https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/i-zvirata-maji-sva-prava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: I zvířata mají svá práva

21.3.2003 | PRAHA | MF Dnes
Každý život má neopakovatelnou hodnotu. Ta není závislá na momentálním hodnocení člověkem. V přírodě existují vzájemné vazby nutné pro přežití všech organismů a udržení rovnováhy celého ekosystému. Z těchto myšlenek vychází Svoboda zvířat. Celostátní nepolitická nezisková nenáboženská ekologická organizace pro ochranu zvířat a veškerého života na Zemi.
 
Proto do její činnosti spadá vedle ochrany zvířat držených v lidské péči i ochrana volně žijících zvířat, přírody a životního prostředí. Hlavním cílem organizace je chránit zvířata před bolestí, stresem a utrpením. Pod pojmem zvíře chápe nejen obratlovce, ale všechny zástupce živočišné říše. Naplňování svých cílů zabezpečuje Svoboda zvířat jak osvětovou a výchovnou činností, tak i přímými akcemi a přímou záchranou zvířat či snahou o změnu legislativního rámce ochrany zvířat. V současné podobě funguje od roku 1998. Její aktivity jsou založeny na práci dobrovolníků. Pobočky má v Plzni, Praze, Hradci Králové a Roudnici nad Labem. Svoboda zvířat je členem několika mezinárodních organizací. Je financována z veřejných i soukromých zdrojů z ČR i zahraničí, především od nadací, mezinárodních organizací a soukromých osob. Nepřijímá však dary od subjektů, které se podílejí na zneužívání zvířat.

Proti srsti

Kampaň Proti srsti existuje již od roku 1999. Dlouhodobým cílem této kampaně je úplné zastavení prodeje pravých kožešin. Krátkodobým je informování veřejnosti o utrpení kožešinových zvířat či odrazování od nákupu kožešinových výrobků. Vzačátcích kampaně Svoboda zvířat navštívila chovy kožešinových zvířat v ČR a pořídila videozáznamy. Z nich vznikly dva dokumenty. Za dobu trvání kampaně iniciovala desítky televizních pořadů věnovaných této problematice či rozhlasových diskusí. Antireklamu na kožešiny umístila do dopravních prostředků, na billboardy, rozeslala do domácností. Tyto aktivity realizovala díky podpoře reklamní agentury Fabrika. Za poslední dva roky kampaně se Svobodě zvířat podařilo navázat spolupráci s mezinárodní koalicí bojující proti kožešinové módě Fur Free Alliance a v roce 2002 se stala jejím členem. Nejzávažnějším důvodem pro zákaz chovu je podle Svobody zvířat argument, že kožešinová zvířata nejsou a nikdy nebudou běžnými zdomácnělými zvířaty. Technologie dnešního intenzivního chovu neumožňuje zvířatům přirozené chování a vede u nich k vážným fyzickým i psychickým poruchám. I proto byl již jejich chov zakázán ve třech evropských zemích a v dalších fakticky znemožněn. V současné době je v ČR chováno na 40 000 kožešinových zvířat. Nejčastěji se jedná o norky, lišky obecné, polární a stříbrné či činčily. "Lišky a norci nejsou vhodní pro věznění v klecích a k chovu. Utrpení těchto zvířat přesahuje cíl, pro který jsou chováni. Přitom existují alternativy používání kožešin," tvrdí přitom profesor Grommers - mezinárodně uznávaný zoolog z Univerzity v Utrechtu.

Cirkus ano, ale bez zvířat

Cirkusy jsou v ČR považovány za tradiční lidovou zábavu. Svoboda zvířat je nechce zrušit, ale nechce se smířit se skutečností, že pro pobavení lidí jsou ponižována a týrána mnohá zvířata, pro která cirkus zábavou není. Proto vede kampaň Cirkus ano, ale bez zvířat. Jejím finálním cílem je dosáhnout stavu, kdy budou v cirkusech své umění předvádět pouze lidé. Zvířata žijí podle Svobody zvířat v českých cirkusech v nedůstojných podmínkách - prostory, v nichž tráví většinu svého života, neodpovídají svojí velikostí jejich přirozeným potřebám. Neustálý transport zvířatům škodí a vyvolává u nich stres. Zvířata musí také snášet nedostatek pohybu a nepřirozené a pro ně neznámé podněty. Drezura, která se provádí na všech cirkusových zvířatech téměř od narození, deformuje jejich přirozené chování.

Za nahrazení pokusů na zvířatech

Každý rok je v ČR použito v pokusech na čtvrt milionu zvířat. Jsou trávena jedy, jejich kůže je leptána, oči jsou vystavovány dráždivým látkám. Veřejnost je přesvědčována, že tyto pokusy jsou nezbytné a bez nich by nebylo možné vědecké bádání a ověřování působení mnoha látek na člověka. Svoboda zvířat toto tvrzení odmítá. Proto si kampaň Za nahrazení pokusů na zvířatech vytkla jasný cíl - zpochybnit mýtus nezbytnosti pokusů na zvířatech a ukázat, že pokusy lze nahradit metodami přesnějšími, levnějšími a eticky obhajitelnými. Problém podle Svobody zvířat není v neexistenci alternativ k pokusům na zvířatech, ale v silné lobby bránící jejich vědeckému ověřování a zavádění do praxe a uvádí, že celý proces schvalování pokusů v ČR na zvířatech je na každém stupni kontrolován lidmi z pokusů profitujících. Jako příklad uvádí složení členů resortní komise pro ochranu zvířat při ministerstvu průmyslu a obchodu. Z pěti členů jen jediný není svázán se společnostmi, které pokusy provádějí. Přitom tato komise rozhoduje o použití zvířat k pokusům. Navíc neexistuje žádná veřejná kontrola, protože projekty, na základě kterých jsou experimenty schvalovány, nelze získat. Svoboda zvířat se musí o tyto materiály soudit.

Jídlo bez krutosti

Proč mnozí lidé odmítají stravu obsahující maso a živočišné produkty? Důvodů může být mnoho. Pro Svobodu zvířat je tím nejdůležitějším utrpení zvířat chovaných pro maso a další živočišné produkty. Například brojleři jsou šlechtěni k co nejintenzivnějšímu růstu za co nejkratší dobu. To vede k závažným fyzickým problémům, jako například problémům s pohybem vedoucím k částečné nebo úplné imobilitě, problémy se srdeční činností a dýcháním či utrpení při odchytu a transportu. Obdobné strasti zažívají další hospodářská zvířata, jako jsou nosnice, krávy či prasata. Proto vede Svoboda zvířat kampaň Jídlo bez krutosti. Pokouší se ukázat, že se lze plnohodnotně stravovat bez živočišných produktů.

Současní mladí jsou daleko od přírody

V současnosti organizuje Svoboda zvířat dva projekty zaměřené na pomoc zvířatům - Ekovýchovné hodiny pro mládež a Bratr medvěd. Ekovýchovné hodiny pořádá od roku 2000. Tímto projektem směřuje Svoboda zvířat k oslovení generace, která je od zvířat dnes mnohem více vzdálená než její předchůdci. Je zaměřen na mateřské, základní a střední školy. V roce 2002 společně se Střediskem ekologické výchovy Ametyst uspořádala Svoboda zvířat Kubíkův dětský den, který navštívilo na 600 dětí. Druhým projektem je Bratr medvěd. Z iniciativy rakouské organizace Tierhilfswerk Austria vznikla v roce 1999 v České republice obdoba tamního projektu. Na začátku byla snaha jakkoliv pomoct medvědům chovaným právě v takovýchto podmínkách, které mnohdy hraničí s prostředím horším, než je to nejhorší vězení pro člověka. Svoboda se snaží upravovat stávající zařízení, které není možné rozšířit kvůli nedostatku peněz, a obohacovat je o různé předměty, přístavby a materiály, s kterými by si mohli medvědi hrát a obohacovat tak svůj život o tuto činnost. První takový projekt zkusila Svoboda zvířat na zámku v Konopišti, kde se začala v listopadu 2000 přestavba medvědího příkopu. Dnes tam žijí dva medvědi malajští a doposud byli v příkopu, který naprosto nevyhovoval nárokům moderní péče o medvědy. Celý prostor se proměnil pomocí postavených úkrytů, prostorů na hrabání, navezených kmenů a zavěšených částí kmenů s úkryty pro jídlo a poskytuje medvědům zábavu a rozptýlení. Podobný projekt se uskutečnil na konci roku 2002 na zámku Zákupy. Další zájem a úsilí se obrací směrem k medvědům v zoo a cirkusech.

Text připravila redakce MF DNES ve spolupráci se Svobodou zvířat. Náměty a připomínky posílejte na e-mail: charita@mfdnes.cz

***

Kontakty:

* Svoboda zvířat
Koterovská 84
326 00 Plzeň
* Tel.: 37 74 444 084
* Fax: 37 74 444 084
* E-mail: info@svobodazvirat.cz
* www.svobodazvirat.cz
* číslo účtu: 15049858/0300
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist