https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/vystava-fotografii-anthropocene-ukazuje-dopad-lidstva-na-nasi-planetu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstava fotografií Anthropocene ukazuje vliv lidstva na naši planetu

6.11.2019 15:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Anthropocen.
Anthropocen.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto
Od 12. do 24. listopadu bude v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) probíhat výstava fotografií Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene. Tento Kanaďan je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje zachycení přeměny krajiny, která přichází kvůli zásahu člověka o svůj původní charakter. Výstavu 80 fotek na velkoplošné obrazovce doplní filmová přehlídka, přednáška Edwarda Burtynského a diskuse s tématem vlivu člověka na planetu. Informuje o tom agentura Piaristi.cz.
 

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

V CAMPu se Edward Burtynsky představí české veřejnosti osobně vůbec poprvé. Hlavním poznávacím znakem jeho fotografií je kontrast mezi monumentalitou přeměňované krajiny a lidskou malostí. „Výstavou a dokumentem Antropocén: Epocha člověka jsme chtěli zachytit dobu, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé. Při natáčení jsme navštívili šest ze sedmi kontinentů, 20 zemí a 43 různých lokací,“ vysvětlují tvůrci Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Výstavu fotek, které vznikaly v samotných centrech největších industriálních oblastí světa, doplní česká premiéra filmu Antropocén: Epocha člověka, který získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava cenu za nejlepší svědectví o přírodě.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

„Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku v historii naší planety. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady,“ dodává Burtynsky. Antropocén: Epocha člověka je dokumentárním snímkem, který čtyři roky natáčel oceňovaný tým ve složení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Dokument kombinuje umění a vědu a přináší náhled na klíčový moment v historii geologie. V CAMPu budou moci lidé během listopadu zhlédnout také další fotografovy dokumenty Watermark a Manufactured Landscapes.

Vedle výstavy, diskuse a filmových projekcí proběhne v CAMPu i přednáška samotného Edwarda Burtynského, ve které promluví nejen o fascinaci přírodou, ale také o její razantní proměně vlivem narůstající industrializace a migrace. Výstava Anthropocene i její doprovodný program je pro veřejnost zdarma s předchozí rezervací místa na praha.camp.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

„Obvykle se v CAMPu zaměřujeme zejména na výstavy, které prezentují budoucnost Prahy. Fotografická výstava Edwarda Burtynského však poukazuje na vliv a dopad lidského jednání na krajinu jako takovou. Právě udržitelnost přírody je jedním z témat, které v naší společnosti rezonuje nejvíce. Jsem proto rád, že se Pražané nejen díky výstavě, ale i samotné přednášce Edwarda Burtynského, budou moci o tématu dozvědět více,“ komentuje důležitost výstavy ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy Ondřej Boháč.

Další související program k výstavě Anthropocene najdete na webu CAMPu.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.11.2019 17:02
Jak může člověk (svým prdem) ovlivnit klima, řekněte YAK! (V.K.)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.11.2019 08:44 Reaguje na Karel Zvářal
Co to blábolíte?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.11.2019 14:22 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jak příznačné, kdo se nám to ozval!-) Bez těch dvou slov v závorce je to úryvek z rozhovoru s naším význačným polistopadovým guru. Mj. také proslul prohlášením, že ekologie je pavěda a tu budeme provozovat, až si na ni vyděláme ("třešinka na dortu"). Takže antropocén je podle této jeho teorie výmysl klimaplašanů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2020 20:53 Reaguje na Karel Zvářal
Zajímavé, že tento pojem velmi rád používá pan Pokorný, který tvrdí, že člověk přímo planetu přetváří, ale celou přednášku dokazuje, že nemá vliv na globální oteplování.
Je zajímavé, že klimaskeptici většinou mají ve svých názorech podobné rozpory.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist