https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ledovcove-kotle-aneb-nahlodane-krkonose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Časopis Krkonoše: Ledovcové kotle aneb nahlodané Krkonoše

10.6.2003 | TRUTNOV | Časopis Krkonoše
Každému, kdo se poprvé přibližuje od severu - a zvláště z Jelenohorské kotliny - ke Krkonoším, musí pohled na tyto hory připadat neobvyklý. Z této strany se jeví jako ohromný val, skalní stěna o kilometrové výšce. Přitom tato zeď není rozčleněná hlubokými údolími a vysokými štíty jako v případě jiných pohoří, ale vyznačuje se pravidelnou a oku lahodící mírně zvlněnou linií hřbetu. Obdobně vypadají i severní svahy Krkonoš. Široké oblé vrcholy věnčí skoro monotónní, dlouhé a téměř jednosměrně skloněné svahy. Proto mnozí lidé považují tyto hory za velmi staré. Důkladný pozorovatel si však ke svému údivu po chvíli všimne, že na několika místech je tato klidná vyhlazená krajina jakoby nahlodaná, jako jablko od myši. Tato "vykousnutí" se vyznačují značnou dynamikou, a i laikovi, který to neumí přesně posoudit, se tato místa zdají svěžejší a mladší než okolní krajina. To je jisté.
 
Ony prohlubně, všeobecně zvané kotle nebo jámy, odedávna vzbuzovaly pozornost i strach obyvatel Jelenohorské kotliny i teplických lázeňských hostů. Tato tajemná místa byla opředena pověrami, protože byla vzdálena od užívaných stezek a proto i málokdy navštěvována. Když se tam přece jen nějaký smělec odvážil, často se setkal s nepohodou. Kotle děsily svou velikostí a byly zahaleny do mraků mnohem častěji než jiné kouty hor. Chuchvalce mlh v nich vířily metány větrem a slunce jen zřídka a krátce pronikalo na dno propastí. Také zima zde vládla déle, sníh přetrvával do léta a také o setkání s divou zvěří - medvěda nevyjímaje - tu nebyla nouze. Není tedy divu, že jámy obklopovaly pověry i respekt z obávané postavy Ducha hor, Rýbrcoula. I světa znalým osvícencům XVIII. a XIX. století, lázeňským hostům ze Slezských Teplic, pohled na Sněžné jámy, zvláště pak výhled z jejich hrany, vyrážel dech. Proto se tyto zážitky odrazily v četných zápisech.

Střízlivým a zkoumavým okem vědy začalo být na tato "strašidelná místa" pohlíženo až na konci XIX. století. Podle vzoru Alp v nich byly vysledovány stopy dávné přítomnosti ledovců. Zpočátku se myslelo, že byl celý povrch Krkonoš překryt jednou velkou ledovou čepicí, tak, jak je tomu nyní v Grónsku. Z ní měly stékat do údolí ledovcové splazy, které vyhloubily dnešní ledovcové kotle - kary. (O tom, jak vznikaly, viz díl věnovaný morénám - Krkonoše 11/2002). Později se hledači stop ledových dob v Krkonoších přiklonili k názoru, že jámy byly místem vzniku několika menších ledovců. Mnoho let se různily názory na velikost i dobu zalednění. V Čechách se odedávna usuzovalo, že ledovcové splazy splývaly krkonošskými údolími dvakrát. Poláci si naopak mysleli, že to bylo pouze jednou, a to navíc ještě v jiném odobí, než kdy na severní předpolí Krkonoš dospěl kontinentální skandinávský ledovec. Dnes je i na slezské straně hor spíše přijímána teorie o dvojím zalednění. Na severních svazích můžeme rozlišit šest ledovcových kotlů. Čtyři z nich tvoří páry: Sněžné jámy a Kotle Malého a Velkého Stavu. Mezi oběma dvojicemi se nachází Černá jáma (Kocioł Jagniątkowski) a nejvíc na východě leží Kotel Lomničky (Kocioł Łomniczki); oba tyto kary jsou jako jediné vytvořeny v údolích. Na předpolí všech jmenovaných karů byly nalezeny ledovcové morény. Nejméně výrazné jsou v případě karu Lomničky u paty Sněžky, proto tento menší kar nejdéle budil pochybnosti o svém původu. V karech Malého a Velkého Stavu morény tvoří hráze ledovcových jezer. Strmé skalní srázy karů dosahují výšky kolem 180 m. Svahy rozetnuté hlubokými žleby, na jejichž úpatí se nahromadily suťové kužele, tvoří nejdynamičtější části - vysokohorské prvky - krajiny Krkonoš. Tak vypadají Sněžné jámy a kar Malého Stavu. Zbylé jámy se vyznačují sevřenějšími skalními stěnami; v karu Velkého Stavu žleby zcela chybí. Největší jámou polské strany Krkonoš je Kotel Malého Stavu, který dosahuje téměř kilometrové délky. Jeho strmé svahy na západní straně vykazují výraznou dvoupatrovost. Podobně, a možná ještě lépe, je stupňovitost zřetelná v jižní části jámy, kde nad pánví jezera vystupuje rozlehlá sníženina (nivální deprese), nazývaná Żleb Slalomowy. Dobře dokumentuje poslední stadium zalednění, kdy se hranice věčného sněhu posunula podstatně výše, než tomu bylo v době optima, tedy největšího zalednění. Zajímavostí je skutečnost, že se ještě nad touto depresí, v úzkém zářezu potoka stékajícího z Roviny pod Sněžkou, nachází místní rozšíření, jakási "minideprese". Může být stopou té zcela nejvyšší polohy hranice věčného sněhu, jaká se vepsala do povrchu Krkonoš. Později ještě větší oteplení podnebí natolik zvýšilo tuto hranici, že ledovce v našich horách zcela zanikly a sníh - dokonce ani v takovýchto prohlubních - už nikde nepřečkal do následující zimy.

Stále častěji je pokládána otázka, zda v rámci Západních Sudet byly v dobách ledových zaledněny pouze Krkonoše. Jednoznačné důkazy o tom zatím nemáme. Ale je jisté, že jenom ony byly ledovcem "nahlodané".

GEOLOGICKÝ SLOVNÍČEK
kar - údolní uzávěr amfiteátrovitého tvaru se strmými stěnami a víceméně plochým dnem, vytvořený zahloubením se ledovce. Synonymem pro kar je výraz ledovcový kotel, v Krkonoších místně jáma, archaický je termín březno. Polština užívá výraz kocioł polodowcowy, který je vlastně významově správnější (kotel zůstal po odchodu ledovce), než termín český. Obdobně je tomu s výrazy ledovcové jezero x jezioro polodowcowe nivační deprese - karu podobný, ale mnohem méně dokonalý a mělký terénní tvar, vzniklý na místech velkých sněhových polí, firnovišť. Přechodné tvary, vzniklé působením nejmenších ledovců, se nazývají karoidy. V celých Krkonoších se nalézá 34 různě dokonalých karových forem.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist