https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/izurnal-slabe-misto-malarickeho-parazita
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Slabé místo malarického parazita

14.11.2011 | PRAHA | Ižurnál
Vědci zřejmě konečně objevili slabé místo parazitů, kteří vyvolávají malárii. Je jím závislost na receptoru, který umožňuje průnik parazita do červených krvinek.
 
Nejobávanějším původcem lidské malárie je zimnička Plasmodium falciparum – jednobuněčný parazit, kterého přenášejí komáři. Aby zimnička mohla vyvolat onemocnění, musí jedno z jejích vývojových stádií vstoupit dovnitř červených krvinek. Vědci se dlouhá léta pokoušeli vytvořit vakcínu, která by tento vstup znemožnila. Problém je, že zimničky jsou vysoce přizpůsobivé a k průniku využívají několik různých receptorů, které se nacházejí na povrchu krvinek. Pokud vědci jeden zablokují, zimničky se čiperně přeorientují na jiný. Nyní se však zdá, že se podařilo identifikovat receptor, bez kterého se žádná zimnička do krvinky nedostane.

Mezinárodní tým vědců systematicky prošel „knihovnu“ veškerých proteinů červených krvinek a sledoval, které z nich se mohou párovat s povrchovými proteiny zimniček. Objevili tak, že protein basigin z povrchu krvinek slouží jako receptor pro molekuly PfRh5, které jsou nezbytné pro růst krevního stádia zimniček. Experimenty dokázaly, že zablokování basigninu pomocí protilátek zabrání průniku zimniček do červených krvinek. A co je důležité, funguje to u všech kmenů zimniček Plasmodium falciparum, které měli vědci k dispozici. Není tedy vyloučené, že konečně objevili Achillovu patu parazita, který každý rok zahubí asi jeden milion lidí.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist