https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/appian-group-hrac-s-ceskou-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Appian Group: hráč s českou energií

16.4.2003 | PRAHA | MF Dnes
Kdo ovládá českou ekonomiku? Kdo jsou nejdůležitější hráči v českém byznysu a kdo jsou ti, kteří se nově vyšvihli do jeho nejvyšších pater a spoluurčují osudy velkých firem i tisíců jejich zaměstnanců? Na to chceme dát odpověď v novém seriálu "Český byznys 2003". Dnes startujeme průmyslovou skupinou Appian Group, která ovládá těžbu hnědého uhlí a letos získala i plzeňskou Škodu. V následujících týdnech představíme každou středu další nové významné podnikatelské skupiny.
 
Nebývá moc obvyklé, aby tuzemští manažeři měli rozhodující slovo v těch nejdůležitějších otázkách chodu firem se zahraničním vlastníkem. Čeští šéfové americké investiční firmy Appian jsou výjimkou. Spravují jeden z největších privátních majetků v zemi, který má podle údajů firmy tržní hodnotu šest miliard korun a dává práci 14 tisícům lidí. Appian vlastní Mosteckou uhelnou společnost, letos získala plzeňskou Škodu a nyní si brousí zuby i na Severočeské doly v Chomutově. Navíc však sami mají výrazný podíl na tom, kam se dál firma bude ubírat. Budoucností má být vybudování "energetického komplexu" - od dolování uhlí přes výrobu strojů pro elektrárny, vlastní produkci elektřiny a tepla až po obchodování s energií. Vládcem Appianu v tuzemsku je jednoznačně český "uhlobaron" Antonín Koláček. Podle nejbližších spolupracovníků právě on loni rozhodl, že skupina půjde do souboje o plzeňské strojírny. "Bylo to jeho rozhodnutí. On byl tím, v jehož hlavě se celý nápad zrodil," přiznává Koláčkův poradce Jan Dobrovský. Podobně mluví i člen představenstva tuzemské odnože Appianu Petr Pudil. "Zásadní rozhodnutí o konkrétních investicích se rodí v Česku s tím, že se čeká na jejich schválení," říká Pudil. V zásadních investičních rozhodnutích se podle něj dosud nikdy nestalo, že by nápad Koláčkovy skupiny neprošel. "Volnost" tuzemské skupiny si mnozí čeští podnikatelé a lobbisté vysvětlují jednoduše - Koláček a pár lidí z jeho okolí vlastně celou americkou skupinu ovládají. Koláček tato tvrzení dlouhodobě odmítá. Někteří lidé z "českého" Appianu však přiznávají, že k americkým investorům mají do budoucna přibýt čeští, kteří mají právo získat ve skupině majetkové podíly.

Záhadní Američané

Základem celé skupiny Appian bylo podle tuzemských manažerů sdružení soukromých investorů a firem, které ve Washingtonu v polovině devadesátých let dalo dohromady asi 250 milionů dolarů. Zakladatelem firmy a jejím hlavním evropským zástupcem je někdejší viceprezident Světové banky Jacques de Groote, muž, který kvůli svým privátním aktivitám vede několik soudních sporů. De Groote loni na podzim prohlásil, že v březnu z Appianu kvůli svým sporům odejde. Ale zatím zůstává. Na druhou stranu jméno tohoto muže alespoň zpočátku Appianu otevíralo v tuzemsku leckteré dveře. Dalším reprezentantem skupiny je mostecký rodák žijící ve Švýcarsku Jiří Diviš. Tento právník měl na starosti právě akvizici v Mostě. Čtyřlístek evropských šéfů doplňuje belgický princ Adrien de Merode a jediný zástupce Česka, Antonín Koláček.

Jak to bylo v Mostě

Ačkoli je skupina vedená českými manažery považována za úspěšnou, před pěti lety při boji o ovládnutí Mostecké uhelné společnosti bylo kolem Koláčka poměrně dusno. Tehdy stát přišel o kontrolu nad podnikem a z napomáhání "divoké privatizaci" obvinil i jeho manažery včetně Antonína Koláčka. Vedení uhelné firmy tehdy podle někdejších vrcholných představitelů Fondu národního majetku přelévalo peníze společnosti takovým způsobem, že mohly sloužit k její koupi. Šéfové FNM tehdy obvinili Mosteckou, že nakoupila akcie neznámé společnosti Temacom za přemrštěnou cenu (ty během skupování vyskočily krátkodobě na třicetinásobek dlouhodobé ceny) od firmy Newton, za níž stál Koláček. Případem se zabývala i policie, která však nikdy použití peněz Mostecké k jejímu vlastnímu ovládnutí neprokázala. Petr Pudil dnes tvrdí, že akcie Temacomu prodala Mostecká uhelná za víc, než za kolik je nakoupila, a o napomáhání privatizaci ze strany manažerů nemůže být řeč. Za Mosteckou před pěti lety Appian zaplatil zhruba 3,5 miliardy korun. Od té doby uhelná firma prošla zásadní proměnou. Zavřely se oba hlubinné doly a z pěti povrchových zůstaly otevřené jen dva. Firma tak snížila své náklady o několik desítek procent. Těžba šla dolů z 22 milionů tun na loňských šestnáct milionů a počet zaměstnanců se snížil z deseti tisíc lidí na polovinu. Jedinou nevoli zaměstnanců přitom vzbudilo utlumování hnědouhelného Dolu Kohinoor, který dokonce chtěli před třemi lety koupit horníci.

Co chtějí a mají v Česku

Další sousto ukousla firma loni na podzim, kdy koupila plzeňskou Škodu, firmu, pro kterou nyní chystá jasný plán - zúžení podnikání na pouhé dva obory: výrobu dopravních prostředků a energetické strojírenství. Další aktivity firma se stovkami zaměstnanců opustí a prodá je zájemcům. Ze současných šesti tisíc lidí a ročního obratu osm miliard tak ještě výrazně ubude. Projekt Appianu, jenž za státní podíl v zadlužené Škodovce nabídl 350 milionů korun, prosazovala skupina lidí, kteří "umějí komunikovat" se současnou vládní garniturou. Kromě konzultanta Jana Dobrovského, známého dobrými vztahy s premiérem Vladimírem Špidlou a několika dalšími ministry ze sociální demokracie a Unie svobody, pomáhali s akvizicí i jeho kolegové z právní kanceláře Becker and Poliakoff. Dalším mužem prosazujícím zájmy Appianu pak byl člen představenstva Petr Pudil. Právní služby pro Mosteckou zajišťuje kancelář Pokorný, Wagner a spol. Stejná právní kancelář, jejíž společník Radek Pokorný má blízko k většině špiček sociální demokracie, dělala a dělá i pro plzeňskou Škodu. "Vzhledem k tomu, že jsme byli na dvou stranách barikády, jsme se do akvizice nemohli nijak zapojovat," říká Pokorný. Appian chce nyní v tuzemsku získat další velké sousto, a to Severočeské doly. Kabinet chce svůj více než poloviční podíl akcií firmy prodat už v polovině roku a Appian za něj nabízí necelé tři miliardy korun. Pro společnost jakožto vlastníka sousední Mostecké uhelné je to strategická záležitost. A navíc i srdeční. Kvůli Severočeským dolům, mnohem bohatším, než je Mostecká uhelná, totiž firma původně do Česka přišla. Koupě kontrolního balíku se však tehdy nepovedla, a tak se Appian nouzově zaměřil na doly v sousedství.

Co je Appian

* Společnost založená v polovině 90. let ve Washingtonu americkými fondy a soukromými investory
* V Evropě má Appian Group Europe. Místopředsedou výkonného výboru je rodák z Mostu se švýcarským pasem Jiří Diviš, střední Evropu má na starosti Antonín Koláček.
* V Česku vedou Appian hlavně bývalí manažeři z Mostecké uhelné a ČEZ. Co má Appian v ČR
* Mosteckou uhelnou společnost (97 %)
* Teplárnu Otrokovice (87 %)
* Energetiku Malenovice (100 %)
* Teplárnu Strakonice a Týn n. Vltavou (minoritní podíly)
* Škodu Plzeň (100 %)
* obchodníka s elektřinou Coal Energy (min. podíl)
* zájem o Severočeské doly (54 %)
* zájem o stavbu uhelné elektrárny Cena majetku firmy v ČR
* zhruba 6 miliard Kč
reklama

 
Marek Pražák, Jana Klímová

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist