https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/exoticke-labute-priletly-na-moravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Exotické labutě přilétly na Moravu

6.3.2008 | OLOMOUC | Právo
Dvě exotické labutě, labuť zpěvnou a labuť černou, lze nyní s trochou štěstí potkat na střední Moravě. Domovem prvního opeřence je Skandinávie, zatímco druhý pochází až z Austrálie. Výskyt obou druhů labutí v regionu považují ornitologové za raritu.
 
Labuť zpěvná, která má na rozdíl od našich labutí žlutě zbarvený zobák a pronikavý hlas, byla předloni okroužkována v severním Německu. Potom byla opakovaně pozorována na Hradeckém rybníku v Tovačově a objevila se i na Hodonínsku, Kroměřížsku nebo na Olomoucku. Celou loňskou hnízdní sezónu strávila labuť na rybníku Pod hrází v Kojetíně, kde je i nyní.

„Jde o jediný známý případ, kdy se labuť zpěvná po dvě hnízdní období zdržovala v České republice,“ uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Labuť černá byla poprvé pozorována letos v zimě v Kroměříži a nyní se zdržuje v hejnu labutí velkých na Zámeckém rybníku v Chropyni. Jejím původním domovem je sice Austrálie a Tasmánie, ale často se u nás chová v zoologických zahradách a ojediněle i v soukromých chovech, odkud mohla uniknout do volné přírody.
reklama

 
Bedřich Novotný

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist