https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/cyklostezka-ohre-dostala-zelenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Cyklostezka Ohře dostala zelenou

6.3.2009 | ÚSTÍ NAD LABEM | Právo
Ústecký kraj pracuje na přípravách realizace výstavby Cyklostezky Ohře, která povede územím 33 obcí na Chomutovsku, Lounsku a Litoměřicku. Výstavba cyklostezky má navázat na podobný projekt v Karlovarském kraji.
 
Na území Ústeckého kraje bude cyklostezka měřit bezmála 136 kilometrů.
Náklady na stavbu, které by měly dosáhnout více než 700 miliónů korun, budou z větší části hrazeny penězi z krajské pokladny.

Počítá se však i se spoluúčastí dotčených obcí.

„V současné době je dopracovávána dokumentace pro zahájení řízení o vydání územního rozhodnutí pro celý úsek z Perštejna do Litoměřic. Dokumentace byla dosud projednána s odborem životního prostředí krajského úřadu a s Lesy České republiky. Jednání pokračuje s Povodím Ohře,“ řekl Právu mluvčí kraje František Janačík.

Zároveň podle něj pokračují jednání mezi obcemi a vlastníky pozemků. „Zpracování celé dokumentace do vydání územního rozhodnutí stojí 7 miliónů korun a zaplatí ho Ústecký kraj,“ upřesnil Janačík a dodal, že na 17. března je do Loun a Litoměřic svolána schůzka s představiteli dotčených obcí, na níž má být dohodnut další postup.

Cyklostezka Ohře v Ústeckém kraji bude patřit k nejdelším stavbám v Česku. Není proto divu, že naráží na problémy. Kromě vlastnických a nevyřešených vztahů je to i průchod trasy vzácnými přírodními lokalitami.

„S ohledem na životní prostředí není cílem kraje, aby vznikla betonová nebo asfaltová cesta. Většina povrchu stezky bude z přírodních materiálů,“ připomněl Janačík.

Živičný povrch bude podle něj položen na stezku pouze na předen vytipovaných úsecích, na kterých lze počítat se zvýšeným počtem in-line bruslařů.

Projekt počítá také se dvěma přemostěními – cyklistickými lávkami. V Doksanech na Litoměřicku přes rameno řeky Ohře a v Lounech přes silnici I/28 Most–Louny. Zajímavostí je navržený jeden kilometr dlouhý okruh v Postoloprtech, mapující podél řeky historická bojová opevnění, vybudovaná v období mezi válkami.

Cyklostezka Ohře je jednou ze čtyř páteřních tras, které se v Ústeckém kraji postupně budují nebo výhledově vzniknou. Celkem by jejich výstavba měla přijít na 1,5 miliardy korun.

***

Většina povrchu stezky bude z přírodních materiálů František Janačík, mluvčí Ústeckého kraje


reklama

 
Karel Otcovský

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist