https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/boubin-uz-nejen-prales-ale-i-rozhledna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Boubín, už nejen prales, ale i rozhledna

16.6.2005 | BOUBÍN | MF Dnes
Po třiceti letech se turisté dočkali rozhledny na vrcholu kopce Boubín na Šumavě. Ve výšce 1362 metrů vyrostla jednadvacet metrů vysoká dřevěná rozhledna za tři miliony korun. Turisté po ní při návštěvě oblasti volali už třicet let.
 
„Je to přímá podpora měkké turistiky, určitě sem přiláká více turistů,“ poznamenal duchovní otec myšlenky vystavět na Boubíně rozhlednu Miriam Čech.

Cesty jsou ve špatném stavu, tvrdí park

Ze čtyř přístupových cest na vrchol však nyní slouží turistům pouze jedna, o uzavření trojice cest rozhodla Správa národního parku Šumava. Argumentuje tím, že jsou ve špatném stavu a nezvládly by zvýšený nápor turistů, který existence rozhledny přinese.
Proti rozhledně navíc protestují ochránci přírody, nelíbí se jim, že věž stojí v lokalitě navržené na chráněnou ptačí oblast. Ekologové už podali proti státu, který stavbu povolil, stížnost k Evropské komisi.

Je to krok vstříc turistům, říkají starostové

Starosta nedaleké Kubovy Hutě Zbyněk Klose věří, že návštěvníci rozhledny budou mít nyní lepší příležitost poznat krásu šumavské přírody. „Protesty ekologů vnímám, nechci však odsuzovat každého za jeho názor,“ řekl Zbyněk Klose.
Starostové z okolních šumavských obcí a autoři rozhledny však považují omezení čtyř přístupových cest na vrchol na pouhou jednu jako odvetu za to, že se jim podařilo prosadit stavbu na vrcholu kopce. „Ve stavebním povolení jasně bylo napsáno, že všechny přístupové trasy k rozhledně zůstanou. Chápu to jako schválnost,“ řekl další z autorů rozhledny Zdeněk Frček. Také starostové z mikroregionu Horní Vltava - Boubínsko, který rozhlednu stavěl, považují omezení cest za nesprávné. Například starosta Horní Vltavice Jiří Fastner si myslí, že správa parku měla vyčkat, jaká návštěvnost bude a zda turisté opravdu budou poškozovat cesty natolik, že bude potřeba je uzavřít.

Omezení je dočasné, slibuje šéf parku

Ředitel šumavského národního parku Alois Pavlíčko naopak tvrdí, že uzavření tras kvůli jejich opravě bylo nevyhnutelné a je pouze dočasné. „Tento krok je pouze kvůli zvýšení návštěvnosti, protože cesty jsou ve špatném stavu a třicet let to nikdo neřešil. Než je opravíme či zpevníme, budou uzavřeny. Jak dlouho to bude, nevím, protože bude záležet na penězích,“ uvedl Alois Pavlíčko.
Dřevěnou rozhlednu stavěla od loňského června do listopadu firma SMP Construction, která nesměla použít stavební techniku. Na vrchol tak ručně, lanovkou či koňmi dopravili šedesát tun materiálu.

Kvůli použití techniky padla pokuta

V závěru prací však firma zákaz použití techniky porušila.
„Potřebovali jsme vyhloubit sto metrů výkopu pro hromosvod. Použili jsme bagr na gumových pásech, který přírodě neublížil. Každopádně jsme dostali sto tisíc korun pokutu,“ konstatoval stavitel Vladimír Brejcha z SMP Construction. Rozhledna stála tři miliony korun a mikroregion ji zaplatil z dotace, sponzorských darů i vlastních peněz. Kubova Huť například dala devět set tisíc korun. Pro návštěvníky bude otevřena nepřetržitě a zdarma.
reklama

Václav Janouš

| MF Dnes
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist