https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/navratilova-bojuje-za-ovci-gaye
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Navrátilová bojuje za „ovčí gaye“

1.2.2007 | PRAHA/WASHINGTON | MF Dnes
Slavná tenistka odsuzuje hormonální pokusy na ovcích. Bojí se, že jejich cílem je nalézt „lék na homosexualitu“.
 
Smíme si hrát na Boha a experimentovat se sexuální orientací savců? To je podstata sporu ochránců zvířat v čele s Martinou Navrátilovou na straně jedné a vědeckou obcí v USA na straně druhé.

Možná o tom leckdo slyší poprvé, ale i mezi berany se nachází asi osm procent jedinců, které přitahují jedinci stejného pohlaví. A tady se nachází první názorová křižovatka – podle ochránců zvířat včetně Martiny Navrátilové to tak má zůstat, podle chovatelů ovcí by nebylo od věci takové jedince ze stáda vyřadit.

Začalo to pokusy s beraními hormony na Oregon Health & Science University (OHSU). Několik let výzkumu mimo jiné odhalilo, že mozek „berana-gaye“ se svou strukturou liší od mozku heterosexuálního jedince. Aby se na to přišlo, muselo být usmrceno asi 55 ovcí.

Po zveřejnění výsledků se probudila k životu organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA) a spustila kampaň s následujícím sdělením: „Vědci zabíjejí homosexuální ovce, aby zjistili, jak je odnaučit jejich orientaci!“

Na konci roku již OHSU obdržela asi 20 tisíc protestních e-mailů. Krátce předtím se ke kampani připojila bývalá tenistka Martina Navrátilová, která pro to měla hned dva důvody: jednak je členkou PETA a jednak je lesbička.

Její slavné jméno stačilo k tomu, aby spor od Nového roku pokračoval za účasti předních světových médií. V případě týrání zvířat uvízl na mrtvém bodě.

„Proč šťoucháte do někoho, kdo ročně zabije nějakých 18 ovcí, když pro jídlo a oděvy se jich ročně porazí několik milionů?“ ptal se v New York Times vedoucí univerzitního týmu Charles Roselli.

„To není žádné ospravedlnění,“ oponovala PETA. „Zabití jediného zvířete, pakliže to není bezpodmínečně nutné, je nemorální.“ Martina Navrátilová posunula debatu do nové roviny. „Celý výzkum se nedá pochopit jinak, než že jde o vývoj prenatálního zákroku.“ Jinými slovy: oregonští vědci chtějí přijít na způsob, jak hormonálně ovlivnit sexuální orientaci ovcí ještě před porodem. Ještě jinými slovy: jde o to, najít „přípravek“, jak homosexuální orientaci „vyléčit“.

Ruce pryč od matky přírody!

Byla to rána vedle? Ne tak docela. Oregonský tým již v roce 2004 v průběžné zprávě o svých výsledcích napsal, že výzkum „pomáhá pochopit širší aspekty vývoje a řízení sexuální motivace a výběru partnera u všech druhů savců včetně lidí“. Kromě toho vědci nikdy neskrývali, že výzkum by měl pomoci především chovatelům, aby se jejich stáda rozmnožovala co nejefektivněji.

Roselli a jeho kolegové převzali v polovině ledna iniciativu a odepsali na všech 20 tisíc e-mailů, že jejich cílem nikdy nebylo nalézt „lék na homosexualitu“, nýbrž provést „základní výzkum o povaze sexuality jako takové“.

Martinu Navrátilovou však odpověď nepřesvědčila: „Čím více si budeme hrát na Boha ve snaze opravovat matku přírodu, tím více škody napácháme svými experimenty, které se jednou obrátí v noční můru,“ řekla pro New York Times na konci ledna.

To však už většina médií přijala argumentaci vědců a hrála proti ní. „Může být potenciální zneužití objevu důvodem, abychom se ho vzdali?“ ptá se například britský list Independent a připomíná, že ultrazvuk vedl v Indii a Číně k dramatickému úbytku nově narozených dívek.

Martina Navrátilová se může utěšovat tím, že od obávaného cíle – totiž kontroly sexuální orientace – jsou oregonští vědci skoro stejně daleko jako na počátku.
Lubomír Heger

| MF Dnes
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist