https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/izurnal-vedci-objevili-ve-francii-dosud-neznameho-cikanskeho-dinosaura
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Vědci objevili ve Francii dosud neznámého 'cikánského dinosaura'

27.8.2012 | FRANCIE | Ižurnál | Štěpánka Čechová |
Vědcům na jihozápadě Francie se podařilo objevit dosud neznámý druh dinosaura. Patří do skupiny titanosaurů, největších tvorů, jací kdy po Zemi chodili. Z prvních zjištění vyplývá, že šlo o asi 12 metrů dlouhého býložravce s malými válcovitými zuby a „útlejší“ tělesnou stavbou.
 
Objevitelé nového tvora pojmenovali Atsinganosaurus velauciensis, tedy cikánský dinosaurus. Je to kvůli jeho podobnosti s příbuznými prehistorickými druhy v Rumunsku.

Zatím vědci odkryli asi tři čtvrtiny kostry, lebku však zatím nenašli. I tak prý ale budou moci poměrně přesně sestavit podobu vyhynulého zvířete.

Fosilie nalezené u města Velaux nedaleko Aix-en-Provence jsou staré 75 milionů let. Pocházejí z vývojové etapy Země nazývané druhohory, konkrétně z období svrchní křídy.

Vykopávky v místě začaly v roce 2002 a vědci na nich pracovali v utajení, aby zabránili drancování naleziště.
reklama

 
Štěpánka Čechová

| Ižurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist