https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/naprava-ekologickych-skod-bude-stat-miliardy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Náprava ekologických škod bude stát miliardy

8.4.2008 | ZLÍN | MF Dnes | Karel Toman ml. |
Až miliardu a půl bude potřebovat Zlínský kraj a některé obce, aby se zbavily svých starých ekologických zátěží. Peníze chce kraj získat z evropských fondů. Nechal si proto vypracovat seznam dřímajících ekologických „náloží“, který nedávno zveřejnil na webových stránkách.
 
Své zamořené areály ale budou muset vyčistit i některé firmy, které je zdědily po socialistických předchůdcích. Jen sanace škod v areálu Aircraft Industries v Kunovicích má přijít na další miliardu a půl. Ropné látky a chlorované uhlovodíky tam ohrožují kilometr a půl vzdálené prameniště Ostrožská Nová Ves pro třicet tisíc lidí. „Riziko aktuální; nápravné opatření nutné,“ píše ve svém hodnocení kraj.

První podobná studie ekologických zátěží vznikla při tak zvané velké privatizaci v roce 1992. Týkala se ale jen velkých podniků. Tyto škody se dodnes odstraňují za peníze už zaniklého Fondu národního majetku.

Při tak zvané malé privatizaci v roce 1993 se už ale podobná studie nedělala. „Buď se o ekologické zátěži v areálu podniku vědělo a majitel mohl na základě toho smlouvat o ceně. Nebo o ní nevěděl a její řešení pak na něj spadlo jako na vlastníka objektu. Musí ji teď sanovat sám a za svoje,“ vysvětlil vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc. Nejde přitom zrovna o levnou záležitost. „Sanace starých zátěží po podniku Pilana je otázkou půl miliardy,“ řekl Urc. Likvidace půdy zamořené chemikáliemi z tlakové impregnace pražců v areálu pily v Bystřici pod Hostýnem stála už 155 milionů, dalších 15 ještě bude potřeba.

Mnoho starých zátěží ale žádného vlastníka nebo známého původce nemá. Nejnebezpečnější z nich teď mají pomoci zlikvidovat evropské dotace.
„Čeká se jen na otevření operačního programu OSA III. Ten by měl umožnit čerpat peníze na sanaci zátěží, ke kterým se nikdo nehlásí v případě, že ohrožují životní prostředí,“ sdělil Urc. Podle něj bude muset většinu těchto „osiřelých“ zátěží zlikvidovat právě kraj nebo obce.

„Obce si ale musí uvědomit, že bude potřebná jejich finanční spoluúčast. I kdyby to bylo jen deset procent, při těchto částkách už to není žádná legrace. A kraj pro ně zatím na tuto spoluúčast peníze vyčleněny nemá,“ upozornil Urc.

Mezi nejnaléhavější považuje zneškodnění skládky v Chropyni, která představuje potenciální riziko pro nedaleký vodní zdroj. Likvidace má přijít na 40 milionů a Chropyně by tak do ní měla vložit kolem čtyř milionů.

Peníze na nikým neřešená ekologická rizika, na která se chce kraj zaměřit, ale z Evropské unie hned tak nepřijdou. „Zatím program nebyl otevřen a neví se proto, kolik v něm bude peněz pro celou republiku, natož pak pro kraj. Jen ve Zlínském kraji je přitom těchto neřešených zátěží řádově za miliardu a půl,“ řekl Alan Urc.

reklama

 
Karel Toman ml.

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist