https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/namestek-hejtmana-kraj-neni-skanzen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Náměstek hejtmana: kraj není skanzen

27.1.2004 | ČESKÉ BUDĚJOVICE | Právo
Prvního náměstka jihočeského hejtmana Jiřího Vlacha (US-DEU) zděsily ministerské připomínky, které doprovázejí proces pořízení územního plánu Jihočeského kraje. Jak Právu Vlach řekl, největší konflikty zřejmě nastanou zejména s ministerstvem životního prostředí.
 
"Územní plán kraje je významný koncepční dokument, neboť v něm budou zakotvena všechna základní pravidla pro rozvoj území. Týká se to například infrastrukturních staveb, jako jsou dálnice, rychlostní komunikace, železniční koridor anebo stanovení lokalit pro rekreační využití, záměrů na otevírání nových hraničních přechodů, byť třeba jen pro pěší a cyklisty. Je proto zcela na místě, že nejvíce písemných reakcí od takzvaně dotčených orgánů jsme dostali od měst a obcí. Budeme se jimi řádně zabývat a jejich vyhodnocení bude náležet i zastupitelstvu kraje," uvedl Vlach.
Na druhé straně vedení kraje poněkud zděsilo stanovisko ministerstva životního prostředí.
"Přestože i v tomto případě jsme připraveni vše rozumné respektovat, souhrn ministerských připomínek je vlastně nesouhlasem se vším, kam bychom chtěli směřovat v rámci rozvoje kraje," konstatoval rozladěně vicehejtman.
Na předložený návrh zadání územního plánu velkého územního celku Jihočeského kraje reagovalo formou připomínek i stanovisek 196 ze 778 obeslaných adresátů. V rámci veřejného projednávání návrhu zadání přišlo ve stanoveném termín do 29. prosince minulého roku ještě 72 písemných podnětů a připomínek od veřejnosti, občanských sdružení, právnických osoba a ekologických iniciativ. Ministerstvo životního prostředí má zásadní výhrady k návrhu zadání územního plánu kraje hned v 52 případech.

Jsou proti Smrčině

Ministerstvo požaduje zcela vypustit a neřešit záměr na vybudování sjezdového areálu na Smrčině a odmítavě se staví i k lyžařskému centru Chlum v části nynějšího vojenského výcvikového prostoru Boletice.
V rozporu se zájmy ochrany přírody je podle ministerstva například i většina navrhovaných turistických hraničních přechodů, Vltavská vodní cesta anebo záměr na vytvoření přehradní nádrže Krejčovice na Blanici. "Nezbývá mi, než opět konstatovat, že současné postoje ministerstva životního prostředí vzbuzují domněnku, že jeho zájmem je učinit z Jihočeského kraje jakýsi krajinný skanzen bez nároku na rozvoj regionu a v konečném důsledku i bez možnosti, aby občané i návštěvníci našeho kraje mohli přírodní bohatství jižních Čech užít také ve svůj prospěch a pohybovat se v něm," dodal Jiří Vlach.
Průběhem projednávání návrhu zadání územního plánu velkého územního celku Jihočeského kraje se bude zabývat rada kraje na svém nadcházejícím zasedání.
reklama

Vladimír Vácha

| Právo
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist