https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/nehod-na-zeleznicnich-prejezdech-neubyva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Nehod na železničních přejezdech neubývá

29.3.2007 | PRAHA | Právo | Kateřina Beránková, Hynek Paštěka |
Řidiči na železničních přejezdech stále riskují. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. V roce 2006 na kolejích havarovalo 290 automobilů, o rok dříve se s vlakem srazilo 274 vozů.
 
Nehody na přejezdech patří k těm vůbec nejvážnějším. Řidiče od hazardování na kolejích neodrazil ani bodový systém, který na toto chování pamatuje šestibodovým trestem - tedy celou polovinou povolených bodů.

Světla překvapivě svádějí k riskování

Statistiky úvodu letošního roku výrazné zlepšení nevěstí. Do 19. března, tedy za 78 dní, se na českých přejezdech stalo 45 nehod. Útěchou může být, že ubývá nejtragičtějších následků - mrtvých. Podle odborníků hazardérům při nehodách pomáhá stále lepší bezpečnostní vybavení vozidel.
K nejvíce srážkám vlaků s auty paradoxně nedochází na přejezdech zabezpečených pouze značkou (výstražnými kříži), ale na těch se světelnou signalizací a bez závor. „Pokud jsou na přejezdu pouze výstražné kříže, tak řidič si je moc dobře vědom, že je jen na něm, aby se rozhlédl. U těch světelných se stává, že se rozsvítí červená a řidič, který se k přejezdu blíží, má pocit, že je ještě čas a stihne projet. Pak to po něm zopakují další, až jeden už to nestihne,“ řekl Právu náměstek generálního ředitele Drážní inspekce Jan Kučera s tím, že doba od spuštění signalizace do průjezdu vlaku se pohybuje od 22 vteřin do několika minut a počítat s prodlevou se nevyplácí.
Další příčinu častých havárií popsal mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar: „Řidiči se často vymlouvají na to, že byli oslněni sluncem a že přehlédli světla, případně rovnou přiznávají, že si výstrahy nevšimli. Tím ale přímo potvrzují, že se nepřesvědčili o možnosti bezpečného přejetí přejezdu tak, jak jim ukládá zákon.“

Závory stojí milióny

Snížit počet tragických střetů aut s vlaky měla i billboardová kampaň, kterou České dráhy odstartovaly koncem roku 2005 a zaplatily za ni několik miliónů korun. Minula se účinkem, loni počet nehod na kolejích opět stoupl.
Podle Kučery železničních přejezdů v České republice každým rokem ubývá, protože jsou rušeny v rámci budování rychlostních koridorů. Současně se Správa železniční dopravní cesty snaží o jejich lepší zabezpečení. Stavba moderního přejezdu se závorami a sledovacím zařízením ale vyjde zhruba na 5 miliónů korun.
Ročně přejezdy spolknou v rámci zvyšování bezpečnosti zhruba 150 miliónů korun a další stovky miliónů stojí řešení křížení koridoru a silnice.
I proto vidí Jan Kučera vinu jednoznačně na straně řidičů: „V ČR neexistuje přejezd, který by byl nebezpečný. Každý železniční přejezd splňuje všechny zákonem dané podmínky. Pokud se někde dějí nehody, je to vyloženě nekázní řidičů,“ zdůraznil.

Tabulka

Statistika nehod
rok počet nehod mrtví zranění
2002 235 24 161
2003 298 68 156
2004 288 57 128
2005 274 53 101
2006 290 42 142
Zdroj: Drážní inspekce

Kolik je přejezdů
S výstražnými kříži 4773
S výstražnými světly 2993
Se závorami a světly 645
celkem 8411
Pozn.: Stav k 31. 12. 2005
Zdroj: Správa železniční dopravní cesty
reklama

 
Kateřina Beránková, Hynek Paštěka

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist