https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/dukovany-pojedou-dele-veri-firma-cez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Dukovany pojedou déle, věří firma ČEZ

5.10.2007 | DUKOVANY | MF Dnes
Nad krajinou čnící chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku se už staly koloritem krajiny. Ale jejich životnost není neomezená. Části atomového kolosu, tedy některé jaderné bloky, by měly podle projektů dožívat v roce 2015. Což není až tak daleká doba.
 
Proto se lidé z okolí začínají pídit po tom, co dál. Občanská bezpečnostní komise, která sleduje chod i provoz gigantu z pohledu řadových lidí, uspořádala velký seminář právě o budoucnosti jaderné elektrárny. Konal se včera v Hrotovicích.

Několik desítek převážně starostů z okolí elektrárny a odborníků debatovalo o plánech. Společnost ČEZ, jíž dukovanská atomová elektrárna patří, se již nyní chystá mimo jiné i na možnou výstavbu nových jaderných bloků.

„Počítáme s tím, že by mohly vyrůst v místě současných. Bezpečností komise chce vědět, jak se dál bude řešit energetika v této lokalitě. Viděli místa, kde se jaderné elektrárny likvidovaly. Přináší to potíže, komplikace. V elektrárnách pracovaly třeba celé rodiny. Lidé zde v okolí by rádi věděli, co je čeká,“ shrnul dukovanský mluvčí Petr Spilka.

Dukovanská elektrárna je v provozu dvaadvacet let. Její životnost je třicet let. Podle Spilky ji lze prodloužit na dvojnásobek. A jakým způsobem, to je nutné řešit co nejdřív. „On se zdá rok 2015 daleko, ale než se vyřídí veškeré potřebné podklady, tak to není vůbec dlouhá doba. Jen výstavba nového bloku může trvat až deset let,“ podotkl Spilka.

Pokračování na str. C4

ČEZ: Dukovany pojedou déle

Firma představila včera v Hrotovicích své plány na prodloužení životnosti jaderné elektrárny

Pokračování ze str. C1

„Elektrárna je v poločase, a není v tuto chvíli podstatné zda bude v provozu dvacet, třicet nebo čtyřicet let. Důležitý je prostor k základní diskuzi, co bude dál,“ předeslal Bořivoj Župa, předseda Občanské bezpečnostní komise.

Zástupci dukovanské elektrárny hodlají debatovat s veřejností. V současnosti chystá ČEZ modernizaci elektrárny tak, aby se zvýšil její výkon, a přitom zůstala nadále bezpečná. Patří totiž mezi deset nejlepších na světě.

„Připravujeme se na dlouhodobý provoz. Spotřeba elektřiny roste. Náš projekt počítá s tím, že zvýšíme výkon turbín i reaktorů s minimálním dopadem na životní prostředí. Po obnově bychom se dostali ze současných 440 megawatt na 500 megawatt na každém ze čtyř bloků,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Zdeněk Linhart. Od roku 2009 by Dukovanští používali jiné, upravené palivo. „Palivo se nyní licencuje,“ podotkl Linhart.

S modernizací a dalším provozem, případně stavbou nových bloků většinou souhlasí i lidé v okolí. „Nedovedu si představit, že by jaderka nefungovala. Vždyť tady jsou na ní závislé celé rodiny. Buď tam někdo pracuje, nebo je u dodavatelských firem. A platy tam jsou na tento region docela slušné,“ pravila hrotovická seniorka Jiřina.

„Rozšíření elektrárny o další blok, prodlouženou životnost tady lidé uvítají. Sžili jsme se s elektrárnou. Přináší obživu,“ děl Vítězslav Jonáš, místostarosta obce Dukovany, jež sousedí s atomovým gigantem.

Včerejší debata se točila i kolem palčivého problému, co s vyhořelým jaderným palivem. Zatím je dukovanský odpad ve skladech vyhořelého paliva v elektrárenském areálu. Stát hledá místo pro hlubinné úložiště. Vytipoval šest lokalit, dvě z nich na Vysočině. Všude se zvedl masivní odpor. Lidé v referendech úložiště odmítli. „V příštím roce hodláme aktualizovat přípravy úložiště. Dáme garance, nabídneme kompenzace, budeme diskutovat s veřejností. Začneme zvažovat i jiné lokality, než oněch šest vytipovaných,“ sdělil Vítězslav Duda, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů. Trvalé hlubinné úložiště by mělo stát do roku 2065.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Českomoravská vrchovina
Michaela Šimová

| MF Dnes
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist