https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-teplicich-se-otevrelo-centrum-kam-mohou-lide-odnaset-nepotrebne-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Teplicích se otevřelo centrum, kam mohou lidé odnášet nepotřebné věci

21.6.2021 00:33 | TEPLICE (ČTK)
Do re-use centra lze nosit drobné předměty z domácnosti. Ilustrační foto
Do re-use centra lze nosit drobné předměty z domácnosti. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Teplicích se otevřelo takzvané re-use centrum. Místo, kam mohou lidé nosit nepotřebné věci pro někoho jiného, kdo je ještě využije, je v areálu sběrného dvora v Úprkově ulici. Smyslem re-use pointu je dát věcem druhou šanci a předcházet vzniku odpadů, řekl ČTK primátor města Hynek Hanza (ODS).
 

"Zatím se můžou do re-use centra, které jsme otevřeli, nosit drobné předměty z domácnosti. Ať už je to nádobí, malé kusy nábytku jako židle, nějaký stolek, ale žádné velké záležitosti," uvedl Hanza, který do kovového kontejneru dal dětskou autosedačku. Zaměstnanci společnosti Marius Pedersen, s níž na zřízení centra radnice spolupracovala, donesli například hrnce, helmy na kolo či dětskou postýlku. "Každý občan se sem může přijít podívat, jestli by se mu něco nehodilo a něco si vzít," řekl primátor. Dodal, že služba je bezplatná.

Pilotní projekt zaplatila společnost ze svého rozpočtu, podle pracovníka z Marius Pedersen šlo o pořízení buňky. "Veškerá obsluha a provoz sběrného dvoru je hrazená městem v rámci smlouvy o likvidaci odpadu," uvedl zaměstnanec. Lidé mohou přinášet nebo odnášet věci z centra kdykoli v otevírací době sběrného dvora.

Zřídit re-use centrum má v plánu také Děčín, který ho chce využít i pro sociální služby jako obdobu nábytkové banky. "V rámci připravované zadávací dokumentace na sběrný dvůr, je re-use point zahrnut. Po zhotoviteli budeme chtít zřízení tohoto místa v rámci jeho sběrného dvoru. Poté, co bude město vlastnit vhodný prostor, případně sběrný dvůr, bude re-use point provozovat samo," řekla dnes ČTK náměstkyně primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín). Krajské město podle mluvčí Romany Macové otevření re-use centra vyhodnocuje a sbírá podklady z jiných měst, uvedla.

Centrum naopak nepřipravuje Chomutov, ve městě podobnou službu už poskytuje humanitární organizace ADRA. "Konkrétně provozují Charitativní obchod ADRA Chomutov, sociální šatník a nábytkovou banku," informovala dnes ČTK mluvčí města Veronika Říhová. ADRA na svém webu uvádí, že například z výtěžku z prodaného oblečení financuje své aktivity, zejména pak dobrovolnictví u seniorů či u dětí.


reklama

 
Tereza Sajdlová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

21.6.2021 14:01
Re-use centrum. Česky vetešnictví.
Odpovědět

vladimír šmídl

23.6.2021 19:04 Reaguje na Viktor Šedivý
Koupil jsem si mikrovlnnou troubu. Nepravidelně vyrážela pojistky. Po otevření (zakázaném, jak jinak) jsem našel nezapojený faston s fázovým vodičem , který , tak jak se pohyboval po dně krytu, vyrážel pojistky a (někdy) napájel motor , otáčející talířem. Tu troubu ve fabrice zjevně nikdo nekontroloval. Ale kryt už jsem zpět nenasadil. U popelnic totiž přistála jiná trouba (dražší) a tak jsem zkusil, jakou má vadu. Žádnou jsem nenašel, funguje dodnes.První, kdo zaútočí proti takovému vetešnictví, budou prodejci nového ,,zboží".
A pokud by takové vetešnictví mělo sloužit rozumně a kvalifikovaně (v té troubě je 4000 voltů),musí mít kvalifikovaný personál a ten to dělat nebude. Ale veteš existuje. Podívejte se třeba na sušáky na prádlo. Zdroj tenkostěnných trubek pro domácí kutily .Objedou půl zeměkoule, aby po čtvrt roce používání skončily v popelnici...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist