https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/arktidu-cekaji-leta-bez-ledu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Arktidu čekají léta bez ledu

12.11.2004 | PRAHA | Právo | (ave) |
Oblasti Arktidy čelí dvakrát rychlejšímu oteplování než ostatní části planety: koncem tohoto století bude Arktida s největší pravděpodobností v letních obdobích prakticky bez ledu. Jen za posledních 30 roků se snížilo množství arktického plovoucího ledu o osm procent.
 
Vyplývá to ze zprávy 250 vědců, shrnující čtyřletý výzkum, vedený na žádost osmi států regionu: USA, Ruska, Kanady, Dánska, Norska, Švédska, Finska a Islandu.

V uplynulém půlstoletí stoupla průměrná teplota na Aljašce a na Sibiři o dva až tři stupně Celsia. V příštích 100 letech má přitom teplota nad arktickou pevninou dále vzrůst až o sedm stupňů Celsia, varuje zpráva, která vychází ze satelitního měření teplot vzduchu i ze zkoumání vzorků odebraných při vrtech do ledu.

Dramatické změny klimatu v oblasti těžce postihnou lední medvědy, tuleně, soby a některé ohrožené stěhovavé ptáky. Do arktické tundry se v brzké budoucnosti rozšíří lesy a arktická tundra zase nahradí ledovou pustinu, protože vyšší teploty umožní vyšší, hustší vegetaci.

V posledních letech se nicméně tání v Arktidě mírně zpomalilo a tento trend může pokračovat. Přesto je však podle profesora z Cambridžské univerzity Petera Wadhamse jasné, že k prakticky úplnému tání arktických ledů v letních měsících dojde podle různých modelových křivek "v období mezi roky 2060 a 2100".

Podle ruského polárníka a specialisty na Arktidu Viktora Bojarského "hovořit o globálním oteplování v tomto případě není příliš korektní - v Arktidě sice jsou místa, kde opravdu průměrná teplota roste, jsou ale i oblasti, kde klesá." "Vědce nejvíce znepokojuje snížení průměrné tloušťky ledu, které ukázaly průzkumy vedené z ponorek. To je ale způsobeno otáčením teplých poudů z Atlantiku: proto je proces namrzání ledu, který probíhá zespodu, v současnosti pomalejší. To je ale cyklický jev," řekl Právu Bojarskij.

Tání ledovců hrozí zkázou pro milióny lidí

Pro milióny lidí může skončit katastrofou také tání ledovců. V důsledku globálního oteplování se zvětšují ledovcová jezera, která se mohou protrhnout. Na druhé straně mohou ledovce postupně zmizet a snížená hladina řek by ohrozila obyvatelstvo životně závislé na těchto tocích.

Například v oblasti nepálského Himálaje jsou asi tři tisíce ledovců a na 2300 z nich se nacházejí ledovcová jezera. Experti v BBC varovali, že vývoj se průběžně nesleduje, a nebyla ani přijata žádná opatření, jež by vedla k vytvoření systému včasného varování pro obyvatele mnoha vesnic v údolích. Podrobnější studie pocházejí z 90. let.

Na poplach bijí také vědci v řadě středoasijských republik, mimo jiné v Kazachstánu: průzkumy britské Královské geografické společnosti ukazují, že na konci 20. století ztrácely ledovce v této oblasti téměř dva kubické kilometry ledu ročně. Nejméně 90 procent vody se přitom v Kazachstánu v současnosti využívá k zavlažování, jehož úspěšnost ovšem dosahuje pouhých 40-60 procent. Každý rok navíc přibývá asi 9 tisíc hektarů obdělávané půdy. Podle expertů může nedostatek vody kvůli ústupu ledovce v budoucnu vážně postihnout také kazašské město Almaty.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist