https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/izurnal-hladina-oceanu-neroste-rovnomerne-nekde-dokonce-klesa-zjistili-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Hladina oceánů neroste rovnoměrně, někde dokonce klesá, zjistili vědci

26.9.2012 | Ižurnál
Hladina světových oceánů stoupne v průměru o tři milimetry ročně. Zatímco u Filipín vzroste hladina moře o více než centimetr, jinde naopak klesá. Zjistili to vědci, když získali dosud nejpřesnější satelitní měření výšky hladin oceánů za posledních 20 let, které ukazují obrovské regionální rozdíly.
 
Průměrný roční nárůst o tři milimetry se může zdát velmi malý. Ale znamená to za 20 let celkové zvýšení hladiny o šest centimetrů, což už je významné číslo. Celkový nárůst vědci připisují jak tání ledovců, kdy vody v oceánech přibývá, tak rozpínání oceánů, které vstřebávají čím dál tím více tepla z atmosféry. Za regionální rozdíly pak mohou například povětrnostní podmínky. Například nárůst u Filipín vysvětlují vědci jevem El Niño, který je způsoben globálním oteplováním. Zjednodušeně řečeno, vítr vytlačuje moře před sebou. Oproti tomu za poklesem hladiny jsou často mořské proudy. Na barevné mapě změn je třeba nádherně vidět Golfský proud, který odvádí vodu od východního pobřeží Spojených států do severního Atlantiku. Měření hladiny oceánů z vesmíru je relativně nová záležitost. Satelity se mu věnují až od roku 1991. Soubor dat je sice velmi přesný, ale teprve první. Vědci tak nechtějí dělat ukvapené závěry a spíš věří, že tam kde hladina rostla v posledních dvaceti letech se teď na nějakou dobu uklidní. Dá se sice předpokládat, že celkově bude dál hladina moří stoupat, pro přesnější předpovědi ale budou potřeba další měření. Měření hladiny světových oceánů má už dlouhou tradici. Některé pozemní stanice nepřetržitě měří už více než 200 let, zaznamenávají údaje jako výška přílivu a odlivu. Globální pohled ale umožňují až právě satelity. V současnosti je to konkrétně společná evropsko-americká družice Poseidon, která každých deset dní zmapuje 95 procent všech moří. Na palubě má velmi přesný mikrovlnný radar, který zaznamená výšku hladiny. Do budoucna se počítá s ještě lepšími přístroji, které například mnohem přesněji změří hladinu vody u pobřeží. Což je velmi důležité pro obří přístavní města, jako je Kalkata, Bangkok, ale i New York nebo Londýn, kterým všem v budoucnu hrozí zatopení.
reklama

Ondřej Bouda

| Ižurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
7. 10. 2012
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist