https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/yle-rusko-uz-nekolik-tydnu-spaluje-plyn-v-kompresorove-stanici-nord-streamu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Yle: Rusko už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici Nord Streamu

5.8.2022 19:23 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici Portovaja poblíž finských hranic. Informoval o tom finský zpravodajský web Yle, který se odvolává na očitá svědectví a na údaje amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Plameny jsou podle něj vidět až ve Finsku.
 

Příčina spalování plynu není jasná, ke spalování může docházet z více důvodů. Podle odborníků se k němu přistupuje i tehdy, když plyn nelze dodat zákazníkovi.

Web uvedl, že plameny v kompresorové stanici, která je součástí plynovodu Nord Stream 1, se podle satelitních snímků NASA objevují téměř neustále od 17. června. Krátce před tímto datem ruská státní plynárenská společnost Gazprom oznámila výrazné omezení dodávek tímto plynovodem, které zdůvodnila chybějící turbínou.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Gazprom omezování dodávek zdůvodňuje technickým problémy. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (44)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jaroslav Olšanský

5.8.2022 17:56
Je to jejich plyn, můžou si s ním dělat co chtějí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.8.2022 18:31 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Je to dobytek. Ten plyn jejich už není, podle smluv má být v Evropě. Asi je na Rusi nedostatek toalitního papíru a ty smlouvy používají místo něho.
Odpovědět
ZK

Zan K.

27.8.2022 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu podle smluv má také bejt ona východní Evropa bez NATO. Prostě ubohej novodobej blázinec. Ono dle filozofie vše souvisí se vším. A tu je ono jádro pudla.
Odpovědět
kk

karel krasensky

5.8.2022 20:44 Reaguje na Jaroslav Olšanský
1+Přesně tak.
Odpovědět
sv

s v

6.8.2022 19:08 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Tak, tak, ovšem místní volksrusáci a puťkovy podržtašky díky tomu pak vypadají jako vemena, která do roztrhání těla bránili puťku jako spolehlivého dodavatele ("chyba je v chybějící turbíně a v dalších klaccích, které tomu poctivci puťkovi háže pod nohy nepřející západ"), a on se opět ukázal být tím čím je, tedy vyděračem a zločincem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 20:18 Reaguje na s v
Hluboký omyl, za celou kriti může bacha - GRÝNDÝL!!
Totální hlupáci z EU a Německa nasadili grýndýl na kohouty na Jamalu a on to zavřel a chudák Puťka by tak chtěl!! nám ten plyn poslat, jenže ne a NE!! Přece ZÁSADNĚ dodržuje smlouvy!! Zlý grýndýl mu ojel turbíny tak, že nejedou a když neschopní Kanaďani odflákli opravu, zase ji zablokoval v ghermánii.
Sorry jako, kdákám jak Vinkler, ale jednou snad můžu...
Odpovědět
ZK

Zan K.

27.8.2022 10:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobře vystiženo. Ono podobné jednání vládne celým dnešním světem. V Bibli se tomu říká farizejství.
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.8.2022 21:29
To je ironie? Nenalajnovala náhodou EU ve svých sankčních "balíčcích", že se od ruského plynu musí a to rychle odstřihnout??? A teď se někdo diví, dokonce zírá co to ti rusi dělají??? Asi nic jiného, než že ochotně a v předstihu plní přání a plány EU. Nebo si někdo z odpovědných politiku fakt myslel, že rusové budou čekat až se EU připraví a řekne ruskému plynu dost?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:16 Reaguje na Milan Milan
Nenalajnovala. Vydírat s plynem začal Gazprom už loni na podzim, dávno před sankcema.
"V lednu Rusko do 27 zemí Evropské unie dodávalo okolo 18 terawatthodin (TWh) plynu týdně, což představuje jen třetinu maximální kapacity. Naopak objem dodávek z Norska i zkapalněného plynu se blížil nejvyšším možným hodnotám. Ruský plyn, který běžně pokrývá 40 procent spotřeby v zemích EU, tak najednou pokryl jen 20 procent."
https://ekonomickydenik.cz/evropa-bez-ruskeho-plynu-v-delsim-case-jen-za-cenu-omezene-spotreby-a-vyssi-vyroby-z-uhli/
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.8.2022 21:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže podle grafu v přiloženém článku stoupla a klesla cena plynu kolem vánoc a to přesně odpovídá nástupu omikronu. Také se o covidovém útlumu a post covidovém oživení, což s cenami souviselo, mluvilo, takže výmysly a manipulace zdejších Hurvínů jsou pouhé přání otcem myšlenky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 07:21 Reaguje na Jarka O.
Totální nesmysl. Žádný omikron nebo jiný koronáč s tím nic neudělají. Cenu dolů stlačí omezení výroby, lockowny a jiná opatření proti koronáči. A to se na podzim nedělo.
Naopak cenu vyžene nahoru nedostek, který byl způsobený ruským škrcením a výkyvy dolů nastaly, když dorazily lodě s americkým LNG.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.8.2022 21:41 Reaguje na Pavel Hanzl
... a je to cena na burze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 07:41 Reaguje na Jarka O.
Jistě. Plynové firmy (například německý Uniper) mají dlouhodobé smlouvy se zákazníky a když jim Gazprom zaškrtil dodávky, museli jít kupovat na burzu. A proto tam vyletěla cena, protože i na ní bylo plynu málo (protože Gazprom škrtil dodávky).
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím, že lítáte v časoprostoru sem a tam. Uniper je teď v problemech, protože na jaře musel jít kupovat na burzu. Taky je pravda, že množství odpovídá ceně. Gazprom cenu držel na úrovni, jaká mu vyhovovala, a co? To je nějaká nelegální praktika kterou nikdo jiný nedělá? Třeba opec?
Cena plynu se měnila celosvětově, jestli jste si nevšim, žili jsme v globalizovaném světě, takže lockdowny měnily světovou cenu a mělo to vliv i na evropskou burzu. Vaše LNG lodě jsou spíše úsměvné.
Vyjednávání o smlouvě není hned vydírání. Rusko chtělo dlouhodobé smlouvy a taky chtělo slíbené spustění NS2. Když Německo nechce, tak se nezprovozní. Kdy budou ty smlouvy s demokratickým Katarem, který vydírat nebude, ne ne, Habecka ale už velkým obloukem poslal zpět do Podolí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 20:09 Reaguje na Jarka O.
Podívejte se na ten graf cen plynu od roku 19, je všude. Vidíte že začíná na 19 eurech, za koronáči šly už na 4.8 eur, což není normální. Ale loni v létě Gazprom nenaplnil evropské zásobníky, trh znervóznil, ceny šly na 20 eur a pak to začlo. Zaškrcením vyletěly ceny 7.10. na 102, 21.12 na 168 eur. Pak dojeli Američané (objem byl v miliardách, mám to hledat?) ceny šly na 53, při napadení 23.2 byl na 83 eur/MWh.
Tady nešlo o žádné vyjednávání, všechen plyn byl sjednáván na smlouvách různé délky. Přitom šlo do Evropy jen 30%.
Tohle vše bylo před válkou, žádné sankce, žádné odstřihování klídek.
Už tehdy byly škody v EU ve stamiliardách.
Zkuste vymudrovat PROČ to Putin takhle vyšachoval.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 20:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Částečně si hraje, ano, ale zbytek, co jsem psala, platí taky, a to je normální mocenská hra z obou stran, co na tom chcete namudrovat, na to máte vyjednávače, my to nevymyslíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 20:58 Reaguje na Jarka O.
To není žádná mocenskýá hra, tohle je v moderních dějinách zcela ojedinělé. Rusko tím obchodně přichází o celou Evropu. Zkuste zodpovědět otázku dole.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
A Evropa přichází o Rusko, když už... nevidím otázku...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 22:02 Reaguje na Jarka O.
Evropě se bez Ruska uleví, nebude ji nikdo vydírat, obchod dělal nějakých 6% celkově. Rusům to dělalo asi 70%.
Příspěvek můj poslední dole 7.8. v 7,53 hod.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 17:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Vám tohle oči neotevře, ale popis toho, co se kolem nás odehrává, je tu: https://www.konzervativninoviny.cz/jak-se-rozbila-nemecka-ekonomicka-masina/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 20:22 Reaguje na Jarka O.
Německo má problémy (a kdo dnes nemá?), ale je to nejsilnější ekonomika Evropy (čtvrtá? na světě) a nemůže růst do nebe! Kdyby nerostla 10 let vůbec, pořád bude nejsilnější.
Ale dnes díky Energiewende má stále více levné elektřiny z OZE, je na špičce v OZE a jiných hi-technologiích, o ty se skutečně nebojím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 20:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste to nečet... "Nejsilnější" ( v Evropě) bude stále, protože vezme s sebou do kytek ty ostatní?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 21:01 Reaguje na Jarka O.
Prlajs. Na světě. Asijští tygři mají své problémy daleko horší, Čína taky stagnuje a je závislá totálně na USA, po Japonsku pes neštěkne a pak už na světě nikdo jiný není. Evropa má obrovskou soft power, pozná se to lehce. Lidé se hrnou do EU a ne ven.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 21:20 Reaguje na Pavel Hanzl
To je jednoduché. Kdybyste v EU dostal sociální dávky nepodmíněné prací a jinde byste nedostal nic a musel makat, tak co byste si vybral jako místo k emigraci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 22:07 Reaguje na Jarka O.
Aociálky jsou zase oblíbené téma ruských demagogů, do Evropa se jezdí především vydělávat. I z válečných uprchlíků v Německu dělá asi 85%, Ukrajinky, které utekly k nám i s dětma makají normálně. Cizinci dělají práce, na které Evropan nesáhne.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

8.8.2022 22:28 Reaguje na Jarka O.
Obdivuji vaši trpělivost ale je to marný.......
Odpovědět
sv

s v

8.8.2022 23:45 Reaguje na Jarda Bobr
Ano, na trpělivé opakování z prstu vycucaných blábolů či vyložených nesmyslů je jaroslav o. odporník ... tedy odborník.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2022 08:51 Reaguje na Jarda Bobr
Zkuste dát nějaký argument(předpověď, že západ "vbrzku" zkrachuje skutečně argument není) a odpovězte na otázku dole. PROČ Putin rozpoutal i válku proti Evropě.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.8.2022 12:11 Reaguje na Jarda Bobr
Marný...měla bych to vědět. Zas tak moc ekonomiku nesleduju a informace jsou z novin, proto mám v uvažování možná chyby, ale minulý podzim se prostě informovalo jinak. Psalo se o vlivu kovidu na ceny, útlumu výrob, inflaci, tisku peněz, emisních odpustcích, celosvětově stoupajících cenách. Vliv sankcí je teprv od března.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2022 17:53 Reaguje na Jarka O.
Tohle se psalo začátkem roku:
"Hlavní ale je, že se potvrdily podzimní informace, že podstatným důvodem extrémního růstu cen za ruský plyn byla snaha Kremlu dostat Evropu na kolena snížením dodávek a zvyšováním cen. Navíc v podmínkách, kdy si Gazprom zakoupil velké kapacity v zásobnících v Evropě a nechal je záměrně prázdné, a tudíž Evropu bez rezerv. Americká dodávka tuto brutální vyděračskou hru utnula".
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.8.2022 19:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Musím parafrázovat nejhnusnéjšiho odporníka, to je vycucané odkud a kdy? Naplněnost zásobníků nebyla povinná, jen pár %. Důležitost to získává až při událostech na Ukr. Jeden český politik o plnění zásobníku mluvil na začátku roku s nějakým odéessákem, který se mu za požadavek na plnění vysmál s odkazem na cenu. Tzn. plnit zásobníky bylo dražší než burza a dělo se to dobrovolně. Proto zásobníky - Gazprom - žádný argument. Důvod to má, ale ne ten v citátu.
Takže ceny rostly od podzimu, a už se tu o tom někdo bavil a odpověď byla spekulace s emisními žebracenkami a taky vysoká závislost infrastruktury na plynu. Us dodávka růst cen utnula? :-) Ceny určitě trvale nesnížila. Trhy jsou hysterické, se říká, ale důvod podzimního růstu cen "snaha dostat evr.na kolena" tehdy, to neberu vážně. Opravdu, odkud je ten blábol?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2022 22:05 Reaguje na Jarka O.
Přečtěte si to celý:
https://ekonomickydenik.cz/evropskou-plynovou-krizi-zavinilo-rusko-dukazem-jsou-nizsi-dodavky-i-prazdne-zasobniky/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context&dop_req_id=RQBzdjZs9uD-202201181926&dop_id=14905427
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.8.2022 10:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vždyť, co tam píšou, jsem Vám psala i bez ekon.deníku... Teda pane Hanzl...
Za cenou stojí mj. záporná jednání Evropy s Ruskem, to na to nevěřícně zíralo, až zjistilo, že už nemá s kým jednat a co ztratit. Evropa hrála, protože jak se tu dřív (marně) psalo, ten plyn má Rusko. Jestli nevíte, v SRN od 1.10. budou lidi platit tzv. solidární příplatek ke koncové ceně za plyn 5 centů, a už to ví a chystají se na to. A copak sdělil Fijala? že rád plave? Takže přijde bez vysvětlení šok, hádám 5 korun, aby to bylo dost solidární a ty finance pujdou na v....? Kde jsou slušní vyjednavači ..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2022 21:33 Reaguje na Jarka O.
Proboha jaké "záporné jednání Evropy"??
Rusi vytvořili diktát, že Rusko má nárok na Krym a NATO má vypadnout ze Střední Evropy. A bavili se jen s Američany. Celý svět se samozřejmě řehtal jak stádo koní "a to na to nevěřícně zíralo, až zjistilo, že už nemá s kým jednat a co ztratit". Vy musíte být skutečný komik.
NIKDO nijak Rusko neohrožoval, nenapadal, co měli nebo neměli ztrácet??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2022 08:06 Reaguje na Jarka O.
Tyhle "předpovědi" jak Západ zbankrotuje produkovali Rusi už od leninových dob, já to poslouchal celé mládí za komára. A je to úplně to samé a víme jak to dopadlo. Zbankrotovali Rusi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:20 Reaguje na Milan Milan
Plyn se dodává na základě smluv a ne keců politiků. A Gazprom si s nimi, tak Evropě došlo, že se musí odstřihnout, protože to vydírání ji krutě poškozuje. Jaké jiné a lepší řešení navrhujete?
Dnes s ním nikdo nepodepíše ani řádku, předpokládám.
Odpovědět
sv

7.8.2022 02:40 Reaguje na Milan Milan
Milánek ztratil jak pojem o čase - plynové puťkovo vydírání PŘEDCHÁZÍ rusáckou agresi na Ukrajinu, tak evidentně zapomněl kde se narodil. Myslí si, že v rusácku.
Odpovědět

vladimír šmídl

12.8.2022 17:01 Reaguje na Milan Milan
Absolutně dokonalý způsob, jak se odstřihnout od ruského plynu.! Teď už dokonce víme,jak vypadají ty nůžky.
Mimochodem, před deseti roky psal Kamil Wichterle, že v případě zakolísání trhů se zemním plynem se uhelné technologie znovu vrátí.
Chemická technologie, TU-VŠB Ostrava, volně ke stažení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 07:53
Velmi důležitá ozázka je, PROČ Putin začal už loni vydírat s plynem, když je mu jasné, že o veškerý obchod s plynem (i vším ostatním) přijde.
Spolehlivost je důležitější, než cena.
Přitom obchod s Evropou mu dělal asi 70% příjmů zahraničního obchodu.
To je zcela sebevražedné jednání a k tomu musí být přece velmi silný důvod.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

9.8.2022 19:34
Tohle už znám za Bolševika i za Nacismu taky vycházeli podobné nesmysly, jde pouze o státní provokaci, nic víc, mají to nažízeno z EU v rámci průzkumu loajality k EU, aby mohli napsat, že nálada v obci Putimi je 1.A. Tohle se nezměnilo od dob Švejka.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.8.2022 07:33
Tak technicky, co jsem četl, musí být z už "navrtaných" plynových nalezišť dodržen nějaký minimální odběr, jinak se "roury" ucpou a plynové naleziště může přestat produkovat plyn a může se tak odepsat.
Politicky je akorát vidět, že Putin plyn používá jako nástroj své imperialitické války za obnovení Ruska minimálně v rozsahu bývalého Sovětského Svazu, ne li víc.
Naštěstí, i díky tomu, jak se to vyvíjí na Ukrajině, to asi zůstane jen na úrovni russké putinovské fantazmagorie. Dlouhodobý trend poklesu síly a významu Ruska je setrvalý a zatím výsledky války signalizují, že Putinovi se "daří" ten pokles touhle zpackanou válkou ještě výrazně urychlit, vůbec ne zpomalit nebo dokonce zstavit. Ale škody už budou nadělány.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2022 08:22 Reaguje na Radim Polášek
Ono je dobré poslouchat i Putina a jeho výroky:
"Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím".
"Chci vybudovat Eurasii od Lisabonu po Vladivostok".
„Naše speciální vojenská operace je navržena tak, aby skoncovala s bezohlednou expanzí a směřováním k úplné dominanci Spojených států na mezinárodní scéně, a pod nimi i zbytku západních zemí.“

On už dávno nehovoří o obnovování SSSR. On chce zničit a ovládnout celou Evropu a stát se dominantní velmocí i světovou.
A chystá se na to od začátku století.
Tenhle nápad pojal i velký Vožď Stalin, mezi válkami postavil a perfektně vyzbrojil největší armádu všech dob a všeho lidstva, která měla ve finále 8,5 miliónů chlapů.
Odpovědět
ZK

Zan K.

27.8.2022 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu ve světě tomu postupem času tak chodí. Stačí sledovat dějiny. Lidé a národy jsou prostě nepoučitelní a jejich národnostní nátury se prostě nemění. I u toho Rusa.
Odpovědět
ZK

Zan K.

27.8.2022 10:17 Reaguje na Zan K.
Rusko už několik týdnů spaluje plyn... Typicky ruský přístup - eto ničevo. Němec by už dávno měl v takových případech u hranic vybudované plynové elektrárny a neposílal spaliny jen tak pánubohu dio nebes..
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist