https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ekologove-nakonec-ustoupili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Ekologové nakonec ustoupili

5.6.2003 | BEROUN | Právo
Odstraňování povodňových nánosů z Berounky začne v červenci
 
Čištění dna Berounky od nánosů vzniklých při loňských povodních začne v červenci. Dohodli se na tom včera zástupci Povodí Vltavy a Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras v Karlštejně. Ekologové se plošnému čištění řeky dlouho bránili, starostové obcí podél řeky byli naopak pro. Spor se nakonec zúžil na otázku, kdo brání zájmy lidí a kdo fauny a flóry v řece. "Odmítli jsme kompromisní řešení navrhované ekology a řeku vyčistíme po celé délce, kde je zanesená. Na dně je podle našich propočtů 150 tisíc m 3 nánosů, které musí pryč," řekl po včerejším jednání ředitel Povodí Vltavy Bohumil Nekut. Těžká technika by měla řeku čistit o prázdninách, ačkoliv ekologové navrhovali bagrovat řeku až na podzim, kdy užovka podplamatá přezimuje na souši. Ekologové totiž upozorňovali Povodí na skutečnost, že v řece žije právě užovka a velevrub malířský, což je druh škeble. "Naše stanovisko ani postoj Povodí nebyly zdaleka tak radikální, jak je někteří starostové nakonec prezentovali. I nyní jsme se dohodli na řadě ústupků ze strany Povodí, aby čištění řeky proběhlo co nejšetrněji," uvedl vedoucí Správy CHKO Český kras Michal Pondělíček. Těžit se budou nánosy ze středu řeky a bagry nebudou zajíždět blízko ke břehům, pro užovky vybuduje Povodí štěrkové pláže podél řeky a do některých biotopů nezasáhne vůbec. "V podstatě se vybere dvacet až třicet čísel nánosů ze dna," dodal Pondělíček. Užovky se po dobu bagrování odstěhují samy a škeble ekologové vysbírají. Nánosy se budou odstraňovat na řece v katastru obcí Beroun, Řevnice, Lipence, Mokropsy, Dobřichovice, Zadní Třebaň, Hlásná Třebaň a Karlštejn. Náklady na vyčištění dna se vyšplhají na 75 miliónů korun, které půjdou ze státní kasy. Ekologové od počátku poukazovali na fakt, že nánosy nebyly příčinou, nýbrž následkem srpnové povodně. K ukládání materiálu na dně řeky totiž dochází až po kulminaci povodňové vlny, kdy unášecí schopnost vody postupně klesá. "Z toho logicky vyplývá, že s rostoucím průtokem stoupá unášecí schopnost řeky. Kdyby nyní došlo k povodni jako loni v srpnu, byly by nánosy ze dna v okamžiku kulminace řeky v Karlštejně o desítky kilometrů dál," vysvětlil tehdy Pondělíček. Skutečné nebezpečí pro případné povodňové stavy představuje podle ekologů mohutný jez v Karlštejně, který zdvihá hladinu o více než jeden metr, ale také navážky různého materiálu na břehy, do toku a zužování jeho průtočného profilu. "Jez je historickou součástí řeky, takže nevidím důvod jej odstraňovat. Navíc kdybychom to udělali, klesla by hladina o dva metry a stejně by se vymlelo idno. Tím pádem by se začaly bortit břehy a padat stromy," uvedl důvody proti ponížení jezu Nekut. Na vybudování pohyblivého jezu, jak navrhovali ekologové, nemá Povodí peníze.
reklama

 
Marie Heřmánková

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist