Zastoupení ČR na jednání unijních ministrů slovenským ministrem je nestandardní
Pravidla připomněl i bývalý ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). "Na zasedáních Rady EU zastupují každou zemi ministři. Pokud se výjimečně nemohou zúčastnit, zastoupí je náměstek, v krajních případech pak velvyslanec při EU. Teď se zdá, že Česko si připíše jedno historické prvenství. Ještě se myslím nestalo, že by jednu zemi zastupoval jiný stát. Pan ministr nemá čas zastupovat svoji zemi na mezinárodní scéně?" napsal Dvořák na síti X.
Podle Macinky, který jede v úterý na první zahraniční cestu na Slovensko, kde bude jednat s protějškem Jurajem Blanárem, se na zastupování s Tarabou domluvil Turek při návštěvě Slovenska začátkem prosince. Bývalý ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) podotkl, že zastupování je možné. "Ale nešťastné ve chvíli, kdy je Česko lídrem v prosazování programu obnovy přírody v novém evropském rozpočtu, které budou zítra (v úterý) hlavním tématem," napsal na síti X.
Tomáš Taraba byl zvolen slovenským ministrem životního prostředí v říjnu 2023 za nacionalistickou Slovenskou národní stranu (SNS). Za jednu z priorit při ochraně životního prostředí označil řešení problému, že v zemi 800 obcí nemá kanalizaci. V předchozím volebním období navrhoval zákony, které by podle ochranářů poškodily ochranu přírody. V roce 2020 získal poslanecký mandát za krajně pravicovou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejímž členem ale nebyl, a v květnu téhož roku vystoupil z jejího poslaneckého klubu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Tonda Selektoda
16.12.2025 10:54A co to naše zastupování odborníky v Bruselu? Již mají instrukce od včera jmenované vlády, v jakém směru mají vládu a záměry ČR nově na jednáních hájit a reprezentovat? Nebo se v tichosti počítalo s tím, že by jenom pokračovali v hájení politiky odcházející vlády, něco jenom odkývali a nedělali při schvalování problémy?
Zbytečná mediální bouře proti členům právě ustavené vlády...
Dalibor Motl
16.12.2025 11:59 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
16.12.2025 12:32 Reaguje na Dalibor MotlV současné době je na Slovensku pověřen výkonem politické funkce ministra pan Taraba. Odsuzovat ho za předchozí členství v jiné politické straně je zbytečné. I mnozí naši politici prošli při svém politickém vývoji vícero stranami, či hnutími. Voliči si své zástupce zvolili. A my, na západ od řeky Moravy, bychom měli jejich volbu respektovat, bez dalších odsudků.
Jak říkal kdysi major Haluška: "Čo bolo, bolo! Terazky som majorom!"
Peter
16.12.2025 13:38 Reaguje na Tonda SelektodaObzvlášť keď nebol členom ani jednej strany, ktorú Motl spomína.
T. Taraba je brutálne inteligentny, hovorí plynule A, N, F, je absolventom troch univerzít: 1.FF UK, 2. Národohospodárka fakulta EU, 3. Podnikový menežment Universita Regensburg, Pôsobil ako vyjednavač SARIO, hovorí plynule A, N, F.
Pre trollov predosielam že som p. Tarabu nikdy nevolil.
Peter
16.12.2025 13:23 Reaguje na Dalibor MotlTomáš Taraba nie je člen SNS ani "bývalý Kotlebovec", ako sa snaží pan Motl dezintepretovať a túto dezinfomáciu nádavkom podporiť citáciou wikipedie, (u tej pán Motl neuviedol, na ktorú stranu sa citácia vzťahuje - z kontextu sa citácia podprahovo spojí so SNS).
Tomáš Taraba bol členom a predsedom kresťanskej strany Život.
V r. 2020 štyri malé národné a kresťanské strany kandidovali na spoločnej kandidátke s ĽSNS ("Kotlebovci"), kde mal Život 10 miest. Tomáš Taraba bol zvolený ako člen strany Život, po 3 mesiacoch z poslaneckého klubu vystúpil a odvtedy pôsobil ako nezávislý a nezaradený poslanec.
V r. 2023 sa vzdal predsedníckej funkcie v strane Život a kandidoval ako NEZÁVISLÝ na kandidátke SNS, pričom nikdy nebol ani nie je členom SNS ani Kotlebovcov.
Keď sa po voľbách v r.2023 stala SNS stranou vládnej koalície, nominovala nezávislého Tomáša Tarabu na post ministra ŽP a prezidentka Čaputová ho vymenovala (lebo predtým odmietla menovať r. Huliaka).
s v
16.12.2025 17:15 Reaguje na PeterPeter
16.12.2025 18:03 Reaguje na s vVaša prítomnosť v diskusiách je vysvedčením redakcie.
Dalibor Motl
17.12.2025 08:17 Reaguje na PeterJan Šimůnek
16.12.2025 14:47s v
16.12.2025 17:09 Reaguje na Jan ŠimůnekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
s v
17.12.2025 10:03 Reaguje na Jan ŠimůnekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.




Na jednání ministrů v Bruselu zastupoval ČR velvyslanec Černý, nikoli Taraba
Greenpeace vyvěsili transparent na budovu ministerstva životního prostředí
Macinka zopakoval, že by si přál kompletní vládu včetně Turka do poloviny ledna