https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/mam-nad-pozemkem-draty-co-ted
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Mám nad pozemkem dráty. Co teď

11.3.2010 | PRAHA | MF Dnes
Vlastníci pozemků, přes které vede elektrické vedení, mají jen malý vliv na to, co se kolem sloupů děje. Zákony nahrávají ČEZ. Jak se má majitel zachovat, když nesouhlasí s tím, co energetici na jeho zahradě či poli dělají?
 
Těch majitelů pozemků jsou tisíce. Nad jejich zahradami, loukami či poli jim kdysi energetická firma natáhla elektrické vedení.

Samozřejmě, v minulém režimu bylo všechno všech, takže nikdo se příliš nezabýval vlastnickými právy ani neřešil smlouvy mezi majiteli pozemků a distribučními společnostmi. Nyní musí tedy tito majitelé počítat s tím, že jim energetici mohou vjet na pozemek a vyměnit sloupy či pokácet stromy. Podle názoru právních odborníků jsou zákony většinou na straně energetiků. „ČEZ, to je něco jako poslanec s exkluzivní imunitou,“ říká advokátka Klára Veselá-Samková. „Stálo by za to, kdyby někdo dotáhl spor s touto společností až k Ústavnímu soudu. Možná by se pak podmínky trochu narovnaly. Ty současné, jaké tu platí, rovné nejsou,“ dodává.

Čím vším nás vlastně mohou pracovníci rozvodných společností překvapit? A máme šanci se bránit?

Zde jsou odpovědi na základní otázky:

1. Mám nad svým pozemkem starší elektrické vedení. Nesouhlasím s tím, ani jsem nedal souhlas k jeho zřízení. Mohu ho nechat odstranit?

Ne. Na základě zákona ve všech těchto případech vznikla věcná břemena, která jsou závazná pro všechny vlastníky. A to bez ohledu na skutečnost, zda to bylo smluvně ošetřeno či oficiálně zaevidováno. „Nedošlo ani k odškodnění těchto vlastníků,“ připomíná advokátka Milena Bódiová. Mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Votočka upozorňuje, že kdyby došlo k soudu, ten by velmi pravděpodobně rozhodl ve prospěch distribuční společnosti a nařídil dodržet věcné břemeno.

2. Mám tedy alespoň právo zakázat vstup energetiků na takový pozemek?

Ne. Po předchozím ohlášení majiteli mají pracovníci příslušné distribuční společnosti či dodavatelské firmy právo na pozemek pod elektrickým vedením vstoupit a provést potřebné udržovací práce. „ČEZ však musí upozornit majitele,“ říká tiskový mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Votočka.

3. Energetici mi vjeli nákladním autem na zahradu. Mám právo požadovat odstranění škod, které tam způsobili?

Ano. Distributor by měl uvést pozemek do původního stavu. V opačném případě by přicházela do úvahy žádost o náhradu škody.

4. Co když mi pokácí na pozemku stromy?

To je častý případ. Energetici mají právo chránit trasy elektrických vedení. Nesmí se však dopouštět svévolného jednání a jejich zásahy musí být přiměřené. Pokud nejsou, zase přichází v úvahu žádost o náhradu škody.

5. Mohou mi na mém pozemku postavit bez mého souhlasu nové vedení?

Ne. Musí se s vámi dohodnout na takzvaném věcném břemenu. Nově se tedy stanoví, jak je vlastník omezen na svých právech a co naopak všechno může majitel distribučních sítí. Součástí dohody by mělo být i odškodnění, většinou bývá jednorázové. 6. Co když distribuční společnost změní při rekonstrukci trasu vedení nad mým pozemkem? Je to právě ten případ, který se stal v Krmelíně a který řeší tamní stavební úřad. Distributor riskuje, že bude muset začít jednat s majiteli pozemků či sousedních nemovitostí. „Zahájili jsme řízení o odstranění stavby,“ říká vedoucí příslušného stavebního úřadu v Brušperku Jana Starůstková. Případ tak může být důležitý i pro další podobné spory. Dal by tak jasný signál, aby si majitelé pozemků pečlivě hlídali postup distribučních společností a kontrolovali, zda svévolně nemění trasy stávajících vedení.
reklama

 
Luděk Navara

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist