https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-karlovych-varech-pri-lovu-premnozenych-divocaku-skolili-dva-kusy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Karlových Varech při lovu přemnožených divočáků skolili dva kusy

26.11.2021 10:36 | KARLOVY VARY (ČTK)
Lov divočáků není jednoduchý. Zvířata jsou aktivní hlavně v noci a jsou velmi inteligentní.
Lov divočáků není jednoduchý. Zvířata jsou aktivní hlavně v noci a jsou velmi inteligentní.
Dvě divoká prasata zastřelili účastníci lovu na přemnoženou černou zvěř v Kalových Varech. Zvířata, která stále více škodí v zahradách a pouští se už i do vnitřních částí města, lovci od rána naháněli kolem obory Svatý Linhart a u Vítkovy hory. Dopoledne skolili dva kusy, odpoledne sice narazili na další divoká prasata, ale zastřelit se je nepodařilo. Po skončení mimořádné akce to ČTK řekl ředitel Lázeňských lesů Stanislav Dvořák.
 

Naháňky se účastnilo přibližně 25 střelců s honci a loveckými psy, kteří včera uspořádali tři leče. Lov trval do setmění. "Lázeňské lesy ve spolupráci s městskou policií snižují stavy divočáků v průběhu celého roku. Díky zapojení zaměstnanců a poplatkových lovců lovíme ročně kolem 120 divočáků," uvedl Dvořák. Lov divočáků však podle něj není jednoduchý. "Zvířata jsou aktivní hlavně v noci a jsou velmi inteligentní. Navíc zde nachází ideální podmínky k životu a dostatek potravy, a početnost populace se tak rychle zvyšuje," dodal Dvořák.

Divoká prasata způsobují stále větší škody na městském majetku, hlavně v městských parcích, i na soukromých zahradách. Nebezpečná jsou pro psy, s nimiž jejich majitelé chodí na procházku do lesa.

Divočáci vyhledávají obydlené části obce hlavně kvůli snadné dostupnosti potravy, které nacházejí dostatek kolem popelnic, ale i v blízkosti zahrádkářských kolonií. Navíc je z lesů často vytlačují lidé. "Zvěř nemá dostatek klidu na sběr potravy a odpočinek, a tak se stěhuje na sídliště a hledá nový životní prostor," uvedl ředitel lázeňských lesů. Lázeňské lesy celoročně využívají jak místní obyvatelé, tak návštěvníci lázní. Prasata jako původní obyvatelé lesa pak nemají prostor pro klidné hledání potravy, ani odchov mláďat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:44
2 kusy za 3 leče ? A kolik patron se vystřílelo ? To tedy lovu zdar ! :-)))
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

29.11.2021 22:50
Prasata jako původní obyvatelé lesa... No já četl, že prasata žila v novověku pouze v oborách.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.12.2021 07:09 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Přesně tak. Prasata žila v oborách nebo k nám pronikala třeba lužními lesy okolo Dunaje, Moravy a Dyje.
Ono to je o tom, že v minulých staletích se v těch malých políčkách neměla kde schovat a na většině území v tamějších intenzívně obhospodařovaných lesíkách taky. Tudíž je tehdejší myslivci anebo sedláčtí majitelé honiteb snadno střelili.
To až dnes jsou velké lány obilí, řepky, kukuřice a majitelé lesů a lesíků, mimo těžbu podřadného dřeva na palivo nemají během růstu lesa proč v těch lesích něco dělat a nechávají ty lesíky zarůstat křovinami, kopřivami a trním. A bezpečnostní předpisy na střílení mnohem složitější a mnohm víc svazující.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.12.2021 07:02
No, prasata nejsou už hodně dlouho původní obyvatelé lesa. Divoká prasata byla u nás několik set let úplně vyhubena, protože to tehdejší lovci a v tehdejších podmínkách uměli lépe. Za cenu osobního nasazení a rizika zranění, s podstaně horšími palnými zbraněmi než jsou dnes nebo je dokonce lovili chladnými zbraněmi.
Dneska myslivce omezují přísné předpisy kolem střílení. Jednak bezpečnostní, protože v praxi mohou střílet na prasata jen v podstatě na velmi málo místech toho sídliště, kde je zaručeno, že pokud minou, nikoho netrefí. Většinou kvůli různým příčinám střílet nemohou, takže ta naháňka je defakto o tom prasata honit tak dlouho, až vběhnou tam, kde myslivec na sídlišti střílet může.
A potom legislativní. Omezení kolem střílení v nehonebních prostorech i omezení vybavení myslivce.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.12.2021 20:56 Reaguje na Radim Polášek
O o se to taky šlechtě lépe lovilo. Prostě uspořádali lov třeba i na koních , poddaní nadháněli. Pole a pozemky byly šlechty , takže vstup bez problémů. Navíc pro poddané to byla šance ochutnat zvěřinu - na rozdíl od další spárkaté měli dokonce povinnost lovit černou zvěř. A taky nebyly lány kukuřice a řepky, lesů bylo méně a byly uklizené
Odpovědět
va

vaber

3.12.2021 10:24
střelili dva kusy,
není to náhodou tím ,že prasat není tolik kolik nám odborníci říkají
zastřelili dvě prasata a nějaké zahlídli a to veliké stádo těch přemnožených se schovalo kde?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist