https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/energetici-planuji-dalsi-rozsirovani-temelina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Energetici plánují další rozšiřování Temelína

2.6.2005 | TEMELÍN (okres České Budějovice) | MF Dnes
Temelínská elektrárna podle představ energetiků naroste. Počítají totiž se zvýšením jejího výkonu ze současných dvou na pět tisíc megawattů výkonu. Scénář představil na pražské konferenci Energie pro život náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.
 
Ministerstvo argumentuje možnou energetickou krizí, která hrozí kvůli nízkým limitům těžby severočeského uhlí a také malým růstem energie z obnovitelných zdrojů, což jsou vodní a větrné elektrárny a elektrárny na biomasu. Rozšiřování těžby hnědého uhlí odmítají totiž severočeské obce.

„Ministerstvo pracuje na nové koncepci energetiky. Představil jsem jen scénář, který vychází z toho, že za dvanáct let severočeské uhelné elektrárny skončí. Pochopitelně, že v úvahu přichází rozšíření Temelína,“ uvedl náměstek Martin Pecina.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže odborníci uvažují o pořízení reaktorů evropského typu EPR, které se staví například ve Finsku a Francii. Mají kolem 1500 MWh výkonu a vysokou bezpečnost.

Představy ministerstva průmyslu Jihočechy šokují

Státní energetická koncepce, kterou připravilo vloni ministerstvo průmyslu a obchodu, přitom počítá s výstavbou jen dvou bloků s výkonem kolem 600 MWh. Nové bloky by měly stát v lokalitě Temelín, ale i takovou variantu Jihočeši odmítají. Představy ministerstva průmyslu o více než dvojnásobném rozšíření výkonu elektrárny je šokují.

„Je naší povinností představit vizi do budoucna. To ještě neznamená, že budeme hned stavět novou jadernou elektrárnu,“ namítl Pecina. Nabízí přitom jen dvě východiska z krize: Elektřinu dovážet, nebo stavět nové jaderné zdroje. Ve druhém případě se musí staveniště připravit do pěti let a do roku 2025 musí nové jaderné bloky fungovat.

„Martin Pecina se projevuje jako neřízená střela. Vůbec nerespektuje závaznou koncepci státu,“ uvedla předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová.
Podobné vize, ve kterých figuruje Temelín, překvapily zástupce kraje. Jihočeští zastupitelé přitom vloni žádali vládu, aby o rozšíření Temelína nahlas ani neuvažovala.

„S námi o takových scénářích nikdo nejednal, na nic se nás nikdo neptal. Dostavbu Temelína i hlubinné úložiště radioaktivního odpadu na území kraje jsme odmítli,“ připomněl jihočeský hejtman Jan Zahradník.
reklama

 
Antonín Pelíšek

| MF Dnes
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist