https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/nechceme-bioplyn-rozhodli-obyvatele-panenskeho-tynce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Nechceme bioplyn, rozhodli obyvatelé Panenského Týnce

8.11.2007 | PANENSKÝ TÝNEC | Právo
Obyvatelé Panenského Týnce na Lounsku rozhodli o víkendu v místním referendum, že v obci nechtějí stanici na výrobu elektřiny z bioplynu. Bioelektrárnu zde hodlal postavit soukromý investor.
 
Referendum vyhlásilo vedení obce poté, co lidé začali hlasitě protestovat proti tomuto záměru. K urnám se dostavilo 76 procent oprávněných voličů, hlasování je tedy platné. „Zastupitelé se budou rozhodnutím obyvatel řídit,“ uvedl starosta městyse Václav Švajcr (SNK Evropští demokraté). Výstavbě elektrárny dalo zelenou pouze 26 voličů. Většina – 152 občanů – se vyjádřila proti. Lidé se obávají, že bioplynová stanice by jim znepříjemňovala život citelným zápachem z kvasící kukuřice. Kukuřičná siláž by totiž byla základní surovinou pro zpracování. Kvůli zápachu by prý nemovitosti ztratily část své hodnoty, potažmo by se zastavil rozvoj obce.

Ústecká firma Svep, která měla v plánu na soukromém pozemku v areálu kravína na okraji obce elektrárnu postavit, však odmítá, že by stanice byla zdrojem zápachu. Naopak tvrdí, že by se jednalo o moderní bioplynovou elektrárnu s bezpečným a čistým provozem. Dva zásobníky, tzv. fermentory, měly být umístěné pod povrchem. Na betonové ploše by byla pouze násypka na siláž s krytem a ovládání elektrárny. Vše, co by mohlo zapáchat, by bylo použito na výrobu bioplynu.
Podobné referendum proběhlo v březnu ve Výškově. Také tamní obyvatelé většinou hlasů odmítli výstavbu bioplynové elektrárny v obci.

reklama

 
Karel Otcovský

| Právo
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist