https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/kompostarnu-nechteji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Kompostárnu nechtějí

8.9.2009 | DOBRUŠKA | MF Dnes
Plány Městského úřadu v Dobrušce na výstavbu komunitní kompostárny zelené a dřevní hmoty se komplikují. Hlavní překážkou se stala nespokojenost části veřejnosti, která proti stavbě a dopadům kompostárny na životní prostředí protestuje i formou petice.
 
„Hlavní výhradou, kterou proti stavbě máme, je skutečnost, že město neuvažovalo o jiné možné lokalitě, než je právě tato. Nevzalo při tom v úvahu fakta, která jsou patrná - blízkost obytné zástavby, zátopovou oblast, to, že je pozemek pod úrovní pole a další zásadní okolnosti,“ řekl autor petice Miloš Volf, který se stal účastníkem územního řízení o stavební povolení.

Město zvolilo ke stavbě pozemek na poli ve směru Dobruška -Opočno, který má ve vlastnictví, a podle územního plánu s ním počítá na průmyslovou zástavbu.

„Kompostárna by neměla životní prostředí nijak zatížit, přesto se rada dohodla, že zadá zpracování posudku o dopadech na životní prostředí odborné firmě,“ řekla místostarostka Dobrušky Blanka Čiháčková.

Plánovaná kompostárna je střední velikosti. „Projektovaná je na 1500 tun odpadu ročně a zabere dva a půl tisíce metrů čtverečních plochy,“ řekl Martin Pošvář z odboru regionálního rozvoje Městského úřadu v Dobrušce.

Konstatoval, že pracovníci úřadu zhlédli tři kompostárny různých velikostí i různého umístění a nesetkali se s žádným projevem negativního dopadu na životní prostředí.

„Omylem je, že se občané domnívají, že jde o nějaký tlecí proces. Ale kompostování probíhá rozpadem za přístupu kyslíku, odpad nehnije, nemůže tedy nijak zapáchat. To je princip celého procesu,“ dodal.

Podle signatářů petice však ale město rozhodnutí o místě stavby uspěchalo, především proto, že má slíbené finance z dotačních titulů a při prodlevách by o ně mohlo přijít. Celá výstavba by měla stát na patnáct milionů korun, z nichž město v roce 2010 předfinancuje projekt ve výši jeden a půl milionu korun, ostatní zdroje by měly přijít z operačního programu životního prostředí. „Jenže stavba kompostárny není věc, která bude sloužit chvíli, nezaslouží si tak uspěchané rozhodnutí -variant mělo být navrženo víc,“ tvrdí Miloš Volf.

Největší obavy mají lidé ze zápachu, který při tlení hmoty může vzniknout, z rozmnožení bakterií, ze zvýšeného výskytu hmyzu a hlodavců, z úniku splaškových vod a v neposlední řadě i z poklesu cen blízkých nemovitostí. „Kompostárna má stát sto padesát metrů od obytné zástavby, to je prostě nepřípustné,“ dodal Miloš Volf.

Za tři dny, kdy petice vznikla, se pod ní podepsalo 206 obyvatel.

Miloš Volf soudí, že počet nespokojených občanů je však daleko vyšší, chyběl jen delší čas na seznámení s obsahem petice.

„Prostě se město rozhodlo, že tady postaví smradlavou kompostárnu a nikdo z lidí nemá právo to nijak ovlivnit. Ale to nejde, jak tady máme potom bydlet. V létě to bude hrozné, hmyz, myši, zápach,“ rozlobila se jedna z obyvatelek, které bydlí v blízkosti uvažované stavby. Bojí se ale, že by případným podpisem nebo veřejně prohlášeným nesouhlasem uškodila sobě i rodině. Podle místostarostky Čiháčkové by mělo zařízení sloužit všem občanům na skládku prořezů a trávy bez úhrady a vzniklý materiál pak pro hnojení městské zeleně. Podle projektu bude město kompostovat dvě třetiny odpadů, občané třetinu. Vyrobený kompost si pak ale také budou moci zadarmo odebírat.

„Dnes končí dřevo i tráva na nevhodných místech, dokonce i ve vodních tocích a znečišťuje je. Kompostárna by byla určitě výhodná,“ dodala.

„Nejde tak o stavbu, ale o místo, určitě by se při troše snahy našlo vhodnější a méně zatěžující okolí,“ dodává Miloš Volf.

***

Hlavní výhradou je skutečnost, že město neuvažovalo o jiné možné lokalitě. Miloš Volf, autor petice
Ivana Kučerová

| MF Dnes
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist