https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/mexicky-zaliv-odhalil-ohromne-naleziste-ropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Mexický záliv odhalil ohromné naleziště ropy

6.9.2006 | SPOJENÉ STÁTY | Ižurnál
Americká ropná společnost Chevron potvrdila nález ohromného naleziště ropy v Mexickém zálivu u břehů Texasu a Louisiany. Odborníci odhadují, že toto ložisko zajistí víc než polovinu ropných rezerv Spojených států. Nález bude mít pozitivní dopad i na cenu benzinu v Evropě.
 
Objev ložiska ropy jsou pro USA velmi důležité nejenom ekonomicky. Jde také o významnou pomoc pro celkovou strategii administrativy prezidenta George Bushe zajistit nezávislost Ameriky na dovozu ropy z Blízkého východu a dalších nestabilních oblastí světa.

Testy Chevronu už potvrdily, že ropa je kvalitní a dostupná. Naleziště se nachází asi 280 kilometrů od amerických břehů. Těžba zajistí velké zakázky i pro americké strojírenství. Těžební plošiny budou stát ve vodách hlubokých asi dva kilometry a vrty půjdou do hloubky šest kilometrů v nadloží. Jde o největší objev ropy v Americe od otevření aljašského ropovodu v roce 1977.

Akcie amerického Chevronu a dalších partnerských společností okamžitě stouply. Přestože se ropa z nových nalezišť ve vodách u Texasu a Louisiany začne těžit až za několik let, její objev ovlivnil už teď ceny této suroviny na amerických burzách. Cena surové ropy typu "light crude" například klesla v New Yorku o 69 centů na 68,50 amerického dolaru za barel.

Americká vláda podporuje finančně hledání nových nalezišť ropy, ale ještě více teď podporuje vývoj alternativních zdrojů paliv. V Americe roste výroba umělého benzínu z uhlí, který je kvalitnější než produkty z ropy a který už se běžně míchá do standardního benzínu na hlavně na americkém Středozápadě. Velké investice plynou i do vývoje alternativních palivových článků.
reklama

 
Alexandr Pícha, Martin Hromádka

| Ižurnál
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist