní větví se spor netýká. Pozastavení tranzitu ropy přes ropovod Družba potvrdila bratislavská rafinerie Slovnaft i slovenský přepravce ropy Transpetrol. Důvodem jsou podle nich problémy ohledně ruské platby za přepravu ropy přes ukrajinské území. Rafinerie Slovnaft a její mateřská společnost MOL zároveň iniciovaly s ukrajinskou a ruskou stranou jednání o tom, že by zmíněné poplatky v zájmu obnovení dodávek ropy uhradily.
 

Vývoz ropy z Ruska zajišťuje monopolní provozovatel ropovodů Transněfť. Ten dnes oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal ukrajinské firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Podle společnosti Gazprombank, která má platby na starosti, se peníze vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie. Ukrajina proto tranzit ruské ropy zastavila.

"Výrobní proces v rafinerii aktuálně funguje bez přerušení a zásobovaní trhu je plynulé. Bratislavská rafinerie v úzké spolupráci s národním přepravcem, společností Transpetrol, jakož i v součinnosti s ministerstvem hospodářství Slovenské republiky využívá ke zpracování všechny dostupné rezervy v systému," informoval ČTK mluvčí Slovnaftu Anton Molnár. Rafinerie na začátku srpna uvedla, že po dvou měsících plánovaných odstávek naběhla na plný provoz.

Slovnaft ke zmíněnému návrhu při úhradě tranzitních poplatků uvedl, že v případě kladného vyjádření ukrajinské a ruské strany by dodávky ropy mohly být obnoveny do několika dnů.

"Ruské společnosti Transněfť byla bankou vrácena platba za přepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného důvodu ukrajinská společnost Ukrtransnafta pozastavila přepravu ropy ropovodem Družba, z čehož vyplývá, že momentálně je přeprava ropy ropovodem Družba přes území Slovenské republiky pozastavena," napsala ČTK ředitelka kanceláře šéfa Transpetrolu Linda Vaškovičová. Zmíněným ropovodem obvykle proudí také ropa do České republiky.

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík se k situaci ohledně dodávek ropy vyjádří ve středu. V červnu Sulík řekl, že Slovensko naplnilo zásobníky ropy a ropných produktů na technické maximum a že pohotovostní zásoby státu, Transpetrolu a Slovnaftu by vystačily na 126 dnů u ropy a blíže neupřesněný počet dnů u nafty a benzinu.

Evropská unie se dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, podle Bratislavy Slovensko ovšem získalo trvalou výjimkou na dovoz ropy Družbou pro vlastní potřebu. Slovenská rafinerie Slovnaft většinu své produkce ale vyváží. Zmíněné embargo je součástí sankcí, které západní země zavedly vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit severní větví podle agentury Interfax dál funguje normálně.

Rusko prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba obvykle dodává zhruba 250 000 barelů ropy denně. Hlavními odběrateli této ropy jsou česká společnost Unipetrol, kterou ovládá polská skupina PKN Orlen, a maďarská petrochemická skupina MOL, jež vlastní slovenskou firmu Slovnaft. Hlavními dodavateli jsou ruské firmy Lukoil, Rosněfť a Tatněfť.

V důsledku války na Ukrajině se zkomplikovala také situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie. Rusko dodávky plynu do řady členských zemí EU omezilo, svůj postup zdůvodňuje mimo jiné problémy kolem turbín plynovodu Nord Stream 1.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.8.2022 20:15
Náš ministr zahraničí by měl Ukrajině poděkovat, že nám pomáhá v tom, abychom se zbavili závislosti na ruských surovinách.
I u plynu to byla právě Ukrajina, která spolu s Ruskem upozorňovala na to, že turbíny pro NS1 se nesmí opravit, protože by se jednalo o porušení sankcí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2022 22:37 Reaguje na Richard Vacek
To máte recht. Klidně bychom spustili i NS2 a to by byl nářez, žádná závislost 40%, ale klidně 60%. A to by byla krize jak řemen.
Samozřejmě žádná turbína s tím nic společného nemá, to jen rusáček lže, jak dycky. Je opravená a o ji nechce.
Ale to je fuk celá ta rúra stejně končí....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.8.2022 06:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pravděpodobně nevíte, co to jsou sankce, které EU papaláši na Rusko uvalili. Citace: "zařízení, technologie a služby v oblasti energetického průmyslu":
https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/sanctions/restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/sanctions-against-russia-explained/
No a oprava turbíny je právě takovou službou v oblasti energetického průmyslu. Copak jsou evropští politici nesvéprávní, když toto podepíší a pak chtějí, aby se turbína na západě opravila a vrátila do Ruska? Firma, která by se na tom podílela, by riskovala likvidační pokuty.
Podstatné pro sankce rovněž je, že "Všechny sankce EU jsou plně v souladu se závazky vyplývajícími z mezinárodního práva a respektují lidská práva a základní svobody".

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2022 07:44 Reaguje na Richard Vacek
Ta turbína získala vyjímku. Prakticky žádný zákon se neobejde bez vyjímek. Jenže to stejně na nic není, protože ta turbína nikou neschází, ten NS1 tak jako tak končí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2022 07:50 Reaguje na Richard Vacek
Ideální by bylo, kdyby se po pádu Ruska provedly restituce jím nakradaných území a Finsku by se vrátila Karélie, kterou uloupežil Stalin v době, kdy byl velmi dobrý kamarád s Hitlerem.
Potom by se celé ložisko Jamal vrátilo Finsku a moli bychom obě rúry rozjet naplno.
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.8.2022 08:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Stalin převzal negramotnou zemi s pluhem,předal jádernou velmoc-Winston Churchill.V té praze má stát jeho socha.Strhnout.Zcela jistě šlo o proruského švába.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.8.2022 09:48 Reaguje na karel krasensky
U politiků už to tak je. Když potřebují
ďábla, aby odpoutal nepřátelská vojska
od jejich země, tak ho vychvalují a když ho
už nepotřebují, tak je nazpět ďáblem. Už půl
roku Ukrajině nesmrdí ani peníze za tranzit ruské ropy a plynu a nyní chce asi více. Ona ale existuje u ropy i větev severní a u plynu se jí může stát, že ji budou míjet všechny. Odkudpak bude brát plyn potom ona a ropu bude vozit ze Západu v cisternách? Myslím si, že pokud zbude nafta pro tanky, tak už nezbude pro auta pekařů. Jadernou elektrárnu Rusko
napojuje na svoji soustavu a odřízne Ukrajinu
od elektřiny. Ani ty nejmodernější zbraně
nenahradí v zimě energie a pak dojde na ta jednání i se samotným ďáblem, protože pouze
peklo disponuje pekelným ohněm na rozdíl od
"nebe" se sliby o lepší budoucnosti. Já sám
preferuji peklo s teplíčkem, než nebíčko
s děravou nebeskou bání, kde mrzne až praští.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2022 17:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Proč ses proboha neodstěhoval zavčas do Mauriopolu, trubo, tam bys to "peklíčko" zažil na vlastní kožu! A to bys prosil PánaBoha, aby se smiloval a hodil na tebe termobaricko bombu, aby ti skončilo to kruté mučení.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.8.2022 20:16 Reaguje na Pavel Hanzl
To je vaše přání, jak se zbavit oponenta? Ubohé a je vidět, že už
ztrácíte nervy. Ropa už proudí do
Maďarska i na Slovensko. My budeme
"hrdě" čerpat ze zásob a nebo jen
kupovat hotové ropné produkty. Je
to moudré? Podle vás asi ano!
Válka je vůl a bez jednání jen tak
brzo neskončí, což je vám asi
lautr putna. Lituji všechny, co
umírají "hrdinnou smrtí " za to,
že se politici neumí dohodnout.
Lituji hlavně obyčejné UA vojáky,
co je ještě čeká při znovudobytí
ztracených území, které nyní jejich
vůdce plánuje. To je bude stát více
životů, než předchozí ústup!
Odpovědět
DB

Darth Bane

10.8.2022 21:50 Reaguje na Břetislav Machaček
No, jediný, kdo nechce jednat o míru jste tu vy, Machacku. My všichni chceme okamžitě jednání, které je možné zahájit sekundu poté, co rusacka soldateska dotáhne z Ukrajiny, zaplatí škody, a vydá válečné zločince mezinárodnímu tribunálu.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

11.8.2022 14:36 Reaguje na Břetislav Machaček
myslel jste třeba tyhle?
https://www.youtube.com/watch?v=UHAoPTXvF6s
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2022 21:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Na vaše čím dál blbší kdáky se nedá reagovat jinak, sorry jako.
Odpovědět
DB

Darth Bane

10.8.2022 21:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Macháček tu nadskakuje radosti, že Rusko napojuje zaporozskou elektrárnu na svou síť bude KRAST, elektřinu UKRAJINE, A PRIPADA MU TO NORMALNI. NORMALNI CIVILIZOVANE ZEME POVAZUJI ZA ZLODEJE NEJENOM TOHO, KDO KRADE, ALE TAKE TOHO, KDO KRADEZ HODNOTI JAKO POZITIVUM. TAKZE HLOUPY MACHACKU, KLIDNE SE ZDE NADALE PREZENTUJTE JAKO HLUPAK A GRAFOMAN, OD NYNEJSKA JSTE NA SRBE NAPRASKAL I TO, ZE JSTE SPINAVY ZLODEJ.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

11.8.2022 10:22 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

s v

10.8.2022 15:39 Reaguje na Richard Vacek
Evidentně myslíš tu 1 turbínu ze 6 (slovy jednu turbínu ze šesti), kterou si navíc nácrusáci odmítli převzít.
Odpovědět
kk

karel krasensky

9.8.2022 20:25
Srdečně vás všechny zdravím v té EU i v okrese česká republika z Tverské oblasti.Zítra budeme mít sezení kde rozhodneme jak to tam budete nebo nebudete mít snašimí uhlovodíky.Touto profesní časti vás nebudu zatěžovat protože jí stejně neovlívníte.Druhá čast je relax posezení.K jídlu budeme mít tetřívky.kabara,tajmena a kvalítní alkohol.Protože přijedou i naší muslimští přatele,kteří opovrhují alkoholem máme pro ně připravenou velkoplošnou obrazovku na které jím pouštíme komické scenky z eu.Jsou to važní muží,ale vždy se hodně rozesmějí když jím třeba z té prahy pustíme pruvod pomalovyných,polonahých lídí s chocholy,řemeny,kabelkami a balonky.Hodně se taky zabavíme poslechem politiku at už českých,německých,slovenských když se vyjadřují k naší ropě a metanu.Da svidanja
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.8.2022 11:38 Reaguje na karel krasensky
"...tetřívky.kabara,tajmena a kvalitní alkohol..." jen z toho popisu mě bolí břicho, p. Krasenský, taková prostá jídla tam musíte jíst, a ta společnost a pokleslá zábava, teda..., to nemá styl, pochlubte se prosím, až budete mít tabuli s labutí nadívanou slavičími jazýčky, to je styl! ... prý tetřívky ...
Jo ten metan, prosimvás šlo by nějak vyhnat jedovatý CO2 z Moskevského Igristého, aby CO2 trápil Rusy oteplením Tverské oblasti, a nasytit ten sekt metanem, objednala by si u Vás import 120 flašek sektu, 1 láhev denně s několika účinky, zásilka by mi vystačila tak na tu zimu, která podle pranostiky "Jaké léto taková zima" bude chladná, a prosimvás, psala jsem ten příspěvek včera, aktualizace dle nových zpráv, místo Mosk. Igristého do těch flašek lejte rovnou ropu a přihodte do krabic uhlí, protože to je další komodita, kde dík sankcím je (uhlí) už nebudeme potřebovat, dovoz do EU ukončen. Děkuji předem, domluvíme se, nemám problém platit jakoukoliv cenu ve Vámi zvolené měně :)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist