https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ve-svete-loni-zemrelo-227-ekologickych-aktivistu-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve světě loni zemřelo 227 ekologických aktivistů, uvádí studie

14.9.2021 11:11 | LONDÝN (ČTK)
Nejvíce aktivistů podle zprávy zemřelo při boji proti průmyslové těžbě dřeva, bylo jich 23.
Nejvíce aktivistů podle zprávy zemřelo při boji proti průmyslové těžbě dřeva, bylo jich 23.
Foto | Zdeňka Vítková / <a href="https://ekolist.cz">Ekolist.cz</a>
Ve světě loni zemřelo rukou vraha 227 ekologických aktivistů, což překonalo jen rok staré maximum. Vyplývá to ze zprávy nevládní organizace Global Witness (GW). Téměř třetina vražd podle zprávy souvisela s využíváním přírodních zdrojů - těžbou dřeva, uhlí, rozsáhlým zemědělským podnikáním nebo přehradami na vodních tocích. Více než čtvrtina obětí zemřela v Kolumbii.
 

"Jak se klimatická krize stupňuje, zvyšuje se také násilí vůči těm, kteří chrání svou zemi a naši planetu. Ukázalo se, že nezodpovědné využívání zdrojů a chamtivost, jež jsou hybnou silou klimatické krize, vedou také k násilí vůči ochráncům půdy a životního prostředí," píše organizace v úvodu zprávy.

Nejvíce aktivistů podle zprávy zemřelo při boji proti průmyslové těžbě dřeva, bylo jich 23. K rozsáhlému kácení lesů v posledních letech dochází například v Brazílii, ochránci lesů umírali loni také v Peru, Nikaragui nebo na Filipínách. Podle GW jsou bojovníky proti změnám klimatu v první linii domorodí obyvatelé, představují třetinu loňských obětí.

Zpráva jmenuje všechny zavražděné, popisuje je jako "ochránce životního prostředí" a přináší také svědectví jejich rodin a spolupracovníků. Nejvíce obětí je podle zprávy v Kolumbii, kde loni při ochraně přírody zemřelo 65 lidí. Na druhé příčce je Mexiko s 30 oběťmi, kde podle zprávy naprostá většina případů není vyšetřena. Vysoká čísla hlásí také Filipíny, aktivisté zde často umírali při násilném potlačování protestů policií a vojáky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

14.9.2021 12:02
Jsou započítáni i ti co drželi (a dodrželi) hladovku?
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.9.2021 12:30
Staří známí, Kolumbie a Mexiko. Neodpovídá to mediálním informacím o Brazílii. V původním zdroji je napsáno, že vinny jsou korporace a obchodníci s přírodním bohatstvím. Ale změny se asi nedají čekat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.9.2021 12:43
Takže většina vlastní vinou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.9.2021 18:03 Reaguje na smějící se bestie
?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist