https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ekologove-zastavte-tezbu-vapence
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Ekologové: Zastavte těžbu vápence

8.2.2005 | BEROUN | MF Dnes | František J. Kubík |
Po několika letech zdánlivého klidu se zdá, že se v Českém krasu opět schyluje k dalšímu souboji mezi těžaři vápence a ekology. Členové organizace Děti Země předali na konci ledna ministru životního prostředí petici, která protestuje proti pokračování těžby vápence v Českém krasu.
 
"Petice už je pět let stará, navíc někteří její signatáři odvolávají své podpisy," upozorňuje Jan Šroubek, generální ředitel společnosti Lhoist ČR a SR, která provozuje Vápenku Čertovy schody. Ovšem situace kolem pokračující těžby vápenců v Českém krasu není tak jednostranná. Pod pokličkou ekologických společností to vře, a i když se Dětem Země předání petice poněkud nepovedlo, svůj boj za zastavení dobývání zdánlivě nevytěžitelné suroviny rozhodně nevzdávají. "Požadujeme přehodnotit zásoby v dobývacím prostoru velkolomu Čertovy schody. Cementářskou výrobou jsou zde znehodnocovány vysokoprocentní vápence vhodnější pro ušlechtilejší využití. Například v potravinářském a chemickém průmyslu," uvádí se v takzvaném Koněpruském memorandu, které podepsali ekologičtí aktivisté a ochránci přírody z Berounska. Podle jednoho z autorů memoranda Vratislava Bíny ze Suchomast je rovněž důležité, aby se místo těžby v Českém krasu více řešila problematika ochrany přírody. "Především je nezbytné vyhlásit národní přírodní rezervaci Voskop, jejíž příprava trvá už déle než šest let," zdůrazňuje Vratislav Bína. "Vyhlášení rezervace Voskop nijak neblokujeme. Naopak, máme zájem, aby bylo chráněné území zřízeno. Vzdali jsme se jakýchkoliv aktivit v blízkosti uvažované lokality," prohlašuje Jan Šroubek, generální ředitel Vápenky Čertovy schody. Bývalý ministr životního prostředí a nynější poslanec Miloš Kužvart tvrdí, že i když se v poslední době přístup těžařů k přírodě i místním obyvatelům zlepšuje, i nadále platí, že tak jako v Česku by se nikde ve vyspělé Evropě chovat nemohli. "Především cena, za kterou by mohli těžit, by na západ od našich hranic byla mnohonásobně vyšší," říká Kužvart. Podle něho je velká škoda, že velmi čistý, český přírodní uhličitan vápenatý je používán na odsíření elektráren na další neefektivní provozy. "Rovněž není nijak prozkoumán dopad těžby na hydrogeologické podmínky prostředí. Z minulosti není dostatek dat a není možné objektivně posoudit, zda se těžba skutečně negativně nepodepisuje na podzemních vodách v Českém krasu," doplňuje Kužvart. Ředitel Šroubek oponuje, že jeho firma postupuje přesně podle pokynů odborníků a nemá zájem škodit české přírodě. Pragmatický přístup místních lidí k problému těžby vápence v Českém krasu demonstruje starosta Berouna Jiří Besser. "Těžba surovin v našich zemích vždy znamenala rozhodující přínos pro rozvoj v jednotlivých místech naší země. Když se nebudou těžit suroviny, nebude nic. Navíc vápenec se používá i na ekologické věci. A mimochodem, nebýt těžby vápence, nebyly by ani v dnešní kráse Koněpruské jeskyně," řekl Jiří Besser.
reklama

 
František J. Kubík

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist