https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/na-ceskolipsku-strileji-chranene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Na Českolipsku střílejí chráněné kormorány

18.9.2007 | ČESKÁ LÍPA | MF Dnes
Je to chráněný a ohrožený druh, přesto se na Českolipsku také odstřeluje. Vodní hospodářství se kvůli němu dostává do střetu s ochranou přírody. Takový je kormorán velký - jen letos způsobil rybářům na Českolipsku statisícové škody.
 
Ryby loví v hejnech tak, že jen těžko některá unikne.

Společnost Rybářství Doksy má v nájmu chovné rybníky Malá Nohavice u Holan a Koňský rybník u Stvolínek. Tady všude skončily stovky ryb v zobácích kormorána. Rybáři kvůli tomu dokonce požádali o to, aby tři desítky kusů ohroženého ptačího druhu mohli odstřelit. Povolení dostali. Stát jim navíc podle zákona o náhradě škod způsobených zvláště chráněnými druhy živočichů za škodu na rybách zaplatí dvě stě tisíc korun.

Je ale kormorán opravdu škůdce na odstřel, nebo by se měl naopak chránit? Úplně jasno v tom nemají ani ornitologové na Českolipsku. „Na jednu stranu jsme rádi, že tu kormorány máme. Zatím tu ještě nezahnízdili, ale zřejmě je to jen otázka času, protože velká hejna se tu přes léto potulují u rybníků. Na druhou stranu, kdyby se tu jejich populace začala množit, ten střet mezi rybáři a ochranou přírody by ještě narostl, takže z tohoto pohledu není o co stát,“ říká Miroslav Honců, ornitolog Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě a člen České ornitologické společnosti.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Liberecký kraj


reklama

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist